روستاهای اطراف مشهد ؛ معرفی ۵ روستای تماشایی در حوالی مشهد(خواندن 8 دقیقه)

روستاهای اطراف مشهد
روستاهای اطراف مشهد

شهر مشهد در ناحیه‌ای کوهستانی واقع شده است. موقعیت جغرافیایی مشهد بزرگ سبب شده است چه این شهر بزرگ و چه حوالی آن از آب و هوایی دلکش و ناب برخوردار باشد. علاوه بر موقعیت بی‌نظیر جغرافیایی و آب و هوای خوش و دلچسب، وسعت و رونق شهر مشهد نیز عامل دیگری است که در جهت رشد و ترقی روستاهای تابع آن تأثیر به سزایی داشته است. در واقع بهتر است بگویم که روستاهای اطراف مشهد هر کدام به نوعی جاذبه‌ای جذاب به منظور گردشگری به شمار می‌روند. میزبون در این مقاله قصد دارد ۵ تا از تماشایی‌ترین و جذاب‌ترین روستاها، در حوالی شهر بزرگ مشهد را معرفی کند. شما هم با میزبون همراه باشید تا از شگفتی‌های جذاب شهر مشهد بیشتر بخوانید. شک نداشته باشید که دیدار از این روستاهای تاریخی، ییلاقی و خوش‌منظره خاطره‌ای شیرین در ذهن شما به جا خواهد گذاشت.

سفر به روستاهای اطراف مشهد همراه با میزبون

۱- روستای زُشک، روستایی خوش‌منظره و خوش آب و هوا در حوالی مشهد

یکی از جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین روستاها در حوالی شهر بزرگ مشهد با نام زشک، Zoshk، شهرت دارد. روستای زُشک در در قسمت جنوب شرقی شهر مشهد در امتداد رشته کوه‌های طویل و بلند بینالود واقع شده است. بر اساس آخرین سرشماری انجام شده جمعیت این روستای ییلاقی و چشم‌نواز در حدود ۲۱۷۱ نفر اعلام شده است. از آنجایی که خوشی و دلپذیری آب و هوا در این روستا غوغا به پا می‌کند و به عبارتی دیگر می‌توان گفت جنجال‌برانگیز است. در فصل گرما یعنی فصل‌های بهار و تابستان جمعیت این روستا به چند برابر افزایش پیدا می‌کند. علت این افزایش جمعیت حضور مشتاقانۀ گردشگران در این روستا است. امیدوارم در دیدار از یکی از زیباترین روستاهای اطراف مشهد بهترین و شادترین خاطرات را با خود به سوغات ببرید.

جاذبه‌های ناب گردشگری در روستای زشک عبارتند از:

 • چشمه قلقلی
 • قلۀ شیرباد
 • درۀ نهل
 • قلۀ چمن

برای رسیدن به روستای زشک فقط و فقط کافی است …

برای رسیدن به روستای زشک فقط و فقط کافی است در شهر مشهد از پارک جنگلی وکیل‌آباد عبور کنید، سپس به سمت روستای شاندیز برانید تا ۱۵ کیلومتر دیگر را طی کنید. همین و دیگر هیچ. اینجا روستای زشک است.

آدرس دقیق: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، بخش طرقبه، دهستان شاندیز، روستای زشک.

اگر مایل هستید بیشتر در مورد روستای زشک بخوانید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

روستای زشک یکی از مناطق ییلاقی اطراف مشهد

۲- روستای خادر، روستایی تاریخی و دیدنی در حوالی شهر مشهد

یکی دیگر از روستاهای ناب و دیدنی در حوالی شهر مشهد با نام روستای خادر، Khadar، شناخته می‌شود. روستای خادر همچون روستای زشک از توابع مناطق ییلاقی، خوش آب و هوا و خوش‌منظرۀ طرقبه و شاندیز مشهد به شمار می‌رود. اما روستای بی‌نظیر خادر در دل یک درۀ عمیق واقع شده است و همین امر زیبایی وشکوه این روستای ییلاقی را صدچندان افزایش داده است. در این روستا شاهد رویش گیاهانی کمیاب و وحشی هستیم که جلوه‌ای بی‌رقیب دارند و با رنگ و رخسار بی‌مثال‌شان چشم را می‌نوازند. در این روستا وزش باد با شدتی بیش از سایر نقاط در جریان است و در کنار گیاهان وحشی گیاهانی خاردار روییده‌اند و قرار گرفتن تمام این عوامل در کنار هم سبب شده است این روستای جذاب و تماشایی ابتدا با نام خاردره شناخته شود و سپس با خادر تغییر نام دهد. در لهجۀ مشهدی واژۀ خادر به معنای سرگشته و حیران است. لازم است اضافه کنم که روستای خادر یکی از روستاهای اطراف مشهد است که از جاذبه‌های تاریخی بهره دارند.

پ.ن: گفته می‌شود روستای خادر در حوالی شهر مشهد در حدود ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. بنابراین این روستا به عنوان روستایی تاریخی شهرت یافته است. البته روستایی تاریخی که همچنان سرافراز و نام‌آشنا به حیات خود ادامه می‌دهد و خوشبختانه پس از گذشت این همه سال هنوز به دست فراموشی سپرده نشده است و از برکت رفت و آمد گردشگران بهره دارد و به جلوه‌گری می‌پردازد.

جاذبه‌های جذاب گردشگری در روستای خادر عبارتند از:

 • سرچشمه
 • آتشکدۀ روستا
 • دخمۀ غارنشینان
 • آغل سرفه

برای رسیدن به روستای خادر فقط و فقط کافی است …

برای رسیدن به روستای خادر فقط و فقط کافی است در جادۀ شاندیز قرار بگیرید و سپس به قدر ۲۰ کیلومتر رانندگی کنید. روستای خادر همین‌جاست.

آدرس دقیق: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، ۲۰ کیلومتری دهستان شاندیز، روستای خادر.

۳- روستای شاندیز، روستایی آشنا و شناخته شده در حوالی شهر مشهد

امکان ندارد به شهر مشهد سفر کنید و مهمان روستای دلگشا و چشم‌نواز شاندیز، Shandiz، نباشید. در واقع لازم است اضافه کنم که یکی از مشهورترین، جذاب‌ترین و پرطرفدارترین روستاهای اطراف مشهد روستای ییلاقی و خوش آب و هوای شاندیز است. رستوران‌های شاندیز به قدری شهرت دارند که حتی در جزیرۀ کیش و سایر شهرها نیز شعبه‌هایی با ذکر نام شاندیز به چشم می‌خورد. ناب‌ترین غذایی که در رستوران‌های ییلاقی در روستای شاندیز سرو می‌شود شیشلیک معروف شاندیز است. فکر می‌کنم حتی گردشگران غیر ایرانی نیز از سراسر دنیا آوازۀ شیشلیک‌های شاندیز را شنیده‌اند چون امکان ندارد به روستای شاندیز سفر کنید و در گوشه و اطرافش گردشگران خارجی را نبینید. البته روستای شاندیز علاوه بر شیشلیک‌های بی‌نظیرش سرشار است از جاذبه‌های گردشگری ناب. به قدری که در سال ۱۳۸۴ این روستای جذاب و تماشایی به عنوان نمونۀ بین‌المللی گردشگری ایران زمین شناخته شد.

برخی از جاذبه‌های جذاب گردشگری در روستای بی‌نظیر شاندیز عبارتند از:

 • باغ‌های گیلاس و گیلاس‌های آب‌دار و شیرین آن
 • پیست اسکی ابرده
 • پارک جنگلی شاندیز
 • خیابان آبشار
 • رصدخانۀ نجوم
 • پیست موتورسواری ویرانی

برای رسیدن به روستای شاندیز فقط و فقط کافی است …

برای رسیدن به روستای خادر فقط و فقط کافی است پارک جنگلی وکیل‌آباد را پشت سر بگذارید و سپس از سمت ویلاشهر که با نام خیابان امام رضا (ع) شناخته می‌شود به سمت شاندیز حرکت کنید.

آدرس دقیق: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، ۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد، شاندیز.

۴- روستای عنبران، روستایی عطرآگین و خوش‌منظره در حوالی شهر مشهد

شاید جالب باشد اگر بدانید که یکی از روستاهای اطراف مشهد از علف‌هایی خود رو برخوردار است که از آن عطری خوش ساطع می‌شود و در فضا می‌پیچد. این روستای عطرآگین روستای عنبران است. همان طور که از نامش پیداست این روستا سرشار از عنبران خوشبو و معطر است. این روستای ییلاقی بی‌نظیر نیز به دلیل هم‌جواری با شهر بزرگ مشهد از رونق و رفت و آمد و شکوهی بسیار بهره دارد. سفر به روستای عنبران سفری دلچسب و به یاد ماندنی خواهد بود.

پ.ن: روستای عنبران نیز همچون روستای شاندیز و سایر روستاهای تابع مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز مشهد سرشار است از رستوران‌هایی درجۀ یک با غذاهایی ویژه و دلچسب.

برای رسیدن به روستای عنبران فقط و فقط کافی است …

برای رسیدن به روستای عنبران فقط و فقط کافی است از پارک جنگلی وکیل‌آباد عبور کنید، سپس به سمت طرقبه حرکت کنید و یک کیلومتر دیگر پس از طرقبه به مسیر خود ادامه دهید. روستای عنبران همین‌جاست.

پ.ن: روستای عنبران تنها ۲۶ کیلومتر از شهر مشهد فاصله دارد.

۵- روستای کنگ، روستایی تاریخی و پلکانی در حوالی شهر مشهد

یکی دیگر از روستاهای اطراف مشهد که سرشار است از جذابیت‌های ویژۀ گردشگری و از آب و هوایی ناب و دلپذیر برخوردار است با نام روستای کنگ، Kang، شناخته می‌شود. اما در روستای کنگ تنها شاهد زیبایی‌های ناب طبیعت و مغازه‌های خوشمزه و رستوران‌های فرد اعلا نخواهید بود در این روستا شاهد معماری اصیل ایرانی و شاهکارهایی از معماری در طول دوران تاریخ خواهید بود. نام کنگ در لغت به معنای دژ مستحکم و همچنین به معنای پرنده‌ای با پنجه‌هایی محکم اشاره دارد.

برخی از جاذبه‌های جذاب گردشگری در روستای کنگ عبارتند از:

 • تکیه‌ای تاریخی و دیرینه در روستا
 • کاروانسرای شاه عباسی
 • گورستانی تاریخی و دیرینه در روستای کنگ که قدمت آن به دوران پیش از اسلام می‌رسد 

برخی از مرغوب‌ترین میوه‌هایی که در روستای کنگ کشت می‌شوند عبارتند از:

 • زرشک
 • گردو
 • توت
 • آلو
 • بادام

پ.ن: از این میوه‌های خوشمزه می‌توانید به عنوان سوغات با خود همراه ببرید و به عزیزترین عزیزان خود هدیه کنید تا نشان دهید که در طول سفر نیز به یاد آن‌ها بوده‌اید.

برای رسیدن به روستای کنگ فقط و فقط کافی است …

برای رسیدن به روستای کنگ فقط و فقط کافی است در جهت طرقبه رانندگی کنید. روستای کنگ از مشهد ۲۹ کیلومتر و از طرقبه ۱۹ کیلومتر فاصله دارد.

آدرس دقیق: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، ۲۹ کیلومتری مشهد، روستای کنگ.

سفر به روستاهای اطراف مشهد

یکی از ناب‌ترین تجربه‌های گردشگری؛ سفر به روستاهای چشم‌نواز، خوش‌منظره و دلبرانۀ ایران زمین است. روستاهای اطراف شهرهای بزرگ از ویژگی‌هایی شگرف برخوردار هستند. در روستاهای اطراف شهرهای بزرگ در کنار آرامش و آسایش و طبیعت و روح زندگی که در کوچه پس کوچه‌های روستایی در جریان است ردپای تکنولوژی و امکانات زندگی شهری نیز به چشم می‌خورد. به این ترتیب در سفر به روستاهایی در اطراف شهرهای بزرگ آرامش، آسایش و امکانات به‌روز زندگی را در کنار هم تجربه خواهید کرد. روستاهای اطراف شهر بزرگ مشهد نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. این روستاها برای ساکنان مشهد و شهرهای اطراف آن به عنوان مقصد سفرهای یک روزه شناخته می‌شوند و بسیار مورد استقبال گردشگران و خراسان‌گردان عزیز قرار می‌گیرند. اما اگر گردشگرانی مشتاق و کنجکاو از سایر شهرها و استان‌های ایران زمین قصد سفر به این روستاها را داشته باشند می‌توانند در کمال آرامش با اجاره سوئیت در مشهد اقامت داشته باشند، هر چند روز که مایل باشند، و سپس در یکی از روزهای شاد سفر خود به مشهد به روستاهای حاضر در حوالی آن سری بزنند و از جاذبه‌های این روستاها بهره ببرند.

میزبون سفر خوشی را برای همراهان همیشگی خود آرزو می‌کند …

سفر به مشهد و حوالی آن به سلامت …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید