جاهای دیدنی کرمانشاه همراه با عکس و آدرس(خواندن 8 دقیقه)

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه در نوع خود بی‌نظیر هستند. این دیدنی‌های ناب که تاریخ را درنوردیده‌اند مظهری از شکوه و جلای ایران چه در قرن‌های گذشته و چه در عصر حاضر به شمار می‌روند. کرمانشاه، این استان مرزی، جذاب و تماشایی، در غربی‌ترین قسمت ایران زیبا؛ سرافراز ایستاده است در حالی که کوله‌باری از خاطره و حکایت را بر دوش خود حمل می‌کند و شک نداشته باشید که بسیار مشتاق است تا شما را ببیند، کنارتان بنشیند و از دردها و قصه‌ها و شگفتی‌ها و تمام آنچه که دیده و شنیده است روایت کند. قصه‌شنیدن یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که از ابتدای خلقت تا به امروز از سر گذرانده‌ایم. امروز، به وسیلۀ این مقاله قرار است هم‌راه و هم‌گام با هم به شهر کرمانشاه، مرکز استان کرمانشاه سفر کنیم و دوش به دوش هم در کوچه‌های بلندش قدم بزنیم و تا می‌توانیم گوشِ جان بسپاریم به قصه‌هایی که بر زبان دارد و حکایت‌هایی که از دل تاریخ نقل می‌کند. در این سیر و سیاحت ناب تاریخی، مثل همیشه، با میزبون همراه باشید.

گشت و گذار در کرمانشاه همراه با میزبون

جاهای دیدنی در استان و شهر کرمانشاه

شاید باورش دشوار باشد اما باید بگویم که استان کرمانشاه بالغ بر چهار هزار، بله درست خواندید؛ ۴۰۰۰ جاذبۀ گردشگری دارد. به طور حتم نوشتن از تمام این ۴۰۰۰ جاذبۀ گردشگری و دیدار از تمام این ۴۰۰۰ جاذبۀ گردشگری میسر نخواهد بود. بنابراین میزبون در این مقاله از مهمترین جاهای دیدنی کرمانشاه می‌نویسد، شما هم در سفر به شهر یا استان کرمانشاه از مهمترین جاهای دیدنی این شهر جذاب دیدن کنید.

بیستون در حوالی شهر کرمانشاه

اگر مشتاق هستید بزرگترین سنگ‌نبشته یا کتیبۀ نه فقط ایران سربلند که تمام جهان را ببینید، اگر مشتاق هستید اثری باستانی و دیرینه را در اوج شکوه و هیبت با چشم ببینید و از سر حیرت دقایقی را مبهوت و متحیر از این همه زیبایی و شگفتی بگذرانید باید راهی بیستون کرمانشاه شوید. کوه بیستون معنای جایگاه خدایان را با خود یدک می‌کشد. این کتیبه در ایران باستان، در عصر هخامنشیان به فرمان داریوش هخامنشی بر فراز کوه آن هم به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نگاشته شده است. همچنین در محدوده‌ای که تمام آن با نام بیستون شناخته می‌شود مجسمه‌ای وجود دارد. این مجسمه با نام هرکول شهرت یافته است. مایۀ افتخار خواهد بود دانستن این امر که تمام مجموعۀ بیستون چه کوه بیستون و چه سنگ‌نبشتۀ سه زبانۀ آن و چه مجسمۀ هرکول ایستاده در آن همگی در فهرست آثار باستانی سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. و البته متأسفانه این امر را هم لازم است اضافه کنم که بارها و بارها تمام این بخش‌ها مورد سرقت واقع شده‌اند، که البته همین امر بر ارزش بی حد و مرز این مجموعۀ بی‌نظیر باستانی را بیش از پیش تأکید می‌کند. به این ترتیب فکر می‌کنم لازم است خیلی خیلی بیشتر، نه تنها مسئولین که حتی تک تک ایرانیان در پاس‌داشت، حفظ و نگهداری این یادگاری باستانی کوشا باشیم. بیستون یکی از جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه به شمار می‌رود.

مجموعۀ منحصر به فرد بیستون در دورۀ صفوی نیز مرد توجه و اقبال قرار گرفته است و یادگاری که شاه عباس صفوی در مقابل این مجموعه از خود به جای گذاشته است هم اکنون نیز پابرجاست و از عصر صفوی حکایت‌هایی چند دلنشین نقل می‌کند. کاروانسرای شاه عباسی درست در مقابل کوه بیستون واقع شده است. این کاروانسرا به سبک چهارایوانی بنا شده است و در حدود ۳ هزار متر مساحت دارد. ساخت این کاروانسرا از دورۀ شاه عباس تا جلوس شاه سلیمان صفوی به طول انجامیده است. این کاروانسرای تاریخی و دیرینه در حال حاضر، در عصر ما مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و به هتلی مجلل و باشکوه با نام لالۀ بیستون تبدیل شده است.

همچنین در مجاورت مجموعۀ بی‌نظیر بیستون؛ کتیبۀ شیخ علی خان زنگنه، کاروانسرای ایلخانی و چندی دیگر از آثار گرانبهای تاریخی، به جلوه‌گری می‌پردازند و حضور هریک همچون ستاره‌ای درخشان به درخشش این یادگار ناب تاریخی می‌افزاید.

اگر مایل هستید بیشتر در مورد بیستون بخوانید فقط و فقط کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

بیستون پرچم برافراشته آریایی‌ها

آدرس: بیستون در ۳۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده.

طاق بستان در حوالی شهر کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه با نام طاق بستان شناخته می‌شود. طاق بستان مجموعه‌ای ناب و بی‌نظیر از سنگ‌نبشته‌های قدیمی، دیرینه و باستانی است. هرچه از شکوه و جذابیت این سنگ‌نبشته‌ها بنویسم باز نتوانسته‌ام به قدر کفایت از زیبایی‌ها و ارزش و اهمیت آن بگویم. تصور کنید نگاره‌هایی نگاشته بر قلب سنگی سخت به قدمت ایران باستان درست در مقابل چشمان شما بدون حفاظ، در قلب طبیعت رها شده است و بر سطح آن تصاویری از صحنۀ شکار و بزم و نواختن چنگ و حتی لحظۀ تاج‌گزاری خسروپرویز، شاه شاهان؛ یا تاج‌گزاری اردشیر دوم؛ و بعد تاج‌گزاری شاهپور دوم و پس از آن تاج‌گزاری شاهپور سوم خودنمایی می‌کنند. آیا این تجربه سفر به قلب ایران باستان نیست؟ آیا این سفر به قلب شاهنامه نیست؟ آیا هریک از این سنگ‌نگاره‌ها یک جهان موازی نیستند؟ آیا هریک از این تصاویر قلب هر یک از ما ایرانیان را با خود به ژرفایی ناب از حقیقت ایران باستان هدایت نمی‌کند؟ و آیا تمام این تجربۀ ناب وسوسه‌برانگیز و دلبرانه نیست؟

طاق بستان علاوه بر کتیبه‌ها و نگاره‌ها هم چشمه دارد و هم کوه. طاق بستان؛ به نظر می‌رسد؛ محل اصلی زندگی اجداد آریایی ما ایرانی‌ها بوده است و همین امر به دلربایی بیشتر آن بیش از پیش قوام می‌بخشد. طاق بستان در فهرست آثار ملی و باستانی به ثبت رسیده است و یک اثر ملی به شمار می‌رود.

اما در حال حاضر در عصر و تاریخ ما، در فاصلۀ ۱۰ کیلومتری از طاق بستان در جهت شمال آن، بوستانی کوهستانی بنا شده است که به عنوان تفرج‌گاهی ناب و منحصر به فرد دلبرانه به میزبانی از گردشگران عزیز می‌پردازد. اما جای بسی تأسف است که عطر دلکش کباب و دنده کباب به واسطۀ همین بوستان کوهستانی در طاق بستان باستانی پیچیده است و سبب شده است که این اثر منحصر به فرد باستانی در فهرست آثار جهانی یونسکو جای نگیرد.

آدرس: طاق بستان که در ۱۲ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده.

سراب صحنه در حوالی شهر کرمانشاه

اما اگر پس از دیدار از آثار باستانی باشکوه در حوالی شهر کرمانشاه دل مهربان‌تان هوای طبیعت و فضای باز و سبزه و چشمه و گل را داشت پیشنهاد می‌کنم راهی دیار سراب صحنه شوید. در حقیقت، یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه با نام سراب صحنه شهرت دارد. سراب صحنه با مقیاس زمانی، در حدود یک ساعت رانندگی با ماشین سواری از شهر کرمانشاه فاصله دارد. در سراب صحنه شما شاهد دیدار آبشارها و درختانی بلند و سر به فلک کشیده خواهید بود. شاید باورتان نشود ولی در سراب صحنه رودهای خروشان پرجوش و خروش از مقابل نگاه شما خواهند گذشت و شما درست در قسمت شمالی شهری به نام صحنه سرابی ناب و دلبرانه را مشاهده خواهید کرد که سراب نیست و واقعیت است اما به قدری زیباست که باورش دشوار می‌نماید و بیشتر به سراب می‌ماند. نام این قسمت از سراب صحنه که در قسمت شمالی شهر صحنه واقع شده، دربند صحنه است.

پ.ن. اول: لازم است اضافه کنم که در قسمت ابتدایی دربند صحنه، به همت مسئولین مربوطه، دریاچه‌ای مصنوعی و کوچک ایجاد شده است. در این دریاچۀ مصنوعی قایق‌هایی کوچک و پدالی وجود دارند که گردشگران عزیز می‌توانند سوار بر این قایق‌های کوچک طول و عرض دریاچه را بپیمایند.

پ.ن. دوم: سراب صحنه رودی است خروشان که از چهار چشمه سرچشمه گرفته است. رود حاصل شده از این چهار چشمه به یک آبشار پرصلابت بدل شده است. شاید از آن زمان‌ها خیلی گذشته باشد منظورم زمان‌هایی است که شاهان بزرگ برای تفریح و تفرج به کنار همین آبشار پرصلابت می‌آمدند. حالا شاید قرن‌ها از آن روزها گذشته باشد اما آبشار سراب صحنه به لطف خداوند منان همچنان در جوش و خروش است و البته که زیباست.

پ.ن. سوم: شک ندارم جالب خواهد بود اگر بدانید که در حوالی سراب صحنه و دربند صحنه یک جاذبۀ باستانی دیگر نیز وجود دارد. درست در سمت راست رود دربند صحنه گوری باستانی به نام گوردخمه صحنه یا گوردخمه دربند به چشم می‌خورد.

آدرس: سراب صحنه با کرمانشاه ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

سفر به کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه دلبرانه، وسوسه می‌کنند قلب گردشگرانِ ایران‌گردِ ماجراجو را. می‌شود در مقابل این همه زیبایی و شکوه مقاومت کرد؟ می‌شود خبر داشت که شهری در قلب استانی در غربی‌ترین بخشی از کشوری زیبا و دیدنی جا خوش کرده است و باز تعلل کرد و به دیدار رخسار بی‌مثالش نشتافت؟ گمان نخواهم کرد. وصف این همه زیبایی و شکوه قلب را که هیچ قدم را هم راهی راه خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم پیش از قدم‌گذاشتن در راه پیش از واله و شیدا شدن با اجاره ویلا در کرمانشاه محل اقامت چند روزۀ خود در کرمانشاهِ جذاب و تماشایی را مشخص کنید و سپس رهسپار جاده شوید. چون به این ترتیب و با اینچنین برنامه‌ریزیِ دقیق نه تنها فرصت‌های گرانبهای روزهای سفر را از دست نداده‌اید بلکه به امید حق خواهید توانست که از تمام دیدنی‌های جذاب در این شهر زیبا نیز دیدن کنید.

میزبون رقم‌خوردن شیرین‌ترین خاطرات و گذر زیباترین لحظات در کرمانشاه را برای شما یاران جان آرزومند است …

سفر به کرمانشاه به سلامت …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید