جاهای دیدنی قزوین به همراه عکس و توضیحات کامل(خواندن 16 دقیقه)

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

جاهای دیدنی قزوین طیف وسیع و گسترده‌ای را شامل می‌شوند. در واقع چندین و چند موزه و چند کلیسا و چندین بازار تاریخی و تعداد بسیار زیادی از بناها و آثار تاریخی در این استان جذاب و تماشایی وجود دارند که شوق دیدارشان قلب گردشگران مشتاق را به تپش می‌اندازد و صبر و آرام را به اشتیاق و شور و نشاط سفر بدل می‌کند. شاید باورش دشوار باشد اما لازم است بگویم که قزوین از حیث تعداد جاذبه‌های گردشگری که اتفاقاً بیشتر آن‌ها آثار و بناهای تاریخی هستند مقام اول را در ایران زمین از آنِ خود کرده است. همین امر، یعنی همین تعداد بسیار زیاد جاهای دیدنی سبب شده است که این استان و مخصوصاً شهر قزوین القابی از قبیل دروازۀ بهشت یا باغ شهر یا حتی دارالسلطنه را به خود اختصاص دهد. تمام این عوامل و خصایص به دلیلی معقول برای بستن بار سفر و عزیمت به سمت قزوین جذاب و تماشایی بدل شدند. مجلۀ گردشگری میزبون موشکافانه از جذابیت‌ها و دیدنی‌های قزوین زیبا و تاریخی می‌نویسد تا بتواند نقشه‌ای آماده و مهیا تقدیم یاران همیشگی خود کند. توصیۀ اکید میزبون این است که ابتدا از جذابیت‌های قزوین باخبر شوید و سپس در اولین فرصت راهی دیار قزوین شوید و از دیدن این همه زیبایی و شکوه، کمال استفاده را ببرید. در ادامه بیشتر در مورد دیدنی‌های جذاب قزوین خواهید خواند …

گشت و گذار در دیار تماشایی قزوین همراه با میزبون

دیرینگی و قدمت قزوین

در استان قزوین شاهد تپه‌هایی هستیم که به نظر می‌رسد در حول و حوش ۱۰ هزار سال قدمت دارند. این تپه‌های باستانی و تماشایی دلیلی متقن برای قدمت ۱۰ هزارسالۀ یک‌جانشینی و وجود تمدن در این منطقه به شمار می‌روند. اما در پاسخ به این پرسش که این محدوده در چه زمانی به شهر بدل شده است باید بر اساس پژوهش‌های انجام شده توسط باستان‌شناسان و مورخان بگویم که شاپور بزرگ، که دهمین پادشاه سلسلۀ حاکمان ساسانی بوده است در حدوداً ۱۷۰۰ سال پیش از امروز برای اولین بار این شهر را برقرار کرده و نام این منطقه را کِشوین خوانده است.

اهمیت ارتباطی و اقتصادی قزوین

از همان ابتدای امر، یعنی از همان زمان‌های خیلی دور که منطقۀ قزوین مورد شناسایی قرار گرفت و به عنوان محلی امن برای زندگی و اقامت انتخاب شد از اهمیت به سزایی در ایجاد ارتباط برخوردار بود. همین اهمیت و موقعیت جغرافیایی ناب سبب شد که بعدها در همین محدوده جادۀ ابریشم احداث شود. و همان طور که خیلی خوب می‌دانید و تا به حال بارها و بارها در کتاب‌های مختلف تاریخی دیده‌اید جادۀ ابریشم یکی از مهمترین راه‌های ارتباطی و مواصلاتی محسوب می‌شده است و نقش بسیار مؤثری در تجارت و داد و ستر و ارتباطات انسانی بازی کرده است. تا حدی که حتی امروز در عصر و روزگار ما نیز استان قزوین نقطۀ اشتراک و ارتباط میان استان‌های شمالی و غربی ایران زمین به شمار می‌رود و همچنان مسئولیت خطیر ایجاد پیوند و ارتباط در میان استان‌های کشور را به عهده دارد.

پایتخت‌بودنِ قزوین و آثار تاریخی آن

شهر قزوین در دورۀ حکومت صفویان به عنوان پایتخت ایران زمین انتخاب شد. همیشه شهرهایی که به عنوان پایتخت انتخاب می‌شوند و در واقع به مرکز اصلی حکومت تبدیل می‌شوند از توجه خاص و ویژۀ حاکمان بهره می‌برند و همین توجه سبب می‌شود دلکش‌ترین و چشم‌نوازترین بناها در پایتخت ساخته شوند. این اتفاق خجسته برای شهر قزوین در دورۀ حکومت صفویان رخ داد. قزوین به عنوان پایتخت و شهر برگزیدۀ حکومت انتخاب شد و تعداد بسیار زیادی از بناهای باشکوه در آن ساخته شد. دوران خوش پایتختی شهر قزوین به اندازۀ سال به طول انجامید.

مردم شهر قزوین: جمعیت و زبان

در سال ۱۳۹۵ سرشماری صورت گرفت. بر اساس این سرشماری اعلام شد که شهر قزوین در حدود ۵۲۰ نفر جمعیت دارد. این مردم عزیز و اصیل در اصل به زبان فارسی با لهجۀ مخصوص و منحصر به فرد قزوینی صحبت می‌کنند. البته علاوه بر زبان فارسی در شهر قزوین شاهد زبان‌هایی از قبیل ترکی، تاتی و گیلکی نیز خواهید بود. این قاعده در تمام استان قزوین جاری و ساری است. برای مثال ممکن است در یکی از روستاها یا یکی از شهرهای این استان یکی از این زبان‌ها یا گویش‌های متفاوتی از زبان گیلکی اشاعه داشته باشد.

جاهای دیدنی قزوین

شهر قزوین سرشار است از زیبایی و جاذبه و اماکن تاریخیِ ناب. اگر قرار باشد اماکن تاریخی شهر قزوین را به صورت یک فهرست مرتب کنیم آن فهرست اینچنین خواهد بود:

 1. مجموعه‌ باغ صفوی
 2. خیابان تاریخی سپه
 3. بازار تاریخی قزوین
 4. امامزاده حسین
 5. آب انبارهای تاریخی
 6. خانه های تاریخی
 7. مسجدهای دیدنی
 8. کلیساهای تماشایی
 9. دروازه‌های تاریخی
 10. حمام‌های تاریخی
 11. پارک سنتی ملاخلیلا
 12. پارک جنگلی باراجین
 13. قلعۀ الموت
 14. کاروانسراهای تاریخی
 15. دریاچه اوان
 16. چنار خون‌بار زرآباد
 17. دره گرماگلو
 18. بقعۀ حمدالله مستوفی
 19. باغستان سنتی قزوین
 20. آبشار ورچر
 21. موزه قزوین
 22. سرای حاج رضا
 23. چشمۀ الله بلاغی
 24. قلۀ سیالان
 25. ایوان سنگی نیاق
 26. مجتمع تجاری تفریحی آفتاب قزوین
 27. غار سفید آب
 28. قلعه لمبسر
 29. سرای خوش نویسان قزوین
 30. سرای ضراب خانه قزوین
 31. بقعه چهار انبیاء

نگاهی اجمالی به این فهرست به وضوح نشان می‌دهد که برای دیدار از تمام جاهای دیدنی قزوین به چندین و چند روز زمان نیاز است. اما همیشه برنامه‌ریزی برای سفر در استفادۀ بهتر از زمان مؤثر بوده است. در واقع با آشنابودن با شهر قزوین به برنامه‌ریزی دقیق‌تر کمک شایان توجهی خواهد کرد.

در ادامه این فهرست بلند و بالا و جذاب در قالب توضیح مختصری در مورد هر یک از مجموعه‌ها ارائه خواهد شد. بنابراین از شما دعوت می‌کنم همچنان با میزبون همراه باشید.

مجموعۀ باغ صفوی

باغ صفوی مجموعه‌ای است از چندین و چند بنای تاریخی که در عهد صفویان بنا شده‌اند. این مجموعه با نام دولت‌خانۀ صفوی نیز شناخته می‌شود. در واقع این مجموعه از بخش‌هایی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • سردر عالی قاپو
 • عمارت نادری
 • عمارت پهلوی
 • عمارت قاجاری
 • گراندهتل
 • کاخ چهلستون
 • و چندین و چند جاذبۀ تاریخی و فرهنگی دیگر.

علاوه بر این بناهای تاریخی در این مجموعه در تمام روزهای سال نمایشگاه‌هایی بر قرار است.

مجموعۀ باغ صفوی در فهرست آثار ملی ایران زمین به ثبت رسیده است. این مجموعه در نوع خود بی‌نظیر و منحصر به فرد است چون در واقع این امکان را ایجاد می‌کند که تعداد قابل توجهی از آثار و ابنیه‌ای که در سه دورۀ متوالی صفویه، قاجار و چهلوی ساخته شده‌اند را در قالب یک مجموعه و در یک فضای دل‌انگیز به نظاره بنشینید. به عبارت دیگر می‌توانم بگویم در این مجموعه گردشگران عزیز شاهد ۵۰۰ سال از تاریخ ایران زمین خواهند بود.

این مجموعۀ جذاب و تماشایی در میان خیابان پیغمبریۀ شهر قزوین و خیابان هلال احمر در این شهر واقع شده است. ورودی اصلی این مجموعۀ تاریخی دل‌انگیز در خیابان تاریخی سپه قرار دارد. میزبون توصیه می‌کند از همین دروازه وارد مجموعه شوید چون در این صورت می‌توانید از سردر عالی قاپو وارد مجموعه شوید و ابنیۀ تاریخی و جذابیت‌های دیرینۀ آن را یک به یک از نظر بگذرانید و در نهایت در آخرین ایستگاه گردش جذاب خود به کاخ چهل ستون برسید و از شکوه و فروغش لذت ببرید.

این مجموعه به قدری تماشایی و حیرت‌برانگیز است و البته به قدری کامل و جامع است که مثل اینجا به جاب همه جا در موردش صدق می‌کند. در واقع اگر در شرایط خاصی قرار داشتید که امکان و فرصت دیدار از تمام جاهای دیدنی قزوین وجود نداشت می‌توانید تنها به مجموعۀ صفوی وارد شوید و بخش اعظمی از زیبایی‌های شهر و تاریخ قزوین را در یک مجموعه ببینید.

خیابان تاریخی سپه در شهر قزوین

شاید جالب و حیرت‌برانگیز باشد دانستن این موضوع که خیابان سپه در شهر قزوین اولین خیابان ایجاد شده در ایران زمین است. بنابراین بی‌راه نخواهد بود اگر اضافه کنم که یکی از جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین و البته مهم‌ترین جاهای دیدنی قزوین خیابان سپه است.

در دورۀ حکومت صفویان و در زمان پادشاهی شاه طهماسب، از سوی پادشاه وقت دستوری مبنی بر ساخت خیابانی متفاوت و منحصر به فرد با طرح و نقشۀ پیشین که در شهر رایج بود، صادر شد. این خیابان پایدار باقی ماند و به دوره‌های بعد از خودش رسید. به طور قطع در دوره‌های بعد این خیابان دچار تغییر و تبدیل شده است و از هر دوره‌ای از تاریخ یادگاری در این خیابان به جا مانده است. این سیر که گاه کاهشی بوده است و گاه افزایشی به طور متوالی ادامه یافه است تا خیابان تاریخی سپه به شکل امروزی خود در آمده است. اگرچه در حال حاضر بیان این گزاره که این خیابان همان خیابانی است که در عهد صفوی ایجاد شده است شایسته و دقیق نخواهد بود. اما با پذیرش تغییرها و تبدیل‌ها باز هم می‌توان مدعی شد که این خیابان تاریخی از اصالت و جذابیت منحصر به فرد بهره دارد و احساسی متفاوت و خاص در رهروان خود ایجاد می‌کند. گذر از این خیابان و دیدار از گوشه و کنارش باشکوه و لذت‌بخش است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران زمین، نام خیابان سپه به خیابان شهدا تغییر کرد. اما اگر از اهالی شهر قزوین در مورد این خیابان بپرسید خواهید دید که هنوز، همچنان از این خیابان با عنوان خیابان سپه یاد می‌کنند. این خیابان جذاب و تماشایی و دیرینه از یک طرف به سردر عالی قاپو می‌رسد و از سویی دیگر به چهارراه سپه. همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، سردر عالی قاپو ورودی اصلی مجموعۀ صفوی یا دولت‌خانۀ صفوی است. اما چهارراه سپه نیز که باز اگر از ساکنان شهر قزوین بپرسید خواهند گفت میدان سپه نیز چه در گذشته و چه در حال حاضر یکی از بخش‌های مهم و حیاتی شهر قزوین به شمار می‌رود. البته لازم است به این نکته نیز اشاره کنم که امروزه از میدان سپه خبری نیست؛ چون این میدان از جا برداشته شده است و به چهارراه تبدیل یافته است.

علاوه بر این لازم است اضافه کنم که مسجد جامع قزوین و همین طور بازار میوه و تره بار این شهر نیز در همین خیابان جای دارند. بنابراین با قدم‌زدن در قدیمی‌ترین خیابانِ نه تنها در شهر تماشایی قزوین بلکه در ایران زیبا، در کنار تجربۀ شکوه و جلای این خیابان، امکان دیدار از مسجد جامع قزوین و همچنین بازار میوه و تره بار قزوین را نیز خواهید داشت.

بازار سنتی در شهر قزوین

یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین که از دل‌نوازی و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است با نام بازار سنتی قزوین شناخته می‌شود. شاید بسیار حیرت‌برانگیز به نظر برسد اما این بازار سنتی و سرپوشیده در حدود هزار سال قدمت دارد. این بازار دیرینه چه در دورۀ حکومت صفوین و چه بعد از آن در دورۀ قاجار مدام مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است و به بیانی دیگر همیشه مورد مراقبت و توجه بوده است. در طول تاریخ بخش‌های بسیاری به این بازار دیرینه اضافه شده‌اند و در حال حاضر یکی از قطب‌های جذاب و محبوب گردشگری به شمار می‌رود. این بازار سنتی به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران عزیز را به خود جذب می‌کند.

هر زمان وارد بازار سنتی قزوین شدید از این سراها دیدن کنید:

 • سرای سعد السلطنه
 • سرای حاج‌رضا
 • سرای رضوی
 • سرای وزیر

این سراها که نام آن‌ها در بالا فهرست شده است به همراه مسجدالنبی از مشهورترین و پرطرفدارترین بخش‌های بازار به شمار می‌روند. البته زیبایی‌ها و دلکشی‌های بازار به همین جا ختم نمی‌شود بلکه علاوه بر این بخش‌ها چندین تیمچه و راستۀ دیگر نیز به خودنمایی و جلوه‌ری و دلربایی مشغول هستند که قدم‌زدن در دالان‌های آن‌ها هوش از سر می‌برد و دل را شیفته و شیدا می‌کند.

برای مثال در یکی از راسته‌های این بازار با سلسله‌ای از حجره‌های معتبر و اصیل فروش فرش مواجه خواهید شد و فرش‌هایی اصیل و مرغوب را خواهید دید که از دیوارهای حجره‌ها آویخته شده‌اند. یا در راسته‌ای دیگر از بازار شاهد انواع و اقسام ظروف مسی خواهید بود که با طرح‌ها و قالب‌های گوناگون در کنار هم قرار گرفته‌اند. و سپس در راسته‌ای دیگر چشمان شما مسحور رنگ‌های گرم و جذاب میوه‌های رنگارنگ و سبزی‌های خیلی سبز و تازه خواهد شد.

همان طور که گفته شد بازار بزرگ و سنتی قزوین در دوران مختلف تاریخی بارها و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. اما برخی از بخش‌های این بازار در همین چند سالۀ اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و به همین دلیل از شکوه و جلای خاصی بهره دارد. یکی از بخش‌های این بازار جذاب و دلربا که در عصر و روزگار ما مورد بازسازی و مرمت واقع شده است سرای سعدالسلطنه است. سرایی که به حق عنوان بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیدۀ ایران را از آنِ خود کرده است. این کاروانسرای حیرت‌برانگیز و دلربا پیش از انقلاب اسلامی ایران در فهرست آثار ملی ایران زمین به ثبت رسیده است. همچنین لازم است اضافه کنم که سرای سعد السلطنه در قلب خود فضاها و بناها و حجره‌های دلبرانۀ بسیاری را پنهان کرده است که برای دیدار آن‌ها کافی است قدم پیش بگذارید و وارد سرا شوید.

اهالی مهمان‌نواز شهر قزوین با علم به زیبایی و شکوه بی حد و حصر سرای سعدالسلطنه در گوشه گوشۀ این فضای تماشایی انواع و اقسام کافه‌ها به اضافۀ رستوران‌های مرغوب و باکیفیت را ایجاد کرده‌اند چون خیلی خوب می‌دانسته‌اند که دیدن این همه زیبایی و شکوه زمانی طولانی می‌طلبد و بدون شک انرژی بسیاری را مصرف خواهد کرد. به همین دلیل میزبون نیز پیشنهاد می‌کند برای دیدار از بازار سنتی قزوین در برنامۀ سفر خود به قدر کافی وقت در نظر بگیرید.

اما به عنوان نکتۀ آخر باید بگویم که این بازار سنتی و دلربا چندین و چند ورودی دارد. در واقع این بازار بزرگ متناسب با وسعت و همچنین قدمتش به ورودی‌های متعدد مسلح است. اگر سبزه میدان یا میدان مرکزی شهر مبدأ شما باشد این امکان را خواهید داشت که خیابان امام خمینی را به سمت پایین درنوردید و سپس از چندین و چند ورودی که در طرف چپ خیابان واقع شده‌اند به بازار قدم بگذارید و وارد یکی از راسته‌های بازار سنتی قزوین شوید. ولی اگر میل یا شرایط قدم‌زدن را ندارید و لازم است با خودروی شخصی خود به بازار بروید می‌توانید در خیابان کوروش یا خیابان شهید انصاری خودروی شخصی خود را در یک پارکینگ امن پارک کنید و سپس وارد بازار شوید.

امام‌زاده حسین در شهر قزوین

یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین که بسیار مورد توجه گردشگران عزیز قرار می‌گیرد با نام امام‌زاده حسین شناخته می‌شود. اتفاقاً امام‌زاده حسین در حوالی بازار سنتی قزوین واقع شده است. به این ترتیب شما می‌توانید پس از سیر و سیاحت در بازار به امام‌زاده حسین یا همان طور که اهالی شهر قزوین می‌گویند شاهزاده حسین وارد شوید. گفته می‌شود امام‌زاده حسین یکی از فرزندان امام رضا (ع)هستند. این زیارتگاه نیز از قدمتی دیرینه برخوردار است و در حال حاضر قرن‌ها و قرن‌ها از مهمان‌نوازی‌ ایشان می‌گذرد. در واقع امام‌زاده حسین از قرن سوم هجری تا به امروز پذیرای گردشگران و زائران و مهمانان ویژۀ خود بوده‌اند. به علاوه در طول تاریخ افراد بزرگ و مهم روزگار نیز از قبیل دانشمندان و افراد ارزشمند ایران زمین نیز در این مکان ارزنده به خاک سپرده شده‌اند و به این ترتیب می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن متبرک و محترم در شهر قزوین به شمار می‌رود و از ارزش معنوی بسیاری برخوردار است.

همان طور که اشاره شد این بنا نیز از قدمتی دیرینه بهره دارد و اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم لازم است اضافه کنم که بنای اولیۀ این آرامگاه در دورۀ ایلخانیان گذاشته شده است و سپس در طی دوران حکومت صفویان و پس از آن در دوران قاجار نیز آن پایۀ اولیه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و صدالبته بخش‌هایی به آن اضافه شده‌اند.

ضریح متبرک امام‌زاده حسین از جنس چوب ساخته شده است و در سطح این ضریح جذاب و تماشایی شاهد شاهکارهای بی‌نظیر و چشم‌نواز منبت‌کاری و گره‌چینی خواهید بود. این ضریح هنرمندانه و نوع معماری به کارگرفته شده در این بنا سبب شده است این مقبرۀ تاریخی و متبرک نه تنها به قصد زیارت بلکه به منظور سیاحت نیز توسط گردشگران عزیز انتخاب شود و از محبوبیتی مضاعف برخوردار گردد.

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد در این مقبره که در ابتدا به امام‌زاده حسین فرزند امام رضا (ع) تعلق داشت رفته رفته بزرگان ایران زمین نیز به خاک سپرده شدند و سپس در عصر و روزگار ما در ضلع جنوبی این آرامگاه فضایی برای شهدا در نظر گرفته شد. در حال حاضر پیکر شهدای عزیزی هم‌چون سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی نیز در این گلزار متبرک آرمیده است.

پیشنهاد می‌کنم در سفر خود به شهر قزوین حتماً از این آرامگاه ارزنده دیدن کنید و در این قبره هم به زیارت بپردازید و هم به سیاحت. برای رسیدن به امام‌زاده حسین می‌توانید پس از قدم‌زدن در خیابان سپه در حالی که از مجموعۀ صفویه دیدن کرده‌اید چند دقیقۀ دیگر به پیاده‌روی دلنشین خود ادامه دهید تا به راحتی قدم‌زدن به امام‌زاده حسین برسید. یا اینکه سوار بر خودروی شخصی خود به سمت خیابان مولوی رانندگی کنید و در انتهای همین خیابان وارد پارکینگ عمومی شوید، ماشین خود را پارک کنید و به امام‌زاده حسین وارد شوید. همچنین برای رسیدن به امام‌زاده حسین از طرف بلوار جمهوری اسلامی نیز راه خواهید داشت. راه بلوار جمهوری اسلامی نیز ماشین‌رو است.

سفر به استان و شهر قزوین

جاهای دیدنی قزوین و جذابیت‌های بی‌شماری که در این دیار وجود دارند بسیار وسوسه‌برانگیز به نظر می‌رسند. به طوری که گردشگران مشتاق و کنجکاو برای سفر به این منطقه بی‌قرار می‌شوند و برای دیدار از این همه جاذبه لحظه‌شماری می‌کنند. و واقعاً جذاب‌تر و شیرین‌تر و دلچسب‌تر از سفر از چه تفریح دیگری می‌توان نام برد؟؟؟ در واقع می‌توان مدعی شد که تمام تفریحات دیگر نیز در زیر مجموعۀ سفر قرار می‌گیرند و تا سفر وارد برنامه‌های زندگی نشود، تفریح و لذت‌بردن از زندگی نیز در حاشیه قرار خواهد داشت. البته سفر سختی‌های خاص خودش را هم دارد. یکی از این عوامل که شیرینی لذت‌بردن از سفر را تهدید می‌کند، محل مناسب و راحت برای اقامت است. به این ترتیب، اجاره سوئیت در قزوین راه‌کار مناسبی خواهد بود برای زدودن این تهدید تلخ. با این تمهید به نظر می‌رسد سفر در فهرست رقم‌زنندگان خاطرات خوش و شیرین، مقام اول را از آنِ خود می‌کند و در صف اول تفریحات می‌ایستد؛ به ویژه سفر به دیار قزوین که سرشار است از جاذبه و زیبایی و شکوهِ دوران مختلف تاریخی. هر زمان به قزوین سفر کردید، در کنار دیدار از اماکن و بناهای تاریخی جذاب و تماشایی آن، در مورد تاریخ صفویان نیز بخوانید. چون بسیاری از این بناها در زمان صفویان یعنی در دورۀ پایتخت‌بودنِ شهر قزوین ساخته شده‌اند. اطلاع‌داشتن از تاریخ و شرایط آن زمان در درک بهتر آثار و ابنیۀ تاریخی و لذت بیشتر از دیدار این ابنیه بسیار مؤثر خواهد بود.

میزبون گذراندن شیرین‌ترین لحظات و رقم‌خوردن زیباترین خاطرات را برای شما یاران جان در دیار قزوین آرزو دارد …

سفر به قزوین به سلامت …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید