تخت جمشید ؛ نگین درخشان ایران زمین(خواندن 5 دقیقه)

تخت جمشید همان جایی است که برای اولین بار جشن نوروز در آن برگزار شد.  این بنا اثر باستانی ایرانی است که در سال ۱۹۷۹ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و هر ساله جمع کثیری از مردم اقصا نقاط دنیا را به خود جلب و جذب می‌کند. در شاهنامه نوروز در تخت جمشید این چنین توصیف شده است:

به فر کیانی یکی تخت ساخت

چه مایه بدو گوهر اندرنشاخت

که چون خواستی دیو برداشتی

ز هامون به گردون برافراشتی

چو خورشید تابان میان هوا

نشسته بر او شاه فرمانروا

جهان انجمن شد بر تخت اوی

شگفتی فرومانده از بخت اوی

به جمشید بر گوهر افشاندند

مر آن روز را روز نو خواندند

سر سال نو هرمز فَورَدین

برآسوده از رنج تن دل ز کین

بزرگان به شادی بیاراستند

می و جام رامشگران خواستند

چنین جشن فرخ از آن روزگار

به ما ماند از آن خسروان یادگار

عکس از علی انصاری

نوروز 

جمشید پس از گذشت شش دوره پنجاه ساله که طی آن مردم را به شش گروه تقسیم کرد و به هر گروه فن و مهارتی را آموخت بر تخت خود نشست و آن روز را روزِ نو یا نوروز نامید. جشن باستانی نوروز از آن زمان برای ما به یادگار مانده است. ایران تنها کشوری نیست که نوروز را جشن می‌گیرد بلکه نوروز در ازبکستان، افغانستان، ترکیه، پاکستان، هندوستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، بلغارستان، زنگبار و مصر نیز برگزار می‌شود.

تخت جمشید
عکس از شیرازگردی
عکس از شیرازگردی

موقعیت مکانی تخت جمشید

تخت جمشید در ۵۷ کیلومتری شیراز و ۱۰ کیلومتری مرودشت واقع است. از شرق به کوه رحمت و از سه جهت دیگر به جلگه مرودشت می‌رسد. تخت جمشید بر روی یک سکوی سنگی با ارتفاع بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگه مرودشت قرار گرفته  است. ابعاد تخت جمشید ۴۵۵ متر (جبهه غربی)، ۳۰۰ متر (جبهه شمالی)، ۴۳۰ متر (جبهه شرقی)، ۳۹۰ متر (جبهه جنوبی) می‌باشد. طول این بنا با طول آکروپولیس در آتن برابراست، اما عرض آن چهار تا پنج برابر آکروپولیس است. اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد سفر به این بنای باستانی را دارید از تمام تالارهای آن دیدن کنید. (منبع: ویکی پدیا)

شیراز در یک نگاه:

دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت، رخت بربندم و تا ملک سلیمان بروم

مسیر رسیدن به تخت جمشید از شیراز
مسیر رسیدن به تخت جمشید از شیراز

تالارهای تخت جمشید

کاخ آپادانا 

کاخ آپادانا یا قدیمی‌ترین کاخ تخت جمشید ۳۶۶۰ متر مربع مساحت دارد، با یک تالار چهارگوش مرکزی که۳۶ ستون دارد، سه ایوان  شمالی، شرقی و غربی که هر یک ۱۲ ستون دارند، چهار برج در چهار گوشه بیرونی تالار و یک رشته اتاق نگهبانی در جنوب آن. کاخ آپادانا مهمان‌خانۀ هخامنشیان بوده و داریوش هخامنشی در کاخ آپادانا از میهمانان خود که نمایندگانی از سایر کشورها بوده‌اند میزبانی می‌کرده است.

کتیبه-کاخ آپادانا-تخت جمشید
کاخ آپادانا

کاخ ه 

کاخ ه یا اچ در غرب کاخ هدیش و جنوب غربی تخت‌گاه واقع شده است. در پلکان این کاخ نقوش برجسته به چشم می‌خورد.

کاخ دروازه ملل 

کاخ دروازه ملل که برخلاف کاخ آپادانا کوچکترین کاخ یا تالار این بنا است و پذیرای نمایندگان کشورهای دیگر بوده است. در واقع نمایندگان کشورها پس از ورود به تخت جمشید ابتدا به این کاخ وارد می‌شده‌اند تا اندکی استراحت کنند و از خستگی سفر فراغت یابند و سپس به کاخ آپادانا فراخوانده می‌شده‌اند. این امر نیز نمایان‌گر مهمان‌نوازی ایرانیان است. ایرانیان برای مهمانان خود ارزش بسیار قائل بوده‌اند و به آسایش و آرامش مهمان اهمیت می‌داده‌اند.

کاخ دروازه ملل-تخت جمشید
کاخ دروازه ملل

کاخ صدستون 

کاخ صدستون که از کاخ آپادانا بزرگ‌تر است، در سطحی پایین‌تر از کاخ آپادانا قرار گرفته است. این‌طور که از نقوش برجسته موجود در کاخ پیداست متعلق به سربازان، سپاهیان و سلحشوران بوده است. این امر بیان‌گر این مطلب است که در آن دوره مردم به گروه‌های مختلف تقسیم‌بندی شده بوده‌اند. درست همان‌طور که در شاهنامه ذکر می‌شود. البته سربازان و سلحشوران از رتبه بالایی برخوردار بوده‌اند؛ با این حال می‌بینیم که کاخ صدستون در سطحی پایین‌تر از سطح کاخ آپادانا قرار دارد. این موضوع می‌تواند بیان‌گر مهمان‌نوازی ایرانیان باشد. ایرانیان مقام مهمان را از مقام بالاترین دسته مردم خود بالاتر می‌دانسته‌اند.

کاخ صدستون-تخت جمشید
کاخ صدستون

کاخ ملکه

این کاخ به دست خشایارشا ساخته شده است. هم‌اکنون به عنوان موزه و ادارهٔ مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاخ سه‌درگاهی 

کاخ سه‌درگاهی یا تالار شورا این کاخ که در مرکز تخت جمشید واقع شده است از یک اتاق مرکزی کوچک و سه درگاه بزرگ تشکیل شده است. با توجه به کتیبه‌های موجود بر دیواره این کاخ به نظر می‌رسد این کاخ کوچک محل برگزاری جلسات پادشاه با دیگر سران و بزرگان کشور بوده‌است.

کاخ سه‌درگاهی-تخت جمشید
کاخ سه‌درگاهی

کاخ تچر

کاخ تچر یا تالار آینه تچر به معنی خانه زمستانی است. این کاخ، کاخ اختصاصی داریوش است و در سطحی بالاتر از سطح کاخ آپادانا قرار دارد. این موضوع می‌تواند بیان‌گر علم معماری نزد هخامنشیان باشد. آن‌ها باتوجه به شرایط جوی و نوع کاربری هر اتاق ساختی متفاوت را در نظر می‌گرفته‌اند و می‌بینیم که هیچ دو تالاری مشابه هم نیستند و این از شگفتی‌های تخت جمشید است.

کاخ تچر-تخت جمشید
کاخ تچر

کاخ هدیش

کاخ هدیش، کاخ شخصی خشایارشاه بوده است. در بالاترین قسمت تخت جمشید واقع شده و از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه ارتباط دارد. بیشترین ویرانی تخت جمشید در این قسمت مشاهده می‌شود. احتمال می‌رود که شروع آتش‌سوزی در تخت جمشید از همین کاخ بوده باشد. این کاخ به نام همسر خشایارشا هدیش نامیده شده است. هدیش به معنای جای بلند است.

عکس از شیرازگردی

میزبانی تخت جمشید

دیدار از تخت جمشید، با یک تیر چند نشان زدن است. با سفر به یک مکان هم می‌توانید شکوه ایران باستان را ببینید و احساس کنید هم می‌توانید علم معماری را ببینید و شگفت زده شوید و هم اینکه مهمان‌نوازی ایرانیان را تجربه کنید. با اجاره ویلا در شیراز می‌توانید مهمان شیرازی‌های مهربان و مهمان‌نواز باشید. ساخت این بنا ۱۲۰ سال طول کشیده است و حالا قرن‌هاست که باقی مانده است. لاجرم آنچه بر پایه اصول شکل بگیرد پایدار خواهد بود.

میزبون مثل همیشه در سفر به تخت جمشید همراه شما خواهد بود. با انتخاب اقامتگاه مناسب، شیرینی سفر خود را چند برابر کنید.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید