بیرجنَد؛ شهر شرقی ایران، مرکز استان خراسان جنوبی

بیرجَند، مرکز استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان بیرجند است. این شهر شرقی ایران سبز، نخستین شهر مجهز به سازمان آب‌رسانی بوده است. این شهر پیش از تهران، در سال ۱۳۰۲ لوله‌کشی آب شهری را تجربه کرد.

موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجَند، سبب شد در سال ۱۳۱۲ سومین فرودگاه کشور در این شهر احداث شود. اولین و دومین فرودگاه متعلق است به قلعه‌مرغی و بوشهر.

جالب است بدانید تا پیش از جنگ جهانی دوم، کنسولگری‌های انگلستان و روسیه در بیرجَند مستقر بودند.

جاذبه‌های گردشگری بیرجَند

میزبون، که دغدغۀ سفر، تفریح و آرامش و آسایش شما عزیزان را دارد. به شما پیشنهاد می‌کند به این شهر سفر کنید و از دیدنی‌های بسیارش لذت ببرید. در این متن فقط به برخی از جاذبه‌های تاریخی این شهر اشاره می‌شود. بیرجند را تجربه کنید.

جاذبه‌های تاریخی

این شهر شرقی، از قدیم‌الایام، هم‌گام با دیگر شهرهای ایران زیبا و سربلند، تاریخ را درنوردیده است. شهرهای تاریخ دیده از هر دوره‌ای و از هر حادثه‌ای کوله‌باری از خاطره به غنیمت برمی‌دارند و بر دوش خود بار سنگین مسئولیتی بزرگ قرار می‌دهند. پس از قبول این مسئولیت بر عهدۀ شهر است که خاطرات از سر گذرانده را برای تازه نفس‌ها که تاریخ را ندیده‌اند بازگو کند. بیرجَند یکی از همین شهرهاست. تاریخی که از سر گذرانده است، آثاری از خود به جا گذاشته است و این شهر با آغوش باز منتظر مهمانان خود نشسته است تا قصۀ خود را روایت کند. برای نشستن پای قصۀ این شهر شرقی، اجاره آپارتمان در بیرجند را انتخاب کنید و در کمال آرامش خاطر به این شهر سفر کنید. در ادامه به آنچه جذاب و دیدنی است اشاره می‌کنم. امیدوارم در سفر به بیرجنَد از این اماکن دیدن کنید و قصه‌اش را بخوانید.

قلعۀ تاریخی بیرجند

قلعه بیرجند
قلعه بیرجند

قلعه بیرجند یا دژ بیرجند، با نام‌های قلعه ته ده و پایین شهر نیز شناخته می‌شود. این بنا، بزرگترین بنای تاریخی بیرجند است که بر فراز بلندترین تپه باختری این شهر جای گرفته است.

قلعه بیرجند، دوره صفویه
قلعه بیرجند، یادگار دوره صفویه

مدرسۀ شوکتیه

این شهر یک مدرسۀ قدیمی، به نام مدرسۀ شوکتیه، دارد. مدرسه شوکتیه، سومین مدرسهٔ آموزش به سبک نوین و پس از مکتب‌خانه‌های سنتی است. اولین آن دارالفنون تهران است و دومی رشدیۀ تبریز.

این بنا ابتدا به نام حسینیه شوکتیه توسط امیر اسماعیل خان معروف به شوکت الملک اول ساخته شد. ساخت این بنا از سال ۱۳۰۸ ه‍.ق تا سال ۱۳۱۲ به طول انجامید. استادان و معماران یزدی مسئولیت ساخت این بنا را به عهده گرفته بودند و آن را به انجام رساندند. در سال ۱۳۲۶ هجری قمری یعنی سال ۱۲۸۲ هجری شمسی، این ساختمان به دست محمد ابراهیم خان علم (شوکت الملک دوم)، پدر اسدالله علم به مدرسه تبدیل شد. در شهریور ماه ۱۳۸۲ همایشی به مناسبت یکصدمین سالگرد تأسیس مدرسه شوکتیه در دانشگاه بیرجند برگزار گردید.

عمارت و باغ اکبریه

باغ اکبریه در بیرجند
باغ اکبریه در بیرجند

باغ اکبریه که یکی از بناهای تاریخی این شهر است، در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو با شمارهٔ ثبت ۲۳۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده‌است. این باغ در انتهای خیابان معلم در روستای اکبریه که از توابع استان خراسان جنوبی می‌باشد، واقع شده‌است. گسترش شهری بیرجَند سبب شده که هم‌اکنون این باغ در محدودۀ شهر باشد.

آرامگاه حکیم نزاری

آرامگاه سعد الدین نزاری قهستانی، ملقب به حکیم نزاری، سراینده و شاعر سدۀ هفتم هجری، یکی از نقاط دیدنی و تاریخی شهر بیرجَند است. این آرامگاه در بافت قدیمی شهر واقع شده‌ است. طرح این بنا از معماری ایرانی-اسلامی گرفته شده است. این بنا در ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ به شماره ۳۰۱۶۳ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد. این آرامگاه هم‌اکنون در خیابانی که به نام این حکیم و شاعر نامی، حکیم نزاری نامیده شده، قرار دارد.

خانۀ پردلی

خانه پردلی، خانه‌ای سنتی ساخته شده با آجر و گچ و آهک است. این خانه مربوط به دوره قاجار است. این بنا یکی از آثار قدیمی به سبک درونگرا در مناطق گرم و خشک است. این اثر تاریخی در بیرجَند، محله چهار درخت ، خیابان شهید منتظری واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه پردلی نمایانگر یک منزل سنتی با مصالح آجر، گچ و آهک است.

این خانۀ سنتی، سر در ورودی، هشتی، دالان، حیاط مرکزی، ایوان ستون‌دار و اتاق‌هایی اطراف حیاط دارد. دو کتیبه روی قوس‌های هلالی بین ستون‌ها دیده می‌شود. روی این دو کتیبه لاحول ولا قوة الّا بالله نوشته شده است.

ارگ کلاه فرنگی

ارگ کلاه فرنگی
ارگ کلاه فرنگی

ارگ کلاه فرنگی نیز یکی از آثار تاریخی شهر بیرجَند است. این بنا یادگار دورۀ قاجار است و بین سالهای ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده‌است. این ساختمان در گذشته، به نام‌های دیگری همچون ارگ حسام الدوله، قصر بی‌بی عروس و ارگ سرکار خوانده می‌شد. این بنا، صرف نظر از فرم زیگوراتی آن در بخش هم‌کف، کاملترین نقشه و فضاسازی را دارد. قسمت ورودی ارگ، جلوتر از طبقه هم‌کف ایجاد شده‌ و با چندین قوس طاق‌های زیبایی را در بنا به وجود آورده‌ است. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سفر به بیرجَند

این شهر شرقی زیبا جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد و بناهای یاد شده تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های آن است. در مقالات دیگر به بناها و جاذبه‌های دیگر اشاره خواهد شد. در سفر به این شهر پر خاطره، میزبون، میزبان شما خواهد بود. با اجاره سوئیت در بیرجَند آرامش سفر خود را تضمین کنید.

دزفول؛ شهر زیبای استان خوزستان، شهر استقامت و پایتخت مقاومت ایران

دزفول، شهری در جنول غربی ایران است. ۴۷۶۲ کیلومترمربع مساحت دارد. این شهر در کنار رودخانۀ دز و در بخش جلگه‌ای استان خوزستان قرار دارد. اگر روستاهای اطرافش را در نظر بگیریم مساحت آن به ۷۸۴۴ کیلومترمربع افزایش می‌یابد. دزفول از دو جهت اهمیت ویژه‌ای دارد؛ اول عبور رود دز از این شهر است و دیگر پیشینۀ تاریخی آن که جاذبه‌های گردشگری بسیاری برای این شهر به یادگار گذاشته است.

اندکی از پیشینۀ دزفول

تا دو قرن پس از حملۀ اعراب به ایران، سرزمین ما تحت سلطه و حکومت اعراب بود. ایرانیان به حاشیه رانده شده بودند و حق دخالت در امور کشوری را نداشتند. اما ایرانیان همیشه سرافراز تسلط بیگانگان را برنتافتند و دو قرن، پنهانی و بی‌وقفه با توسل و تأمل به آیات قرآن و تفسیر آیات برای خروج از سلطۀ تحمیل شده و دیدار دوبارۀ آزادی کوشیدند. نهضت شعوبیه اولین نهضتی بود که بزرگان ایران زمین برای رهایی از حکومت بیگانگان ایجاد کردند و در نهایت موفق شدند حکومت‌های محلی را به حاکمان ایرانی واگذار کنند.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در دزفول
آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در دزفول

در همین عوان، یعقوب لیث صفاری، که مردی شجاع و دلیر بود و برای ملیت و اصالت و ایرانی‌بودن بسیار ارزش قائل می‌شد با تدبیر و قدرت بی مثالش علم استقلال برافراشت و نخستین دولت مستقل ایرانی را پایه‌گذاری کرد. مرکز حکومت یعقوب لیث صفاری سیستان بلوچستان بود. اما اقتدار او سبب استقلال دیگر نواحی ایران شد. در نتیجۀ این جریان خوزستان نیز به کانون آزادی‌خواهان ایران تبدیل شد.

دزفول، نقش مؤثری در پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته‌است. این شهر در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بارها مورد اصابت موشک‌های رژیم عراق قرار گرفت. ویرانی‌های ناشی از جنگ تحمیلی گرچه که در بسیاری بخش‌ها ترمیم شده است اما همچنان آثار آن دوره برجای است. مقاومت‌های مردم این شهر موجب شد دزفول در دورۀ جنگ تحمیلی به شهر استقامت و پایتخت مقاومت ایران معروف گردد.

طبیعت دزفول

ساحل رود دز، دریاچه‌های لبریز از آب، آبشارهای بلند؛ از جاذبه‌های طبیعی این شهر زیبا هستند. آبشار شوی، دریاچۀ شهیون، تفریحگاه ساحلی دز، سالن کوه و پارک ملی دز و پارک‌های جنگلی لاله و لادن در ۵ و ۱۰ کیلومتری شهر دزفول قرار دارند و از جاذبه‌های طبیعی این شهر محسوب می‌شوند.

رود دز، دزفول
رود دز، دزفول

دزفول شهری جلگه‌ای-کوهپایه‌ای و کوهستانی‌ است. این شهر آب و هوایی گرم و شرجی دارد، یعنی تابستان‌های گرم و زمستان‌ها و پاییزهای مدیترانه‌ای. بهترین زمان برای سفر به این شهر اواخر زمستان تا اوایل بهار است. با انتخاب این زمان برای سفر، در اوج سرمای زمستان گرمای دلنشین بهاری را برای خود خریده‌اید. آیا این شگفت‌انگیز نیست که در یک زمان، در یک کشور، دو فصل متفاوت، وجود دارد!

روستای پامنار دزفول
روستای پامنار دزفول

همان طور که می‌دانید آب مایۀ حیات است و این مایۀ حیات هر کجا که باشد زیبایی می‌آفریند و ای کاش همیشه باشد و بودنش تهدید نشود. از این شهر زیبا، دو رود کرخه و دز عبور می‌کنند. عبور این دو رود از این شهر مثل یک کلاه جادویی پُر از زیبایی است که طراوت و نشاط را به جای جای این شهر می‌پاشد و به این شهر نعمت بی پایان می‌بخشد.

دزفول
دزفول

این دو رود سبب شده‌اند خاک این شهر حاصلخیز باشد و این شهر یکی از قطب‌های کشاورزی ایران باشد. مرکبات به خصوص پرتقال و غلات؛ گندم، جو، برنج، دانه‌های روغنی، و گل‌ها؛ رز و مریم از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهر هستند.

بناهای تاریخی دزفول

پل دزفول
پل دزفول، این پل ۱۷۰۰ سال قدمت دارد.

از بناهای تاریخی این شهر، می‌توان به پل قدیم، تپه‌های چغامیش، آسیاب‌های آبی دزفول، مسجد جامع دزفول و شهر باستانی جندی شاپور اشاره کرد. علاوه بر بناهای تاریخی، مراسم تاریخی از قبیل بیرق زنون، دست رزون و مراسم محرم، از مراسم‌های جالب شهر دزفول هستند که از گذشته به یادگار مانده‌اند.

صنایع دستی دزفول

قلم‌نی دزفول، ابزارهای دست‌ساز چوبی، ورشوسازی، زرگری، نمدمالی و گیوه‌دوزی از صنایع دستی مهم و ارزندۀ این شهر هستند. به علاوه، خوراکی‌هایی مثل کلوچه‌های خرمایی، شکری و نمکی، معجون کنجد، قرص نعناع و مرکبات از ساخته‌های دست مردم غیور و مهربان این شهر هستند.

غذاهای سنتی دزفول

حریسه، گنجشک و آش ارده از غذاهای بی‌نظیر این شهر زیبا هستند، شما می‌توانید در غذاخوری‌های سنتی دلنوازان، فلاحت، زیگورات، ساحلی و شوادون که همه از مرکز شهر قابل دسترسی‌اند، طعم دلنشین این غذاهای محلی را بچشید.

نون چرب. دزفول
نون چرب، دزفول

سفر به دزفول

با سفر به دزفول می‌توانی با فرهنگ ۵۰۰۰ سالۀ مردم این شهر آشنا شوید. طبیعت بی‌نظیرش را ببینید و از سرگذشتش با خبر شوید. خاک پاک این شهر جنگ‌های بسیاری را از سر گذرانده است. در سفر به دزفول نگران اقامتگاه نباشید. میزبون، در این شهر زیبا و با طراوت میزبان شماست. شما می‌توانید اجاره خانه در دزفول یا اجاره ویلا در دزفول را انتخاب کنید و آسایش و راحتی خود را تضمین کنید.

شهر خرم ایران زمین؛ خرمشهر، خونین‌شهر

شهر خرم، خرمشهر، شهری از شهرهای استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. هم‌جواری این شهر با خلیج فارس از یک طرف و تلاقی دو رود مهم اروندرود و کارون از طرفی دیگر، سبب شده که این شهر خرم و زیبا خاستگاه زیبایی‌ها و نعمت‌های الهی باشد. اهمیت و وفور نعمت در این شهر تبدیل شد به علت نزاع و کشمکش بر سر این خاک پاک.

معارضان و مدعیان خرمشهر

دولت عثمانی

یکی از منازعان این خاک بی همتا، دولت عثمانی است. دولت عثمانی از دیرباز در پی تسخیر خرمشهر و آبادان بود و عاقبت در دوران حکومت ناصرالدین شاه موفق شد که این شهر خرم را اشغال کند و مردمش را به بند بکشد و در خاکش خون جاری کند و به ساحتش هتک حرمت روا دارد.

خوشبختانه، اشغال نظامی دولت عثمانی در خرمشهر به دست امیرکبیر و البته مردم پاینده و سرافراز این شهر شکسته شد. عثمانی‌ها مردم شهر را تطمیع می‌کردند که به دولت عثمای بپیوندند و از ایران دل بکَنَند اما این مردم دلیر حاضر شدند مالیات سنگین را بپذیرند ولی از  خاک پاک ایران جدا نشوند. پایمردی  این مردم سبب شد در سال ۱۸۴۷ در جریان عهدنامۀ ارزروم حق حاکمیت مطلقۀ ایران بر دو شهر آبادان و خرمشهر به رسمیت شناخته شود.

دولت عراق

از دیگر معارضان و مدعیان این شهر خرم، عبدالکریم قاسم بود. او که پس از کودتا به ریاست دولت عراق رسید مدعی شد که عهدنامۀ ارزروم باید باطل شود و خرمشهر و آبادان باید از ایران جدا گردد. البته او تنها به این دو شهر کفایت نمی‌کرد. او ادعا داشت که کشور کویت نیز علاوه بر این دو شهر باید به خاک عراق بپیوندد. اوحتی ادعای خودش را در اتحادیۀ عرب اعلام کرد و خواستار الحاق کویت، خرمشهر و آبادان به عراق شد.

صدام حسین نیز با تکیه بر همین ادعای گزاف بود که به خاک ایران حمله کرد. او با حملۀ غافل‌گیرانه‌اش، از عدم یا کمبود امکانات برای دفاع در ایران سوءاستفاده کرد و توانست خرمشهر را اشغال کند. بر اثر این جنگ شهر خرم و زیبای ایران به خاک و خون کشیده شد.

خونین شهر، خرم شهر

شادی آزادسازی خرمشهر
شادی آزادسازی خرمشهر

با حملۀ عراق به ایران، نه تنها مردم خرمشهر که جوانان سراسر کشور به مبارزه ایستادند و برای حفظ خاک پاک و خرم این شهر زیبا از جان و دل با تمام قوا جنگیدند و بسیار به خاک و خون غلتیدند. به قدری خون بر روی خاک این شهر ریخت و به قدری جوان در این خاک پاک بر اثر شهادت به بهشت رسید که سبزی زندگی به سرخی خون و شهادت بدل شد و نام مقدس خرمشهر به لقب خونین شهر مزیّن شد.

دیدنی‌های خرمشهر

غروب خرمشهر
غروب خرمشهر

خرمشهر زیبا با تمام رنجی که متحمل شده همچنان زیبا و دیدنی است. اتفاقاً این شهر جاذبه‌هایی دارد که شاید شهرهای دیگر به هیچ عنوان نظیرش را نداشته باشند.

موزه جنگ

در سال ۱۳۷۵ مرکز فرهنگی دفاع مقدس در ساختمانی که امروزه موزه جنگ خرمشهر در آن برپاست مستقر شد. این ساختمان در سال ۱۳۰۹ احداث شده است و تا پایان جنگ از آن به عنوان بخش اداری شرکت نفت استفاده می‌شد. در این موزه مجموعه‌ای از آثار به جا مانده از شهیدان دفاع مقدس به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین در کتابخانۀ این موزه ۳۰۰۰ کتاب تخصصی دفاع مقدس وجود دارد. این موزه به سالن نمایش مجهز است. به علاوه آرامگاه سه شهید گمنام در این موزه وجود دارد.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر ۱۲۰ سال قدمت دارد. این مسجد در دورۀ ده روزۀ ابتدای جنگ مآمن و پناه مردم شهر بود. مردم به اجبار خانه‌های خود را تخلیه کرده بودند و در این مسجد جمع شده بودند. تمهیدات تمام کمک‌هایی که برای رزمنده‌ها ارسال می‌شد در همین مسجد صورت می‌گرفت. این مسجد قلب خونین شهر است. البته مسجد در جنگ بر اثر اصابت خمپاره آسیب جدی دیده است و بعد از جنگ بازسازی شده است. اما به هر حال زنده کنندۀ یاد آن روزها خواهد بود.

از جمله دیدنی‌های دیگر این شهر خرم می‌توان به پل قدیم خرمشهر، پل دوم خرمشهر، قصر فیلیه، تالاب ناصری، جزیرۀ مینو، مضیف حاج عبدالله، پارک ساحلی خرمشهر، ساختمان تاریخی هلال احمر، مسجد ولیعصر، کشتی زمان جنگ اروند صغیر و بازار ماهی فروشان اشاره کرد. از این میان ساختمان تاریخی هلال احمر یا کنسولگری سابق انگلیس که یکی از جاذبه‌های تاریخی خرمشهر متعلق به دوران حکومت قاجاریه است به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل خرمشهر
پل خرمشهر

شب خرمشهر

سفر به خرمشهر

به این شهر خرم سفر کنید. تاریخ معاصر را دوره کنید. دفاع مقدس رویدادی تاریخی است که در دوران زندگی ما رخ داده است. شاید امروز مردان آن روزها که در خاک خونین شهر از جان مایه گذاشتند میان‌سال یا کهن‌سال باشند و شاید در همان سنین نوجوانی و جوانی باقی مانده باشند و به تصویری روی طاقچه بدل شده باشند. این رویداد تاریخی در دوران ما اتفاق افتاده است و باید به آیندگان برسد.

در سفر به این شهر خرم، میزبون، میزبان شماست. شما می‌توانید با اجاره سوئیت در خرمشهر، تمام زیبایی‌های این شهر را در کنار تاریخ پر حادثۀ آن ببینید.

کوچۀ قهر و آشتی در سه شهر: شیراز، یزد و بوشهر

قهر و آشتی، نام کوچه‌ای است در شیراز که باریکی عرض آن و بلندای دیوار کاه‌گلی آن، رویارویی آدم‌ها را ناگزیر می‌کند. یعنی آدم‌هایی که از این کوچه می‌گذرند چاره‌ای ندارند جز اینکه با آنکه از روبه‌رو می‌آید رخ به رخ شوند. اینچنین هر کدورتی در میان باشد از بین خواهد رفت. شاید چون این طوری آدم‌های قهر مجبور می‌شوند به عمق نگاه هم توجه کنند و ببینند که همچنان برق محبت در چشمان رقیب می‌درخشد.

قرآن مجید، تفرقه را نوعی عذاب الهی می‏داند. البته که تفرقه بلای خانمان سوز است. از طرفی، ایجاد وحدت و الفت بین قلب‏ها را یکی از الطاف الهی می‏داند. حضرت علی (ع) دربارۀ موافقت و همدلی می‌فرمایند: بر شماست پیوستن و موافقت و دوستی كردن و بپرهیزید از بریدن و ترك كردن و قهر کردن از همدیگر.

کوچۀ قدیمی قهر و آشتی بیان‌گر صمیمیت و گرمای محبت گذشتگان است. این کوچه از مردمی حکایت دارد که دور از تکلّف با صداقت، صمیمیت و محبت در کنار هم زندگی می‌کردند و البته برای عبور و مرور مجبور بودند از کوچه‌های کاه‌گلی عبور کنند و وقتی در این کوچه‌ها خواسته یا ناخواسته با هم روبه‌رو می‌شدند اگر چنانچه کدورتی بود زائل می‌شد و از بین می‌رفت.

اما شاید افزایش محبت و دوستی تنها دلیل بنای چنین کوچه‌ای نبوده باشد. البته شاید هم باشد. مسأله اینجاست که کوچۀ قهر و آشتی با این مشخصات تنها منسوب به شیراز نیست. شهرهایی از جمله بوشهر و یزد نیز حائز چنین کوچه‌ای هستند.

کوچه قهر و آشتی و بادگیرهای یزد
کوچه قهر و آشتی و بادگیرهای یزد

شیراز، بوشهر و یزد، هر سه شهر گرم هستند و تقریباً آب و هوای مشابهی دارند. این امر باعث می‌شود فلسفۀ دیگری برای بنای چنین کوچه‌ای مطرح گردد. گفته شده است که این کوچه‌ها به این شکل طراحی و ساخته شده‌اند که خنکای نسیم را به سمت خانه‌ها هدایت کنند و از گرمای بیش از حد بکاهند. شاید بلند بودن دیوارها به دلیل ایجاد سایه در کوچه باشد. دیگر اینکه دیوارها کاه‌گلی هستند. احتمالاً جنس دیوار یعنی کاه‌گلی بودن آن در برابر دمای هوا عایق بوده است.

کوچۀ قهر و آشتی در شیراز

کوچه قهر و آشتی در شیراز
کوچه قهر و آشتی در شیراز

اگر دوست دارید کوچۀ قهر و آشتی شیراز را تجربه کنید که توصیه می‌شود حتماً به این امر مبادرت کنید بعد از ورود به شیراز و اندکی استراحت به خیابان آستانه بروید، روبه‌روی ساختمان شهرداری بافت تاریخی، کوچه‌ای به نام بازارچۀ حاج اصغر می‌بینید که مغازه‌های قدیمی تنباکوفروشی نشانۀ آن است. از این مغازه‌های قدیمی عبور کنید، بعد در سمت راست خود کوچۀ صابونی‌ها را می‌بینید. وارد کوچۀ صابونی‌ها شوید. این کوچه را رد کنید به کوچۀ قهر و آشتی خواهید رسید. اگر دوست دارید قهری را پایان دهید کافیست فرد مورد نظر را با هر تدبیری شده است به این کوچه بکشانید. شک نکنید که قهر به آشتی خواهد انجامید. برای این کار خیر تعلل نکنید همین الان با اجاره سوئیت مبله شیراز رفتن خود را قطعی کنید.

کوچۀ قهر و آشتی در یزد

کوچه قهر و آشتی در یزد
کوچه قهر و آشتی در یزد

همان طور که گفته شد در یزد نیز چنین کوچه‌ای وجود دارد. البته این کوچه در یزد با کوچۀ شیرازی متفاوت است. کوچه‌های آشتی‌کنان یزد مثل هزارتو به هم راه دارند و به هم پیچ می‌خورند. این پیچ خوردگی در دل کوچه‌ها به قدری تکرار شده است که یک شبکۀ بزرگ از کوچه‌های متصل به هم را ساخته است. اگر دوست دارید از این کوچه‌های پیچ در پیچ عبور کنید به یزد سفر کنید، با اجاره سوئیت در یزد استراحت کنید و خستگی سفر را از خود دور کنید. بعد به محلۀ فهادان یزد بروید و در این هزارتوی کاه‌گلی قدم بزنید. وقتی در حال قدم‌زدن در این کوچه بودید میزبون را یاد کنید و به این سؤال پاسخ دهید: آیا کاه‌گلی و تو در تو بودن کوچه‌ها سبب خنکی دلنشین کوچه نشده است؟

کوچۀ قهر و آشتی در بوشهر

یکی دیگر از شهرهایی که کوچۀ قهر و آشتی دارند بوشهر است. بوشهر نیز هم‌چون یزد و شیراز آب و هوای گرمی دارد. به علاوه بوشهر به خلیج فارس نزدیک است. پس با این احتساب کوچۀ قهر و آشتی در بوشهر خنکای نسیم ساحل را به سمت خانه‌های شهر هدایت می‌کند. اگر دوست دارید می‌توانید مراسم آشتی‌کنان را در بوشهر برگزار کنید. هیچ محدودیتی برای چنین تصمیمی وجود ندارد. برای آسایش و راحتی بیشتر توصیه می‌کنم پیش از حرکت، با اجاره سوئیت ساحلی در بوشهر آرامش خاطر خودتان را تضمین کنید. در طول سفر هم فقط به چیزهای خوب فکر کنید.

فراموش نکنید، هر شهری را که برای تفرّج یا آشتی‌کنان انتخاب کنید میزبون با شما خواهد بود. میزبون شما را تنها نخواهد گذاشت. به میزبون اعتماد کنید.

ملاصدرا؛ صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی

ملاصدرا، صدرالمتألهین، صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی، در سدۀ دهم و یازدهم هجری قمری می‌زیست. او متأله و فیلسوف شیعۀ ایرانی و بنیان‌گذار حکمت متعالیه است. این فیلسوف شیعۀ بزرگ در ظهر روز نهم جمادی الاولی سال ۹۸۰ قمری دیده به جهان گشود و در سال ۱۰۴۵ بدرود حیات گفت.

کودکی و نوجوانی

ملاصدرا زادۀ شیراز است. او در محلۀ قوام شیراز به دنیا آمد. ابراهیم قوام، پدر ملاصدرا، محمد کوچک را نزد ملا احمد برد. محمد طی دو سال در مکتب‌خانۀ ملا احمد خواندن و نوشتن و قرائت قرآن را آموخت. بعد از آن یک معلم خانگی به نام ملا عبدالرزاق ابرقویی مسئولیت آموزش صرف و نحو به محمد را بر عهده گرفت.

البته زندگی محمد نیز مثل جوی آب روان همیشه به آرامی و با آسودگی در جریان نبود. بلکه سنگلاخ‌ها و خار و خاشاک بر سر راه تحصیل او قرار گرفتند و در جریان آموزش او وقفه انداختند. یکی از این موانع، فوت ملا عبدالرزاق ابرقویی بود. مانع دیگر فوت شاه تهماسب یکم صفوی بود. پس از وفات شاه تهماسب، ایران و از جمله شیراز ناامن شد. ناامنی سبب شد ابراهیم قوام، از بیم جان از شیراز هجرت کند و خانواده‌اش را به امیرنشین‌های جنوب خلیج فارس ببرد.

پس از روی کار آمدن شاه عباس اول و امنیت یافتن شیراز ابراهیم قوام و خانواده‌اش به شیراز برگشتند. محمد که در این زمان نوجوان بود بنا بر خواست پدرش به بصره رفت و در حجرۀ یوسف بیضاوی که یک بازرگان شیرازی بود مشغول به کار شد. فقط سه ماه از رفتن محمد به بصره گذشته بود که، ابراهیم قوام به دیار باقی شتافت. فوت پدر سومین مرگی بود که سرنوشت محمد را تحت تأثیر قرار می‌داد. محمد به شیراز برگشت و حجره‌های بازرگانی و مسئولیت پدر را بر عهده گرفت.

ملاصدرا؛ قزوین و اصفهان

محمد نوجوانی و جوانی‌اش را در قزون سپری کرد. قزوین در آن زمان پایتخت ایران بود. او در مدرسۀ التفاتیه در قزوین حجره داشت. هم‌اکنون نیز حجرۀ او در قزوین پابرجاست. طلبه‌ها و گردشگران برای بازدید از حجره به قزوین سفر می‌کنند. شما هم اگر مایل باشید می‌توانید با اجاره سوئیت در قزوین، به این شهر سفر کنید و در ضمن سفر از حجرۀ ملاصدرا نیز دیدن کنید. سنگ‌بنای پیشرفت علمی محمد قزوین و مدرسۀ التفاتیه و همین حجره بود.

مدرسۀ التفاتیه در قزوین
مدرسۀ التفاتیه در قزوین

او در همین شهر و همین مدرسه با شیخ بهایی و میرداماد آشنا شد و بعد از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان او نیز همراه با دیگران به اصفهان رفت.

مدرسه صدر خواجو
مدرسه صدر خواجو در اصفهان

در اصفهان در مدرسۀ خواجو از محضر درس استادان بزرگ، شیخ بهایی و میرداماد و میرفندرسکی بهره‌مند شد. خوشبختانه امکان دیدار از مدرسۀ خواجو وجود دارد. برای دیدار از این مدرسه می‌توانید به اصفهان سفر کنید و ضمن تفرج نصف جهان، ردّپای ملای شیرازی را نیز دنبال کنید. برای سفر به اصفهان می‌توانید اجاره منزل مبله در اصفهان را انتخاب و امتحان کنید.

کهک قم

محمد، درجۀ اجتهاد را کسب کرد و به تدریس در مدرسۀ خواجو پرداخت. از این پس به نظر می‌رسد لازم است که این استاد فقید را ملاصدرا خطاب کنیم و نه محمد.

نظریات ملای شیرازی در برخی مسائل فقهی با نظرات سایر دانشمندان قشری اصفهان متفاوت بود. همین تفاوت و اختلاف نظر سبب شد او را به بدعت‌گذاری متهم کنند و خواهان اخراج او از مدرسه و تبعید او گردند.

خانه ملاصدرا کهک قم
خانه ملاصدرا در کهک قم

این چنین بود که ملای شیرازی تبعید شد و از راه مورچه خورت به کهک قم رفت. امروزه خانۀ ملاصدرا در کهک قم پذیرای گردشگران است. شما می‌توانید با اجاره سوئیت در قم به این شهر زیارتی سیاحتی سفر کنید و در ضمن آن، خانۀ ملای شیرازی را ببینید.

خانه ملاصدرا در کهک قم
خانه ملاصدرا در کهک قم
خانه ملاصدرا در کهک قم
خانه ملاصدرا در کهک قم

ملاصدرا در تمام حوزه‌ها مرتد شناخته شده بود. همه او را می‌راندند. او ۵ یا ۷ سال در کهک قم و در تبعید زندگی کرد. اما هرگز تدریس و پژوهش را رها نکرد. او این مدت را صرف ریاضت و عبادت کرد و مدتی از عمر خود را هم در قم سپری کرد.

شیراز

در تاریخ همیشه حاکمان علم دوست بوده‌اند و آثار بزرگی که از خود بر جای گذاشته‌اند باقی مانده است. از جملۀ این حاکمان بزرگ و علم دوست الله وردی خان است. الله وردی خان که حاکم ایالت فارس بود هنگام ساخت مدرسۀ خان در شیراز، ملاصدرا را که توسط علمای اصفهان تکفیر و در کهک قم تبعید شده بود به شیراز دعوت کرد. او در نامه‌ای به ملاصدرا نوشت:

من نمی‌توانم به کهک بیایم تا بتوانم از محضر درس شما استفاده کنم و به همین جهت در شیراز بنای مدرسه‌ای را برای شما شروع کرده‌ام و همین که تمام شد اطلاع می‌دهم که بیایید و در این مدرسه تدریس کنید.

الله‌وردی خان در وقف نامه مدرسه به تصریح بیان کرده است که اختیار تدریس را تام و تمام به ملاصدرا واگذار می‌کنم تا هر درسی را که می‌خواهد در برنامه دروس مدرسه قرار دهد.

یکی دیگر از شهرهایی که ردّپای ملای شیرازی را حفظ کرده است شیراز زیباست. با اجاره سوئیت کوچک در شیراز نیز می‌توانید از مدرسه‌ای که پس از تبعید چند ساله به این ملای بزرگ واگذار شد دیدن کنید.

ردّپای ملاصدرا

همان طور که ذکر شد. ملای شیراز، زندگی پر فراز و نشیبی داشته است. صد البته آثار بزرگی هم بر جای گذاشته است. دنبال کردن ردّپای این فیلسوف بزرگ بسیار ارزنده و آموزنده است. ملای بزرگ شیراز؛ قزوین، اصفهان و قم را زیسته است. هر زمان به هرکدام از این شهرها سفر کردید ردّپای ملای شیرازی را فراموش نکنید. خانه و مدرسه‌اش را ببینید. در هر ۴ شهر، میزبون، میزبان شما بزرگواران است.

جزیرۀ کیش؛ مرکز توریستی گردشگری بین‌المللی

جزیره کیش، جزیره‌ای از جزایر خلیج فارس است. این جزیره بخشی از شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است. این جزیرۀ بیضی شکل که در گذشته به نام قیس شهرت داشت در ۱۲ کیلومتری شیبکوه واقع شده است.

جزیره کیش از شمال به ایران، از شرق به تنگۀ هرمز، از جنوب به کشور امارات متحدۀ عربی و از غرب به کشورهای بحرین و عربستان پیوسته است. در واقع این جزیرۀ زیبا با سه کشور عربی هم‌جوار است. هر ساله به‌ طور میانگین، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر به این جزیره سفر می‌کنند.

پیشینۀ تاریخی

ساحل کیش

بر اساس آنچه از منابع به دست آمده است. قدمت این جزیره به زمان هخامنشیان می‌رسد. یعنی این جزیره علاوه بر زیبایی و جاذبه‌های بسیار، تاریخ را درنوردیده و دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان را درک کرده است. در تمام این دوران کیش جزئی از خاک پاک ایران عزیز بوده است.

با ورود و گسترش اسلام، کیش نیز همچون بخش‌های دیگر خاک ایران به تصرف اعراب در آمد. این وضع تا سال ۲۴۹ ه‍.ق، یعنی تا زمان خلفای اموی، ادامه یافت. تا اینکه یکی از ایرانیان اهل ری بر علیه خلیفۀ اموی قیام کرد و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را از تصرف امویان خالی کرد.

این جزیرۀ زیبای پر حادثۀ پر ماجرا، از جمله مناطقی است که تحت حاکمیت ایرانیان قرار داشته و حکومت‌های آل بویه، سلجوقیان، اتابکان فارس، ملوک هرمز، آل مظفر و تیموریان را تجربه کرده است.

در دورۀ سلجوقیان این جزیره به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. هم‌زمان با رشد تجاری جزیره کیش بود که قیاصره به قدرت رسیدند. قیاصره ابتدا بسیار فقیر بودند و به دزدی دریایی می‌پرداختند و از همین راه پایه‌های اقتصادی حکومت خود را مستحکم کردند.

دوران طلایی این جزیرۀ زیبا سال‌های سال ادامه یافت. البته از هجوم بیگانگان در امان نبود. این جزیره نیز هم‌چون سایر جزایر استان هرمزگان و خلیج فارس به تصرف پرتغالی‌ها در آمد و بعد به دست امام قلی خان از تصرف پرتغالی‌ها آزاد شد.

رونق تجاری کیش تا سال‌های آغازین حکومت محمدرضا پهلوی بر قرار بود. تا اینکه مرواریدهای ژاپنی به بازار ایران راه یافتند. تا آن زمان کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بود؛ و همین صید ماهی و تجارت مروارید سبب رونق اقتصادی جزیره شده بود. اما مرواریدهای ژاپنی بزرگ‌ترین عامل رونق را از این جزیره دریغ کرد. این چنین بود که کیش رونق تجاری و اهمیت صدها سالۀ خود را از دست داد.

ساحل نقره‌ای کیش
ساحل نقره‌ای کیش

تا اینکه در سال ۱۳۴۹ زیبایی‌های طبیعی این جزیره، یعنی سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، مورد توجه ایرانیان و آمریکایی‌ها قرار گرفت. از آن به بعد کیش عنوان مرکز توریستی بین‌المللی را به خود اختصاص داد.

ساحل نقره‌ای کیش و آب زلال آن
ساحل نقره‌ای کیش و آب زلال آن

رفته رفته به دستور محمدرضا شاه سازه‌های مدرن با امکانات عالی در این جزیرۀ پر ماجرا ساخته شد. هتل، فرودگاه، نمایشگاه بین‌المللی، کازینو، اقامتگاه‌های خاص؛ همه از مواردی هستند که در آن دوران در کیش ساخته شد.

سازه‌های کیش

گفتنی است که، جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور انتخاب شد و امروزه اقتصاد کیش برپایه گردشگری و تجارت استوار است.

آب و هوای مطبوع و مطلوب جزیره کیش

یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شد این جزیرۀ پرجاذبه به عنوان یک مرکز توریستی گردشگری برگزیده شود آب و هوای مطبوع آن بود. باید اضافه کنم که خانوادۀ سلطنتی برای تفریح و تفرّج به خصوص در فصل زمستان کیش را انتخاب می‌کردند و روزهای سرد زمستانی را در گرمای لذت‌بخش کیش سپری می‌کردند.

جاده - کیش

چون آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است و میانگین دمای سالانۀ آن ۲۶/۶ درجه سانتیگراد می‌باشد. آب و هوای جزیره تحت تأثیر توده‌های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار دارد، به طور کلی این جزیره خشک و کم باران است. بارندگی بیشتر به صورت رگبار، زودگذر است و همان بارش اندک نیز در ماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد.

سفر به جزیرۀ پر خاطرۀ کیش

مکانی که از پس تاریخ زیسته است و فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است خاطرات بی‌شماری برای بازگویی خواهد داشت. درست مثل آدم‌هایی که در زندگی اوج و حضیض‌های بسیاری را گذرانده باشند؛ وقتی پای حرف دل‌شان می‌نشینید خاطرات زیادی برای گفتن دارند. جزیره کیش هم شبیه چنین آدم‌هایی است. از دوران مختلف تاریخ حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. اما امروزه آنچه بیشتر کیش را برجسته می‌کند تفریحات و امکانات بی‌نظیر این جزیرۀ بیضی شکل است که قلب‌ها و قدم‌ها را به خود می‌خواند و همۀ آدم‌ها، با هر نوع سلیقه و تفکری را به خود جذب می‌کند.

تفریحات منحصر به فرد کیش
تفریحات منحصر به فرد کیش

برای سفر به جزیره کیش نگران اقامتگاه نباشید. تا میزبون را دارید، غم ندارید. کافیست به سایت میزبون سر بزنید. بعد با توجه به شرایط و سلایق و علایق خود می‌توانید اجاره سوئیت در کیش یا اجاره خانه در کیش یا اجاره سوئیت ساحلی در کیش ارزان یا اصلاً اجاره خانه محلی در کیش را انتخاب کنید. میزبون بهترین سفرها را برای شما آرزو دارد.

نصف جهان، شهر شیخ بهایی، اصفهان باشکوه

نصف جهان، اصفهان، از شهرهای مهم ایران محسوب می‌شود. اهمیت این شهر تا به جایی می‌رسد که روز خاصی را به آن اختصاص داده‌اند. بهمن ماه سال ۱۳۸۳ برای اولین بار پیشنهاد گزینش روز اصفهان از سوی شاهین سپنتا مطرح شد.

البته در تعیین این روز خاص، برای این شهر دل‌نواز، اختلافاتی هم وجود دارد. شهرداری اصفهان می‌گوید سوم اردیبهشت ماه مناسب است در حالی که اصفهان شناسان می‌گویند یکم آذر روز مناسبی است. هر کدام هم دلایل خاص خودشان را دارند.

اصفهان شناسان

اصفهان شناسان می‌گویند: نگارۀ تاریخی منقوش بر کاشی‌کاری‌های سر در قیصریه اصفهان با اقتباس از صورت فلکی برج قوس (آذر ماه) طراحی شده است. به علاوه، از شواهد پیداست که زایچۀ شهر اصفهان در آذر ماه یا همان برج قوس است.

قوس، نماد اصفهان
قوس، نماد اصفهان

شهرداری اصفهان

شهرداری اصفهان روز ولادت شیخ بهایی، یعنی سوم اردیبهشت ماه را برای اختصاص یافتن به روز اصفهان تعیین کرده است. بر این اساس یک هفته، یعنی از سوم اردیبهشت تا نهم اردیبهشت به نام اصفهان و هفتۀ نکوداشت اصفهان تخصیص یافته است.

ایدان - ارگ شیخ بهایی در نجف آباد اصفهان
ایدان – ارگ شیخ بهایی در نجف آباد اصفهان

جشن به رنگ اصفهان

حاصل تلاش اصفهان شناسان و شهرداری اصفهان مراسم نکوداشتی است که هر ساله در نصف جهان برگزار می‌شود. در این مراسم باشکوه، نمایش‌های تاریخی، مسابقات ورزشی، رونمایی از آخرین انتشارات در حوزۀ اصفهان و از این قبیل برنامه‌ها اجرا می‌گردد.

نماد جانوری برای اصفهان

نصف جهان زیبا آن‌قدر شکوه و عظمت دارد که مستحق روزی خاص و جشنی خاص و نمادی خاص فقط برای خودش باشد. شاهین سپنتا که یکی از فعالان زیست‌محیطی این شهر است در سال ۱۳۹۳ قوچ و میش اصفهان با نام علمی Ovis orientalis isphahanica را به عنوان نماد جانوری شهر اصفهان پیشنهاد داد.

قوچ، نماد جانوری اصفهان
قوچ، نماد جانوری اصفهان

البته لازم به ذکر است که  قوچ و میش اصفهانی که در همه مجامع علمی جهان به نام شهر تاریخی اصفهان شناخته می‌شود طبق اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) در فهرست گونه‌های آسیب‌پذیر (VU: Vulnerable) قرار دارد. پس بر این اساس این انتخاب بسیار هوشمندانه صورت گرفته است.

در مورد این حیوان باید گفت: زیستگاه این زیرگونه خاص در فلات مرکزی ایران در مناطق تپه ماهوری و کوهپایه‌های استان اصفهان به ویژه پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمشلو، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی و پناهگاه حیات وحش موته در شمال استان اصفهان است.

قوچ، نماد جانوری اصفهان
قوچ، نماد جانوری اصفهان

متأسفانه، تاخت و تاز شکارچی‌ها و شکار بامجوز و بدون مجوز سبب شده این زیر گونۀ آسیب‌پذیر در فهرست قرمز قرار بگیرد. علاوه بر این، چرای بیش از حد دام، تصرف و تغییر کاربری اراضی، فعالیت نیروهای نظامی در داخل منطقه و عبور کنار گذر غربی اصفهان و شهرک‌های صنعتی واقع در شمال و شرق پناهگاه حیات وحش قمشلو، تهدیدی جدی برای ادامۀ حیات این زیر گونۀ منحصر به فرد به شمار می‌آید. زیرا، به این ترتیب، زیستگاه این زیر گونه از او دریغ شده است.

اصفهان ارزشمند

قدر و منزلت اصفهان، چه بر اساس موقعیت جغرافیایی، چه از لحاظ پیشینۀ تاریخی حائز توجهی درخور به این شهر ارزشمند هست. این شهر بزرگ در مرکز فلات ایران واقع شده است و اصلاً موقعیت مرکزی این شهر در ایران سبب شد شاه عباس صفوی، پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان منتقل کند. پیشینۀ تاریخی گران‌بار نیز سبب شده آثار و بناهای تاریخی متعدد، متنوع و بی‌نظیری در این شهر وجود داشته باشند.

اما از هرچه بگذریم، سخن دوست خوش‌تر است. آنچه علاوه بر تمام ویژگی‌های منحصر به فرد این شهر رنگ و جلایی وصف‌ناپذیر به نصف جهان باشکوه می‌بخشد، مردمان خون گرم و مهربان و مهمان‌نوازش است. باید به اصفهان سفر کنید و با مردمش زندگی کنید. همنشینی با مردم مهربان نصف جهان موهبتی است که نصیب مهمانان اصفهان می‌شود.

سفر به نصف جهان

اگر به اصفهان سفر کنید، واقعاً به نصف جهان سفر کرده‌اید. اصفهان شهری است که تا حدی از حوادث تلخ تاریخ در امان مانده اما زیبایی‌های تاریخ را تا توانسته در خود گرد آورده است. اگر دوست دارید زیبایی‌های تاریخ را ببینید به اصفهان سفر کنید. اگر دوست دارید مهربانی عمیق ایرانی را حس کنید باز هم به اصفهان سفر کنید. سخن آخر؛ اگر دوست دارید از دست‌آوردهای هر سالۀ اصفهان با خبر شوید سعی کنید در جشن به رنگ اصفهان حضور یابید.

برای سفر به اصفهان نگران اقامتگاه نباشید. میزبون، در نصف جهان همراه شما هست و تمام تلاش خود را دارد که در کمال آسایش و آرامش نصف جهان را تفرّج کنید. کافیست با توجه با سلایق و علایق خود اجاره منزل مبله در اصفهان یا اجاره سوئیت در اصفهان یا حتی اجاره روزانه آپارتمان در اصفهان را انتخاب کنید.

دره ارغوان یا دشت ارغوان؟

در جغرافیای شهر مشهد علاوه بر بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الحجج‌(ع) جاذبه‌های فراوانی وجود دارد. بسیاری از مسافران تنها به قصد زیارت وارد این شهر شده و با اجاره سوئیت در مشهد اقامت می‌کنند. اما مشهد زائرانی دارد که علاوه بر زیارت حضرت رضا (ع)، به سیاحت در مشهد نیز می‌پردازند. عده‌ای از این مسافران با اجاره ویلا در طرقبه استقرار می‌یابند و از جاذبه‌های طبیعی مشهد و روستاهای اطرافش بهره‌مند می‌شوند. یکی از این جاذبه‌های بی‌نظیر «دره ارغوان» است.

ارغوان بیرق گلگون بهار

در چهار کیلومتری شهر طرقبه، در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن، دره‌ای وجود دارد که فقط یک ماه از سال دره ارغوان است! ارغوان‌های خوش‌رنگ و چشم‌نواز، در اردیبهشت ماه مهمان دشت می‌شوند و بر سر سفره طبیعت بکر و دست نخورده این دره می‌نشینند.

درخت ارغوان که به درخت عشق نیز معروف است در این دشت به وفور دیده می‌شود. برگ‌های این درخت به رنگ سبز و به شکل قلب می‌باشند اما قبل از رشد برگ‌ها، خوشه‌های ارغوان از تمامی قسمت‌ها، حتی تنه درختان آویخته می‌شوند و لباس ارغوانی رنگ به تن دشت می‌کنند.

دره ارغوان، بهشت ناشناخته

پس از پایان محله طرقدر در طرقبه، مسیری وجود دارد که به روستای کلاته آهن منتهی می‌شود. قبل از رسیدن به این روستا، مسیری فرعی و آسفالته هست که به دشتی وسیع ختم می‌شود. این‌جا همان دشت ارغوان است. در طول مسیر روی تابلوهای راهنما، کلمه «دره ارغوان» را می‌بینید.

شاید برای شما هم این سو‌‌‌‌ٔال پیش بیاید که: دشت ارغوان یا دره ارغوان؟

در انتهای مسیر آسفالته با یک دشت و تعدادی درخت ارغوان روبرو هستید. در حقیقت بسیاری از افرادی که به این مکان می‌آیند تصور می‌کنند جاذبه‌های این دشت همین انتهای مسیر آسفالته و ماشین‌رو است. اگر اهل پیاده‌روی و پا به آب زدن هستید خوب است بدانید که کمی آن‌طرف‌تر در دل دره‌ها، بهشتی زیبا و چشم‌نواز به رنگ ارغوانی، با چشمه‌ای خروشان و هوایی دلپذیر در انتظارتان است. شما با اندکی پیاده‌روی از دشت ارغوان وارد دره ارغوان خواهید شد. دره‌ای که هرگز از یادتان نخواهد رفت.

مسیر پیاده روی

این مسیر شیب ملایمی به سمت بالا دارد. در واقع شما بر خلاف جهت جریان آب حرکت می‌کنید. اگر کفش‌هایتان مناسب پیاده‌روی در آب باشد به راحتی می‌توانید قسمت‌هایی از مسیر را در خنکای آب رودخانه طی کنید. فضای کنار رودخانه از سنگ‌های بزرگ و کوچک پوشیده شده و در برخی قسمت‌ها راه هموار است. در طول مسیر بر روی صخره‌ها و بالای دره، ارغوان‌ها خودنمایی می‌کنند. هوای دره به خاطر وجود جریان آب بسیار دلپذیرتر از دشت می‌باشد.

چند نکته مهم

  • تقریبا از ابتدای مسیر آسفالته به سمت دشت ارغوان خطوط مختلف تلفن همراه آنتن‌دهی ندارند و شاید برای عده‌ای مهم باشد که این موضوع را قبل از سفر به دره ارغوان بدانند.
  • مسیر پیاده‌روی برای افرادی که سن بالایی دارند و یا توانایی عبور از روی سنگ‌های مرتفع یا گذر از درون آب را ندارند، مناسب نیست. برخی قسمت‌های مسیر هموار نیست.
  • راه بدون توقف حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده‌روی است.
  • بهتر است وسایل خود را با کوله‌پشتی حمل نمایید.
  • این دره زیبا هم‌اکنون بسیار پاکیزه و عاری از زباله‌ است. ما نیز مانند طبیعت‌گردانی که قبل از ما به اینجا آمده‌اند، در حفظ و نگهداری این طبیعت بکر کوشا باشیم.
دشت ارغوان
«درشت ارغوان» ابتدای مسیر پیاده‌روی، عکس از _tripaholics_
«خوشه‌های ارغوان»
«خوشه‌های ارغوان» عکس از _tripaholics_
رودخانه خروشان دره ارغوان
«رودخانه خروشان دره ارغوان» عکس از _tripaholics_
درهو چشمه و ارغوان‌ها
«دره و چشمه و ارغوان‌ها» عکس از _tripaholics_
زیبایی‌های دره ارغوان
«زیبایی‌های دره ارغوان، مشهد» عکس از _tripaholics_
خودنمایی ارغوان‌ها بر فراز تپه
«خودنمایی ارغوان‌ها بر فراز تپه» عکس از _tripaholics_
«دره ارغوان در قاب یک تصویر»
«زیبایی دره ارغوان در قاب یک تصویر» عکس از _tripaholics_

سوباتان؛ منطقۀ سبز ییلاقی با گله‌های اسب وحشی

سوباتان، منطقه‌ای ییلاقی، یا بگذارید بگویم منطقه‌ای رؤیایی است. چون حتی در رؤیا هم دست‌یابی به چنین مکان دل‌نوازی غیر ممکن به نظر می‌رسد. باور نمی‌کنید؟ پس با دقت بخوانید و فضا راتصور کنید.

یک کوهپایۀ سبز که از دل آن آب می‌جوشد و بیرون می‌ریزد و بعد با یک جریان آرام دوباره به زمین برمی‌گردد. گنجشک‌هایی روی شاخه‌های درختان سبز نشسته‌اند، بعد پرواز می‌کنند و آواز می‌خوانند، در آسمان، بالای سر شما چرخی می‌زنند و باز روی شاخه می‌نشینند.

می‌دانید آنچه انحصار دارد به سوباتان چیست؟ گله‌های اسب وحشی که شاید در هیچ کجای دیگر فرصت دیدن آن‌ها دست ندهد. آن هم در فرشی که تارش از گل‌های شقایق سرخ است و پودش از گل‌های وحشی بهاری.

سوباتان بهشت گیلان
سوباتان: فرشی از گل‌های وحشی

هر وقت به این دشت بهشتی رفتید، دوربین و تلفن همراه و لپ‌تاب و تب‌لت و هرچه از تکنولوژی می‌شناسید را فراموش کنید. در این دشت زیبایِ بهاریِ دل‌انگیزِ روح‌نواز فقط و فقط نفس بکشید و به زیباترین رؤیاها و خوش‌ترین خیالاتی که دارید فکر کنید.

شقایق‌های وحشی سوباتان
شقایق‌های وحشی سوباتان

سوباتان کجاست؟

سوباتان روی نقشه
سوباتان روی نقشه

سوباتان زیبا در ارتفاعات گیلان واقع شده است. در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار، نزدیک تالش، بین دریاچۀ نئور و دریای خزر. سوباتان از شمال با رودخانۀ لیسار، از شرق با جنگل‌های تالش، از جنوب با ییلاق‌های آسومبار جوکندان و از غرب با دریاجۀ نئور محصور است. حصار اطراف سوباتان علت زیبایی و طراوت این منطقۀ ییلاقی بهشتی را به کمال توضیح می‌دهد.

جالب است بدانید که این منطقه یک روستای تاریخی است. البته به این دلیل که در ارتفاعی بین ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا واقع شده است زمستان‌هایش بسیار سرد و طاقت‌فرساست و برف سنگینی دارد. این سرمای بسیار باعث شده مردم لیسار، آن هم فقط در بهار و تابستان در این محل سکونت داشته باشند.

خانه‌های چوبی این روستای تاریخی

خانه‌های چوبی سنتی، که از گذشته‌های دور به یادگار مانده‌اند در این منطقه بسیار خودنمایی می‌کنند. این خانه‌ها که نشان زندگی هستند و امروزه هم امکان زندگی در این بهشت رؤیایی را فراهم می‌کنند، سقف‌های شیروانی دارند و حتی در زمستان در مقابل سرما مقاومت می‌کنند. این خانه‌ها از چوب‌های جنگلی لیسار ساخته شده‌اند. تنۀ اصلی این خانه‌ها از چوب بلوط است.

نکتۀ جالب توجه این است که علی رغم پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم، در این منطقه، خانه‌های قدیمی، قوی‌تر و مقاوم‌تر از خانه‌های جدید هستند!

کلبه‌های چوبی سوباتان

باید بگویم قدیمی‌ها، خانه‌ها را اول از چوب بلوط می‌ساختند، بعد روی آن را با چوب‌های نازک‌تری به نام پلک می‌پوشاندند و بعد، داخل دیوارها را با کاه‌گل پُر می‌کردند. این طوری یک دیوار را در ۳ مرحله از ۳ لایه می‌ساختند. همین امر سبب می‌شد دیوار عایق شود و جلوی نفوذ سرما را بگیرد. این خانه‌ها، پنجره‌هایی چوبی دارند و در کنار خود اتاقک‌های چوبی کوچکی دارند که به کوم موسوم هستند. از کوم‌ها برای نگهداری از گاوها و گوسفندها استفاده می‌شود.

مهمان نوازی سوباتان

دشت وسیع سوباتان، از مهمان نوازی کم نمی‌گذارد. خانه‌های چوبی مهمانان را اسکان می‌دهند و رستوران‌هایی با میز و صندلی‌های چوبی خوشمزه‌ترین غذاهای دنیا را سرو می‌کنند.

سوجا دیلَه ،‌کباب بره، پِندیرَه ویسوج یا پنیر سرخ کرده، گوزِلی بریان یا بره بریان، قورتماج، سیرجینَه
و جِزلِق؛غذاهای سنتی این بهشت یگانه هستند. در سفر به سوباتان حتماً این غذاهای محلی را امتحان کنید.

از چه راهی به سوباتان زیبا برسید!

از دو شهر می‌توانید به سوباتان برسید. یکی رشت و دیگری اردبیل. اگر رشت را انتخاب می‌کنید باید بگویم دو راه در پیش دارید. یک راه صعب‌العبور که به گردشگران حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود و یک راه هموار و راحت که به غیر حرفه‌ای‌ها و خانواده‌هایی که کودکان کوچک‌تر از هشت سال دارند توصیه می‌شود.

Soubatan, Tallesh, Iran

اما راه صعب‌العبور: اگر حرفه‌ای‌هستید از رشت به جنگل لیسار بروید و از جادۀ جنگلی لیسار به سوباتان.

سوباتان

و اما راه هموار: از رشت به شهر هشت‌پر بروید. از هشت‌پر هم به سمت جادۀ اق‌اولر. البته گفتنی است که از این راه نمی‌توانید با خودردو شخصی بروید بلکه باید با نیسان‌های محلی مسیر را طی کنید.

اگر اردبیل را برای رسیدن به سوباتان انتخاب کرده‌اید باید به خلخال بروید و سپس به جادۀ نئور. اگر اهل پیاده‌روی باشید بعد از ۱۰ ساعت پیاده‌روی، به سوباتان خواهد رسید. و اگر هم اهل پیاده‌روی نیستید باز این فرصت را از دست ندهید. چون این پیاده‌روی با همۀ پیاده‌روی‌ها فرق دارد. در طول این پیاده‌روی قطعه‌ای از بهشت را می‌بیند و از هوای بهشت استشمام می‌کنید. به حتم در تمام این مدت از تمام دغدغه‌های زندگی ماشینی رها خواهید بود و در جادۀ رؤیا و خیال قدم خواهید زد.

سفر به سوباتان

سفر به سوباتان زیبا را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. سفر به بهشت را نباید به تعویق انداخت. در این سفر رؤیایی میزبون، مثل همیشه همراه شما خواهد بود. کافیست به سایت میزبون وارد شوید و اقامتگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیشنهاد ویژۀ میزبون در این سفر دل‌نواز اجاره کلبه چوبی روستایی است.

در دایره‌ای کآمدن و رفتن ماست، آن را نه بدایت نه نهایت پیداست

حجةالحق، حکیم ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری، از حکما، ریاضی‌دانان و شعرای بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است.

خیام رباعیات خود را بر مبنای تفکر فلسفی که داشت سروده است. غرض او از شعر سرودن کسب درآمد و شهرت نبود. به همین خاطر در زمان حیاتش به عنوان شاعر شناخته نمی‌شد. او در زمان حیاتش به عنوان حکیم و فیلسوف شناخته می‌شد. اما بعدها که رباعیات لطیفش شناخته شد و شهرتی حاصل کرد، نام خیام در شمار شاعران آمد. تاریخ دقیق ولادت خیام در منابع ذکر نشده است. همچنین در مورد تاریخ دقیق وفات او اختلاف نظر وجود دارد. برخی منابع سال ۵۰۶ را برای وفات او ذکر کرده‌اند و برخی دیگر سال ۵۱۷ را. (منبع: تاریخ ادبیات ایران، تألیف دکتر ذبیح‌ا.. صفا)

از رباعیات او:

بر شاخ امید اگر بری یافتمی

هم رشتۀ خویش را سری یافتمی

تا چند ز تنگنای زندان وجود

ای کاش سوی عدم دری یافتمی

تندیس خیام – عکس از مهتا

جایگاه خیام در جهان

ادوارد فیتزجرالد، فردی است که نسخۀ خطی رباعیات خیام را دید و به ترجمۀ آن پرداخت. کاری که او انجام داد به هیچ وجه کار ساده‌ای نبود. زیرا اول اینکه خوانش متن از روی نسخ خطی کار ساده‌ای نیست. دیگر اینکه ترجمۀ اشعار خیام کاری بس دشوار و طاقت فرساست. زیرا اشعار خیام بسیار پیچیده هستند. فهم اشعار خیام حتی برای فارسی زبانان و آشنا به فرهنگ پارسی دشوار است. فیتزجرالد نه تنها توانسته است پیچیدگی رباعیات را درک کند بلکه توانسته است این مفاهیم پیچیده را به زبان خودش منتقل کند.

فیتزجرالد خیام را به جهانیان شناساند. او نام این حکیم شاعر را در کنار هومر، شکسپیر، دانته و گوته قرار داد. خیام بر ادبیات غرب از مارک تواین گرفته تا تی.اس.الیوت تأثیر گذاشت. او نماد فلسفۀ شرق و شاعر محبوب روشنفکران شد.

تندیس چهار دانشمند ایرانی – عکس از وب‌گردی

دولت جمهوری اسلامی ایران در ژوئن ۲۰۰۹ مجسمه‌ای چهارتاقی با ترکیبی از سبک‌های معماری و تزئینات هخامنشی و اسلامی به دفتر سازمان ملل متحد در وین هدیه داد. چهار مجسمه از چهار فیلسوف ایرانی: خیام، ابوریحان بیرونی، زکریا رازی و ابوعلی سینا در این چهارتاقی قرار دارد. خیام در فلسفه تالی ابوعلی سینا خوانده می‌شود.

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام
آرامگاه خیام – عکس از ماندانا فرد

گشایش آرامگاه عمر خیام در ۲ آوریل ۱۹۶۳م یعنی ۱۲ فروردین ۱۳۴۲ اتفاق افتاد. طراح بنای آرامگاه، هوشنگ سیحون است. ساخت آرامگاه در ۶ شهریور ۱۳۴۱ پایان یافت. طرح بنا برگرفته از زندگی، زمانه و اندیشه‌های عمر خیام است که بر ریاضی‌دان، اخترشناس و شاعر بودنِ خیام استوار است. سازه‌های پیرامون آرامگاه، بر پیشهٔ پدری خیام دلالت دارد. پدر خیام پیشۀ خیمه‌دوزی داشته است.

عکس از محمد زائرنیا

این بنا ۲۲ متر بلندا دارد. پیکربندی‌اش بتنی با هستهٔ فلزی است. آرامگاه خیام هم‌جوار با مسجد و آرامگاه امام‌زاده محمد محروق است. هر سه بنا در باغی در حومۀ شهر نیشابور واقع شده‌اند.

آرامگاه خیام: مروارید نیشابور

امکان ندارد گردشگران به نیشابور سفر کنند و آرامگاه خیام را از یاد ببرند. خیام در نیشابور به دنیا آمد، در نیشابور زندگی کرد و در نیشابور دار فانی را وداع گفت. البته در زمان او محلی که هم‌اکنون آرامگاه اوست شادیاخ نیشابور نام داشته که در نیم فرسخی نیشابور بوده است. در تاریخ بیهقی از شادیاخ نیشابور به طور مفصل یاد شده است.

عکس از حامد میرحسینی

آرامگاه در جنوب شرقی شهر نیشابور و در انتهای خیابان خیام واقع شده است. مجموعۀ خیام، موزه، کتابخانه و مهمانخانه دارد.

آرامگاه خیام
عکس از ماندانا فرد – آرامگاه خیام

از زمان درگذشت خیام که سال دقیق آن مشخص نیست و به طور تقریبی می‌توان از ۵۰۶ تا ۵۳۰ یا ۵۲۶ را در نظر گرفت تا سال ۱۳۳۵، بنای آرامگاه این حکیمِ فیلسوفِ شاعرِ فاضل، خرابه‌ای بیش نبود. در واقع پس از گشایش آرامگاه فردوسی حکیم بود که آرامگاه خیام مورد توجه قرار گرفت. فراخواندگان مراسم گشایش که در راه از آرامگاه مخروبۀ خیام می‌گذشتند باعث ساخت بنای آرامگاه شدند.

مهندس هوشنگ سیحون به همراهی حسین جودت مسئولیت ساخت این بنا را به عهده گرفت. در سال ۱۳۳۸ ساخت آرامگاه آغاز شد و در سال ۱۳۴۱ کار ساختمان آرامگاه به پایان رسید. مقبره و استخوان بندی اصلی آن فلزی و در پوشش بتنی مُحاط است.

بازدید از آرامگاه خیام

شعرای قدیم و اصیل ایرانی برای تمام جهانیان شناخته شده هستند. افرادی که در کشورهایی خیلی دور از ایران عزیز و سربلند ما زندگی می‌کنند اشعار بزرگان ادب پارسی را می‌خوانند، می‌شنوند و به آن دل می‌بازند. باعث غرور و افتخار است که بدانید از رادیو، تلویزیون و رسانه‌های جمعی کشورهای دیگر مثلاً ژاپن رباعیات خیام پخش می‌شود. از یک دختر جوان ژاپنی پرسیدم چرا ادبیات فارسی می‌خوانی؟ گفت از رادیو رباعیات خیام را شنیده است و عاشق ادبیات فارسی شده است.

بر ما که ایرانی هستیم واجب است که بزرگان سرزمین‌مان که افتخار ایران زمین هستند را پاس بداریم. به نیشابور، این شهر تاریخی و پر خاطره سفر کنید. از آرامگاه خیام دیدن کنید. خیام را بهتر بشناسید و شاهکار دست هوشنگ سیحون را از نزدیک با دقت ببینید. نگران اقامتگاه نباشید میزبون در نیشابور آسایش شما را فراهم خواهد کرد. شما می‌توانید با اجاره سوئیت در نیشابور در کمال آسایش نیشابور را سیاحت کنید.