بلوردکان ، روستایی در منطقۀ کوه‌پایه‌ای – جنگلی(خواندن 4 دقیقه)

بلوردکان
بلوردکان

بلوردکان، روستایی نزدیک به املش است. این روستا از توابع دهستان لات لیل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود است و در ۱ کیلومتری جنوب غربی املش قرار دارد. این روستا با طبیعتی جنگلی و رودخانه‌ای زیبا چشم‌اندازی غیرقابل وصف ایجاد کرده است. بر روی رودخانۀ آن یک پل قدیمی قرار دارد که از املش به قزوین کشیده شده است. این پل بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی قرار گرفته است. این پل که راهی پر رفت و آمد است املش را به کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان‌لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت به قزوین می‌رساند.

چطور به بلوردکان بروید!

برای سفر به بلوردکان و قرار گرفتن در چشم‌انداز بی‌نظیرش باید اول به املش در استان گیلان بروید. این روستای زیبا و سرسبز و دل‌انگیز در ‎ ۱۲کیلومتری جنوب غربی شهر املش قرار دارد. به منظور راحتی بیشتر در سفر می‌توانید با رزرو خانه چوبی روستایی از قبل اقامتگاه خود را رزرو کنید تا در طول راه دغدغۀ اقامت نداشته باشید و بتوانید در کمال آرامش و آسایش از سفر به این نقطۀ سرسبز ایران زیبا لذت ببرید. این روستا جادۀ آسفالته دارد، این مزیت، سفر به این منطقۀ بکر و سبز را راحت می‌کند.

روستای بلوردکان روی نقشه
روستای بلوردکان روی نقشه

اقامت در بلوردکان

این روستا مهمانسرا یا هتل ندارد، البته از آنجا که همیشه فقدان و عدم امکانات اتفاقات بهتر و خلاقانه را بر سر راه آدمی قرار می‌دهد میزبون به شما پیشنهاد می‌کند در این سفر خاطره انگیز از اقامتگاه‌های محلی بهره‌مند شوید. برای تجربۀ خانه‌های محلی می‌توانید اجاره خانه روستایی در بلوردکان را انتخاب کنید. با این انتخاب چند روز از دنیای ماشینی آسوده خواهید بود و در کمال آرامش خیال از طبیعت لذت خواهید برد.

اطراف بلوردکان

اگر مسیر روستای بلوردکان را ادامه دهید به مناطق جنگلی و ییلاقی، می‌رسید. در تمام این مسیر، جاده آسفالت است و به منطقه مرتع هلودشت منتهی می‌شود. منطقه جنگلی محور بلوردکان به هلودشت از جنگل های ممرز و توسکا، آمیخته با درختان فندق روستایی، باغات پراکنده چای و فندق پوشیده شده است.

جاده بلوردکان
جاده بلوردکان، عکس از bolurdokan

این راه یک جادۀ کوهی – جنگلی و پر پیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است. تصور کنید رانندگی در این جاده چقدر می‌تواند لذت‌بخش و دل‌انگیز باشد.

جاده آسفالته بلوردکان
جاده آسفالته بلوردکان، عکس از bolurdokan

هلودشت در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این مکان از مرکز شهر لنگرود ۴۰ کیلومتر و با بلوردکان ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. در ارتفاعات هلودشت برای استراحت مهمانان این منطقۀ زیبا قهوه‌خانه وجود دارد. شما می‌توانید در این قهوه‌خانه تجدید قوا کنید، چای بنوشید، غذایی نوش جان کنید و سپس به مسیر ادامه دهید.

در ۲۹ کیلومتری جنوب شهر لنگرود در روستای سر لیل و در ۱۴ کیلومتری شهر اطاقور مکانی بدون علائم راهنمایی وجود دارد. فقط افراد آشنا به راه و محلی‌ها می‌توانند راه را پیدا کنند و منطقه‌ای بکر و دست نخورده را بیابند. اگر از این مکان به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده بروید به آبشار می‌رسید.

این آبشار زیبا و دیدنی، پائین دو کوه، در دل سنگ‌ها، استخری دارد که از پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌های یکپارچه به وجود آمده است. استخری پر از آب که لبریز می‌شود و هم‌چون رودخانه‌ای به سمت دشت و دریا جریان می‌یابد.

آبشار، دیواره‌ای سنگی دارد که فقط صخره‌نوردان زبده توانایی بالارفتن از آن را دارند. مساحت استخر بیش از ۱۰۰ مترمربع است.

کمپینگ در بلوردکان
کمپینگ در بلوردکان – عکس از bolurdokan

سرچشمۀ این آب، منطقه ییلاقی تریان (زرچال) است. این آب دامنه‌های پر شیب جنگل را پشت سر می‌گذارد و با فرود آمدن از بلندایی به طول ۹ متر و عرض ۳ متر آبشار می‌سازد و در پایین آبشار استخر می‌شود و سپس بدل به رودخانه‌ای کوچک می‌گردد که به طرف روستای لیل امتداد پیدا می‌کند و از آن به سمت شلمان رود جریان می‌یابد و در نهایت به دریا می‌رسد.

آبشار در ناحیه کوهپایه – جنگلی قرار گرفته و از درختان تنومند ممرز، توسکا، افرا، انجیلی، شمشاد و  … پوشیده شده است. این منطقه زیستگاه جانوران وحشی مانند گراز و روباه است.

ویژگی‌های خاص این آبشار، یعنی منطقۀ کوهپایه‌ای – جنگلی، هوای معتدل، پوشش گیاهی و راه هموار آن سبب شده گردشگران بسیار به سفر و تجربۀ روزی سبز در این مکان مشتاق باشند.

سفر به بلوردکان

نکته‌ای بسیار مهم و ضروری که قابل ذکر است وجود اینترنت در این روستاست. شاید برای برخی از افراد، نبود اینترنت در برخی مناطق ییلاقی باعث شود از سفر رفتن بر حذر باشند و لذت تنفس در هوای زندگی‌بخش این مناطق را از دست بدهند. این روستای بکر و سبز و تمام مناطق اطرافش این افراد را به خود می‌خوانند و برای این قبیل افراد طبیعت محض و تکنولوژی روز را در هم آمیخته‌اند. با اجاره ویلا در بلوردکان این تلفیق را تکمیل کنید.

به این روستای زیبا سفر کنید و از مناطق ییلاقی آن لذت ببرید. میزبون همواره همراه شما هست. لذت زندگی را از خود دریغ نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید