بلوردکان ، روستایی در منطقۀ کوه‌پایه‌ای – جنگلی(خواندن 8 دقیقه)

بلوردکان
بلوردکان

بلوردکان، روستایی نزدیک به املش است. این روستا از توابع دهستان لات لیل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود است و در ۱ کیلومتری جنوب غربی املش قرار دارد. این روستا با طبیعتی جنگلی و رودخانه‌ای زیبا چشم‌اندازی غیرقابل وصف ایجاد کرده است. بر روی رودخانۀ آن یک پل قدیمی قرار دارد که از املش به قزوین کشیده شده است. این پل بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی قرار گرفته است. این پل که راهی پر رفت و آمد است املش را به کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان‌لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت به قزوین می‌رساند.

چطور به بلوردکان بروید!

برای سفر به بلوردکان و قرار گرفتن در چشم‌انداز بی‌نظیرش باید اول به املش در استان گیلان بروید. این روستای زیبا و سرسبز و دل‌انگیز در ‎ ۱۲کیلومتری جنوب غربی شهر املش قرار دارد. به منظور راحتی بیشتر در سفر می‌توانید با رزرو خانه چوبی روستایی از قبل اقامتگاه خود را رزرو کنید تا در طول راه دغدغۀ اقامت نداشته باشید و بتوانید در کمال آرامش و آسایش از سفر به این نقطۀ سرسبز ایران زیبا لذت ببرید. این روستا جادۀ آسفالته دارد، این مزیت، سفر به این منطقۀ بکر و سبز را راحت می‌کند.

روستای بلوردکان روی نقشه
روستای بلوردکان روی نقشه

اقامت در بلوردکان

این روستا مهمانسرا یا هتل ندارد، البته از آنجا که همیشه فقدان و عدم امکانات اتفاقات بهتر و خلاقانه را بر سر راه آدمی قرار می‌دهد میزبون به شما پیشنهاد می‌کند در این سفر خاطره انگیز از اقامتگاه‌های محلی بهره‌مند شوید. برای تجربۀ خانه‌های محلی می‌توانید اجاره خانه روستایی در بلوردکان را انتخاب کنید. با این انتخاب چند روز از دنیای ماشینی آسوده خواهید بود و در کمال آرامش خیال از طبیعت لذت خواهید برد.

چند روز مرخصی از زندگی روزمره

ما آدم‌های عصر امروز، در مقایسه با مردم نسل‌های پیش بسیار بسیار زیاد از طبیعت دور شده‌ایم. شاید در ابتدای امر، دورشدن از طبیعت به معنای تمدن بشری یا پیشرفت یا سهولت زندگی قلمداد می‌شد. همین حالا هم در نظر بسیاری از افراد، زندگی شهرنشینی و دوری از طبیعت نشانه‌های بارز رشد جوامع بشری به شمار می‌رود. اما متأسفانه تمام ما نکتۀ مهم و ارزشمندی را از یاد برده‌ایم. و آن نکتۀ ارزنده این است که خود ما هم بخشی از همین طبیعت هستیم. طبیعتی که روزی تمام سعی خودمان را به کار گرفتیم تا از آن دور شویم و از سختی‌ها و هراس‌هایی که برای ما انسان‌ها ایجاد می‌کرد به دیوارهای دست‌ساز خودمان پناه گرفتیم. خشم طبیعت بسیار وحشتناک است. اما قرار نیست همیشه با خشم طبیعت روبه‌رو باشیم. ضمن اینکه ما انسان‌ها که خودمان جزئی از همین طبیعت بزرگ و بی‌انتها هستیم به حضور در طبیعت نیاز داریم. در واقع طبیعت خانۀ پدری ما محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است پس از گذر چندین و چند ماه متوالی که سخت درگیر کارهای روزمره و تکراری زندگی شهرنشینی هستیم چند روزی هم فقط برای خودمان از دنیا، از زندگی شهری از تمدن ماشینی و آلودگی هوا مرخصی بگیریم و به مناطق سرسبز و خوش آب و هوا برویم. بلوردکان یکی از ناب‌ترین مقاصد سبز سفر به شمار می‌رود. مقصدی که نه تنها سبز و دلگشا و خوش آب و هوا است بلکه خیلی هم از محیط شهری دور نیست و قرار نیست امکانات منحصر به فرد تکنولوژی امروزی را از مهمانان خود دریغ کند. به این ترتیب شاید بد نباشد که ابزار و ادوات آرامش خود را برداریم و به سمت این منطقۀ تماشایی و دلبرانه رهسپار شویم. و در طبیعت منحصر به فرد و جادویی این منطقه، که تکه‌ای از بهشت خدا روی زمین است، رها شویم. گاهی وقت‌ها رهاشدن تنها کار مهم و ارزشمندی است که لازم است انجامش دهیم. در همین وقت‌ها، درست در همان لحظه که رها شده‌ایم و دست از تلاش بی‌وقفه و بیهوده برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر کشیده‌ایم؛ خواهیم دید که موفقیت و گشایش خودش به استقبال ما آمده است. چون در همین موارد می‌بینیم که ذهن ما چقدر به طبیعت و چقدر به رهایی نیاز داشته است. اتفاقاً در چنین شرایطی است که با تمام وجود احساس می‌کنیم که وجود ما با طبیعت سبز گره خورده است و به هیچ شکلی امکان قطع این اتصال عمیق وجود ندارد.

اطراف بلوردکان

اگر مسیر روستای بلوردکان را ادامه دهید به مناطق جنگلی و ییلاقی، می‌رسید. در تمام این مسیر، جاده آسفالت است و به منطقه مرتع هلودشت منتهی می‌شود. منطقه جنگلی محور بلوردکان به هلودشت از جنگل های ممرز و توسکا، آمیخته با درختان فندق روستایی، باغات پراکنده چای و فندق پوشیده شده است.

جاده بلوردکان
جاده بلوردکان، عکس از bolurdokan

این راه یک جادۀ کوهی – جنگلی و پر پیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است. تصور کنید رانندگی در این جاده چقدر می‌تواند لذت‌بخش و دل‌انگیز باشد.

جاده آسفالته بلوردکان
جاده آسفالته بلوردکان، عکس از bolurdokan

هلودشت در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این مکان از مرکز شهر لنگرود ۴۰ کیلومتر و با بلوردکان ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. در ارتفاعات هلودشت برای استراحت مهمانان این منطقۀ زیبا قهوه‌خانه وجود دارد. شما می‌توانید در این قهوه‌خانه تجدید قوا کنید، چای بنوشید، غذایی نوش جان کنید و سپس به مسیر ادامه دهید.

در ۲۹ کیلومتری جنوب شهر لنگرود در روستای سر لیل و در ۱۴ کیلومتری شهر اطاقور مکانی بدون علائم راهنمایی وجود دارد. فقط افراد آشنا به راه و محلی‌ها می‌توانند راه را پیدا کنند و منطقه‌ای بکر و دست نخورده را بیابند. اگر از این مکان به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده بروید به آبشار می‌رسید.

این آبشار زیبا و دیدنی، پائین دو کوه، در دل سنگ‌ها، استخری دارد که از پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌های یکپارچه به وجود آمده است. استخری پر از آب که لبریز می‌شود و هم‌چون رودخانه‌ای به سمت دشت و دریا جریان می‌یابد.

آبشار، دیواره‌ای سنگی دارد که فقط صخره‌نوردان زبده توانایی بالارفتن از آن را دارند. مساحت استخر بیش از ۱۰۰ مترمربع است.

کمپینگ در بلوردکان
کمپینگ در بلوردکان – عکس از bolurdokan

سرچشمۀ این آب، منطقه ییلاقی تریان (زرچال) است. این آب دامنه‌های پر شیب جنگل را پشت سر می‌گذارد و با فرود آمدن از بلندایی به طول ۹ متر و عرض ۳ متر آبشار می‌سازد و در پایین آبشار استخر می‌شود و سپس بدل به رودخانه‌ای کوچک می‌گردد که به طرف روستای لیل امتداد پیدا می‌کند و از آن به سمت شلمان رود جریان می‌یابد و در نهایت به دریا می‌رسد.

آبشار در ناحیه کوهپایه – جنگلی قرار گرفته و از درختان تنومند ممرز، توسکا، افرا، انجیلی، شمشاد و  … پوشیده شده است. این منطقه زیستگاه جانوران وحشی مانند گراز و روباه است.

ویژگی‌های خاص این آبشار، یعنی منطقۀ کوهپایه‌ای – جنگلی، هوای معتدل، پوشش گیاهی و راه هموار آن سبب شده گردشگران بسیار به سفر و تجربۀ روزی سبز در این مکان مشتاق باشند.

پ.ن اول: سفر به بلوردکان زیبا و رؤیایی فرصتی تکرارنشدنی برای زیستن در بهشتی سرسبز و معطر و زمینی خواهد بود. بر این پهنۀ وسیع که سراسرش را درختان پربرگ و تنومند و بلندقامت فراگرفته‌اند آوای آواز پرندگان جنگلی می‌پیچد و عطر خاک باران‌خورده تمام فضا را پر می‌کند. هر طرف که چشم بگردد و نگاه بیندازد جلوه‌ای ناب از طبیعتی منحصر به فرد و زنده را خواهد دید که حتی همین دیدن و شنیدن قدرت خلق هزاران هزار کیلوکالری انرژی زندگی و شور و نشاط جوانی و سلامتی را خواهد داشت.

پ.ن دوم: هر زمان مهمان پهنۀ وسیع بلوردکان بودید روی سبزی فرش خاکی‌اش دراز بکشید، چشم‌های خود را ببندید و تزریق طراوت و شادابی و جوانی را بر سطح پوست صورت احساس کنید. برای به دست آوردن طراوت و شادابی نیازی به پزشک یا کلینیک‌های زیبایی نخواهید داشت. اندکی طبیعت، اندکی انرژی حیات، اندکی آب و هوای خوش و اندکی آرامش و دوری از استرس و اضطراب معجزه می‌کند و زیبایی و سلامت غیر قابل انکاری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

پ.ن سوم: هر زمان تصمیم گرفتید مهمان این پهنۀ سبز دلبرانه و ناب باشید از خوش‌اخلاق‌ترین و بهترین دوستانی که دارید دعوت کنید تا با شما همراه باشند. بدون شک حضور گرم دوستان خوش‌رو به زیبایی و لذت‌بخشی این سفر طراوت بیشتری خواهد بخشید. ضمن اینکه راه رسیدن به این منطقه خیلی دشوار نخواهد بود و پیچ و خم‌های جاده لذت سفر را از بین نخواهد برد. به این ترتیب افراد مختلف با سلایق و علائق متفاوتی که دارند می‌توانند مهمان این منطقۀ جنگلی منحصر به فرد و دل‌نواز باشند و از زیبایی‌های آن بهره‌مند شوند. بنابراین هیچ مانعی برای دست‌یابی به این سعادت سبز وجود نخواهد داشت. دقیقاً برای همین لحظه است که شاعر می‌فرماید:

حضور خلوت انس است و دوستان جمعند 

  و إن یکاد بخوانید و در فراز کنید

سفر به بلوردکان

نکته‌ای بسیار مهم و ضروری که قابل ذکر است وجود اینترنت در این روستاست. شاید برای برخی از افراد، نبود اینترنت در برخی مناطق ییلاقی باعث شود از سفر رفتن بر حذر باشند و لذت تنفس در هوای زندگی‌بخش این مناطق را از دست بدهند. این روستای بکر و سبز و تمام مناطق اطرافش این افراد را به خود می‌خوانند و برای این قبیل افراد طبیعت محض و تکنولوژی روز را در هم آمیخته‌اند. با اجاره ویلا در بلوردکان این تلفیق را تکمیل کنید.

به این روستای زیبا سفر کنید و از مناطق ییلاقی آن لذت ببرید. میزبون همواره همراه شما هست. لذت زندگی را از خود دریغ نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید