رودخانه کردان ؛ شریان حیات روستای کردان(خواندن 6 دقیقه)

رودخانه کردان
رودخانه کردان

رودخانه کردان از رودخانه‌های حیات بخش استان البرز است. اصلاً در کل رودخانهها شریان‌های حیات زمین محسوب می‌شوند. در هر زمینی که این شریان‌های حیات بخش جریان بیابند به آن زمین سبزی و طراوت و زندگی می‌بخشند. یا شاید بتوان هر رودخانه را به قطاری تشبیه کرد که از مسیر مشخصی بر روی ریل‌های خود حرکت می‌کند و از هر کجا که رد می‌شود ارمغانی از سبزی و طراوت را هدیه می‌کند.

ایران زیبا در جای جای خود از این شریان‌های حیات یا قطارهای زندگی بخش دارد. اما این شریان‌های حیات در مناطق شمالی کشور نیرومندتر و پربارتر از سایر بخش‌ها در جریان هستند. با میزبون همراه باشید تا با یکی از این رودخانه‌ها یعنی رودخانه کردان بیشتر آشنا شوید. شاید همین رودخانه مقصد سفر آتی شما باشد.

رودخانه کردان

یکی از رودخانه‌های زیبا و حیات بخشی که در مجاورت پایتخت ایران زمین جاری و ساری است رودخانه کردان نامیده می‌شود. همسایه‌بودن تهران بزرگ با استان‌های شمال کشور باعث شده است طراوت و حیات آن شهرهای سبز به تهران و مناطق ییلاقی اطرافش نیز سرایت کند. روستای کردان یکی از همان مناطق ییلاقی سبز و بی‌نظیر است. شما هم اگر احساس خستگی می‌کنید و فکر می‌کنید فشار بار زندگی تحمل ناپذیر شده است بهتر است برنامه‌ریزی کنید و در اولین فرصت به سفر بروید. روستای کردان یک پیشنهاد ویژه برای تجربۀ یک سفر منحصر به فرد است. این پیشنهاد را جدی بگیرید. در ادامه توضیح داده خواهد شد که از بین این همه مقصد برای سفر چرا کردان؟

رودخانه کردان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ و به کجا می‌ریزد؟

رودخانه کردان از رودخانه‌‌های استان البرز به شمار می‌رود. این رودخانه از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد. این رود با جهت شمال شرقی- جنوب غربی از شهرستان ساوجبلاغ و نظر آباد عبور می‌کند و سپس در اطراف روستای نجم‌ آباد به رودخانه شور می‌‌ریزد. از شاخه‌‌های اصلی رودخانه کردان می‌توان به دروان و برغان اشاره کرد. ارتفاعات کهار را تصور کنید. این ارتفاعات از جمله اماکنی است که کوهنوردان برای کوهنوردی انتخاب می‌کنند. شما هم اگر به کوهنوردی علاقه دارید می‌توانید این ارتفاعات را تجربه کنید. آب و هوای بی‌نظیر این منطقه لحظات دلچسب و دلنشینی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

روستای کردان

همان‌طور که پیش از این اشاره شد روستای کردان یکی از مناطق ییلاقی سبز و بی‌نظیر اطراف پایتخت محسوب می‌شود. این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. به طوری که به خصوص مردم تهران در تعطیلات آخر هر هفته کردان را برای تفرج و تفریح و استراحت انتخاب می‌کنند. جالب است بدانید روزی روزگاری همین روستای زیبای کردان پناه و مأمن مردم تهران بوده است. در واقع در طول دوران جنگ تحمیلی که بمباران آسایش مردم تهران را تهدید می‌کرده است اهالی تهران به کردان پناه می‌بردند.

روستای کردانِ امروزه

در واقع در آن دوران کردان مکانی امن بود که مردم را از خطر بمباران حفظ می‌کرد. امروزه هم مردم تهران به تبعیت از گذشته هرگاه احساس خستگی می‌کنند به کردان پناه می‌برند تا در این روستای سبز و خوش آب و هوا در امان باشند.

روستای کردان این روزها ویلاهای مدرن و لاکچری بسیاری دارد. ساخته‌شدن این ویلاها و وفور آن‌ها در کردان علتی ندارد جز زیبایی، طراوت و سبزبودن این منطقه. به حتم سبزبودن و وجود این همه زیبایی در این روستا مدیون جریان شریان حیات است.

با اجاره ویلا در کردان شما هم چند روزی را مهمان این منطقۀ خوش آب و هوا و ییلاقی باشید. شک نکنید این چند روز از بهترین روزهای عمر شما خواهد بود. کردان زندگی بخش بی بخل و خساست، اتفاقاً بسیار سخاوتمندانه از مهمانان خود پذیرایی می‌کند. افسوس که گردشگر باشید و اهلی سفر و سیاحت و کوهنوردی باشید اما کردان را ندیده باشید.

رودخانۀ سخاوتمند کردان

بله، درست حدس زدید در روستای کردان زیبا یک رودخانه در جریان است. این شریان حیات که از ارتفاعات کهار سرچشمه می‌گیرد، از دلایل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی زمین‌های روستای کردان و اطراف آن است. همان‌طور که پیش از این ذکر شد رودخانه کردان از شمال شرق روستای کردان به سمت جنوب غربی این روستا جاری می‌شود. این رودخانۀ سخاوتمند در این مسیر تمام زمین‌های کردان را سیراب می‌کند.

رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور می‌کند و در اطراف روستای نجم‌آباد به رودخانه شور می‌‌پیوندد. تمام مسیری که این رود آبی بلند طی می‌کند سبز و دیدنی هستند و به نوعی هرکدام به تنهایی یک جاذبۀ گردشگری محسوب می‌شوند. چون مگر نه اینکه آبی آب و سبزی گیاه زیباترین مناظر عالم را به تصویر می‌کشند! پس با صراحت و شجاعت تمام می‌توان گفت تمام این مناطق زیبایی و شادابی خود را مدیون جریان این رود پر برکت هستند.

پل بانو صحرا کردان

در فاصله ۲ کیلومتری از روستای کردان، پلی قدیمی بانام پل بانو صحرا کردان وجود دارد. قدمت این پل به عصر صفوی بر می‌گردد. در حال حاضر از این پل فقط دو پایه باقی‌ مانده است. این پل قدیمی در آن دوران بر روی رودخانه کردان ساخته شده است. جنس این پل، از سنگ و ملاط ساروج است و با تیرهای چوبی بسیار قطور كلاف‌بندی و مستحكم شده و روی آن با آجرهای قرمز رنگ تزئین شده است. جالب است بدانید که این پل تا دوران قاجار نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این پل ۲ چشمه طاق و ۲ چشمه طاق‌های كوچك دارد.

آنچه که ارزشی مضاعف به این پل می‌بخشد این است که با وجود اینکه از آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است اما سال‌های سال در مقابل طوفان و سیل و زلزله و تمام حوادث طبیعی و گاه غیر طبیعی دوام آورده است و چند قرن به طور متوالی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

پل‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. پل‌ها هستند که راه‌های سخت و فاصله‌های سهمگین را به مسیری راحت و سهل الوصول تبدیل می‌کنند. پل‌ها هستند که شرایطی ایجاد می‌کنند که بدون خیس شدن پا از رود رد شویم. تا به حال به پل‌های زندگی خود فکر کرده‌اید؟ شما در زندگی خودتان چند پل دارید؟ شاید اولین پل‌های زندگی هر فرد پدر و مادرش باشند. امیدوارم پل‌های زندگی‌تان همیشه پایدار و مقاوم باشند و باعث عبور آسان و راحت شما از دره‌ها و تنگناها و رودخانه‌های عمیق زندگی باشند.

چطور به روستای کردان بروید؟

برای دسترسی به روستای سرسبز و زیبای کردان با تعداد بسیار زیاد جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، باید ابتدا خود را به کرج برسانید. سپس از کرج مسیر آزادراه قزوین را ادامه دهید. بعد از طی‌کردن کمتر از ۲۰ کیلومتر، با تابلوی خروجی کردان روبه‌رو می‌شوید. از تابلوی خروجی کردان عبور کنید سپس به جاده‌ای روستایی وارد شوید. فقط کافیست چند کیلومتر در این جادۀ روستایی رانندگی کنید تا به یک بهشت زمینی بکر و سبز و بی‌همتا برسید. این بهشت زمینی روستای سرسبز و حاصلخیز و زیبای کردان است.

اجاره سوئیت در تهران

اجاره سوئیت در کیش

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید