دَرَک یا دَرَک؟ مقایسه کنید!(خواندن 7 دقیقه)

ساحل ماسه‌ای درک
روستای-درک-رزآباد-چابهار

دَرَک یا اگر بخواهم کامل‌تر اسمش را بگویم، دَرَک زرآباد، واقع در استان سیستان بلوچستان، شهرستان کنارک، بخش زرآباد، دهستان زرآباد شرقی، همسایۀ غربی شهرستان کنارک و همسایۀ شرقی منطقۀ آزاد چابهار است. دَرَک با منطقۀ آزاد چابهار ۱۷۰ کیلومتر و با شهرستان کنارک ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. و طبق سرشماری انجام شده در سال ۹۵، ۴۴۹ نفر جمعیت دارد. دَرَک در لغت به معنی سکونت در کنار دره است. (منبع: ویکی‌پدیا)

جاذبه‌های درک

اگر عاشق درخشش ستارگان در آسمان هستید، اگر عاشق آبی زنگاری دریا هستید، اگر عاشق درخشش طلایی رنگ شن‌های کویری هستید، حتماً به دَرَک بروید. دَرَک این هر سه را با هم دارد.

درک، این روستای زیبا و تماشایی که همسایه است با روستای دل‌نواز دیگری به نام زرآباد آینۀ تمام نمای عشق، دوستی و همدلی به شمار می‌رود. شاید جالب باشد بدانید که مردم اصیل، مهربان و خونگرم این دو روستای دلبرانه هیچ گونه رقابت و سخت‌دلی نسبت به هم ندارند و در عوض دست در دست هم تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا روزبه‌روز بتوانند بیشتر و بهتر مایۀ رونق محل زندگی خود باشند. به عبارتی دیگر باید گفت که در این روستای جذاب و خاطره‌ساز علاوه بر زیبایی‌های ناب طبیعت جلوه‌های باشکوه عشق به هم‌نوع را نیز خواهید دید.

در روستاهای درک و زرآباد درهای خانه‌های ساکنان آن به روی مهمانان روستا باز است. سفره‌های پربرکت و خوش رنگ و لعاب این خانه‌ها برای مهمانان پهن است. شاید به همین دلیل باشد که در روستای درک و زرآباد می‌توانید بهترین روزها و شیرین‌ترین لحظه‌ها را سپری کنید.

پ.ن: ایران زیبا سراسر تمثال عشق و محبت و مهمان‌نوازی است. اما مردم مهربان روستای درک و زرآباد گوی سبقت را ربوده‌اند و با مهربانی و دوستی توانسته‌اند هزاران هزار برابر، بر زیبایی طبیعت خاص و منحصر به فرد این منطقه بیفزایند. به این ترتیب به وضوح ثابت خواهد شد که هنوز حتی در آخرین ماه‌ها از قرن چهاردهم هجری شمسی باز هم جایگاه عشق و مهربانی و محبت بالاتر و رفیع‌تر خواهد بود.

درخشش ستارگان در کویر

سواحل درک

ساحل درک از دیگر سواحلی که می‌شناسیم متفاوت است. چرا؟ اولین دلیل اینکه شما در دَرَک ساحل شنی، ساحل صخره‌ای، ساحل ماسه‌ای و ساحل مرجانی را در فاصله‌ای نزدیک به هم می‌بینید که شاید دست‌کم در ایران دیگر چنین شگفتی نابی نصیب نگاه‌تان نشود. دوم اینکه سکوت، آرامش و بکری را فقط می‌توانید در دَرَک تجربه کنید. چون دَرَک هنوز برای بسیاری از دوست‌داران گردشگری ناشناخته است. پس شما پیشتاز خواهید بود.

و اما سومین دلیل آسمان پاک و صاف و پرستارۀ دَرَک است. شب کنار ساحل بنشینید و در آرامش به آسمان نگاه کنید. حتی یک لحظه‌اش را از دست ندهید. چون همان‌طور که می‌دانید در آسمان شهر ستاره‌ای دیده نمی‌شود. برعکس شهر و آسمانش در دَرَک نه تنها در بالای سر و در آسمان که زیر پا و در دریا هم می‌توانید ستاره ببینید.

البته شاید در تمام سال تماشای چنین شگفتی غریبی ممکن نباشد اما مطمئن باشید که اگر اواخر اسفند یا اوایل فروردین در دَرَک باشید حتماً پلانکتون‌های دریایی را خواهید دید. این پلانکتون‌ها شب هنگام روی سطح آب می‌درخشند، درست مثل ستارگانِ آسمان.

پ.ن: هدیۀ بی‌نظیری که درک برای مهمانان خود به ارمغان می‌آورد آرامش است. همان هدیۀ نابی که شاید خیلی از ما آدم‌ها در نقاط مختلف این کرۀ خاکی به دنبالش می‌گردیم. اما شاید در هیچ کجای دنیا آرامش، صفا و صمیمیتی که در درک زیبا موج می‌زند را نیابیم. چون آسمان آرام با تمام آرامشش، پهنۀ وسیع دریا که مظهر صبر و استواری است و کویر با شکوه بی‌مثالش در درک کنار هم جمع هستند و ستاره‌های درخشان به خنیاگری می‌پردازند و آواز آرام آرامش را سر می‌دهند.

درخشش پلانکتون‌های دریایی

عجایب درک

اما زیبایی‌های درک به همین‌جا ختم نمی‌شود. به آنچه ذکر شد کوه‌های مینیاتوری یا مریخی، باغات موز و میوه‌های گرمسیری، انواع درختان گرمسیری و از همه جالب‌تر چاه های آب شیرین و زلال را نیز اضافه کنید. درواقع وجود همین چاه‌های آب زلال است که باعث شده این درختان برویند و پوشش گیاهی خاص این منطقه شکل بگیرد.

یکی دیگر از عجایب طبیعت در دَرَک خاصیت درمانی شن‌های کنار ساحل دَرَک و تپه‌های ماسه‌ای و رمل‌های سفید است. شاید باورتان نشود اما برای درمان دردهای عضلانی و استخوانی می‌توانید روی این شن‌های طلایی درخشان حساب کنید.

کویر ماسه‌ای

کوه‌های مریخی در روستای درک در چابهار

به طور حتم تا به حال در مورد شباهت کرۀ زمین با مریخ بسیار شنیده‌اید. ما آدم‌ها قرار است بعد از اینکه زمین را به طور کامل درنوردیدیم به مریخ سفر کنیم و همان جا ساکن شویم تا باز سیارۀ تازه‌ای را کشف کنیم و احساس کنیم که می‌توانیم بر فراز آن نیز به حیات ادامه دهیم. کوه‌های مریخی در منطقۀ چابهار و در روستای درک حاصل رفاقت باد با خاک و زمین هستند. خاک بدون هیچ گونه مقاومتی خودش را به دست باد سپرده است و حتی گاهی خشونتش را پذیرفته است. باد با هنرمندی تمام با سرانگشتان باظرافت خود بر سطح خاک به معرق‌کاری پرداخته است. اگر فرصتی پیش آمد و توانستید از تنگناهای زندگی حتی برای چند روز رها شوید و راهی دیار بکر درک شوید بدون تعلل و تأمل یک روز کامل از سفر پرهیجان و طلایی رنگ خود را به کوه‌های مریخی اختصاص دهید.

کوه‌های مریخی در درک چابهار
کوه‌های مریخی در درک چابهار

طبیعت در درک

دقت کرده‌اید! تاکنون هرچه از دَرَک گفته‌ایم از طبیعت بوده است. دَرَک یعنی طبیعت؛ یعنی طبیعت بکر و دست نخورده یا به عبارتی دیگر می‌توان گفت درک یعنی تکه‌ای از بهشت خداوند که هنوز آدمی در آن دخل و تصرف زیادی نداشته است و زیبایی‌های آن را دستخوش تغییر و دگرگونی نکرده است و از آن مهم‌تر اینکه دَرَک همچنان پاک و به دور از آلودگی به سر می‌برد و این در حالی است که سایر سواحل به قدری گرفتار آلودگی و زباله هستند که سخن گفتن از زیبایی‌های طبیعی را به تعویق می‌اندازند.

پس لازم است در حفظ زیبایی و طبیعت درک کوشا باشیم. به درک سفر کنیم. از طبیعت بی‌مثال آن بهره‌مند شویم. اما به آن آسیب وارد نکنیم.

تفریحات جذاب در روستای درک

در پاسخ به این سوال که دَرَک چه تفریحاتی دارد باید از موج‌سواری، قایق‌سواری، شنا و ورزش‌های آبی ساحلی نام برد. که همه تفریحاتی پرهیجان هستند و طرفداران خاص خودشان را دارند. البته لازم است بدانید که رعایت ایمنی به عهدۀ خود شماست. اگر واقعاً در این موارد مهارت دارید دل به دریا بزنید، در غیر این صورت با خطر مواجهید.

بهترین زمان در سال برای سفر به روستای درک

روستای درک در یکی از گرم‌ترین مناطق ایران یعنی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. به دلیل آب و هوای گرم و همچنین مرطوبی که در روزهای تابستانی دارد، سفر به روستای درک در تابستان پیشنهاد نمی‌شود، زیرا به دلیل گرمای شدید هوا قادر به بیرون رفتن از اقامتگاه خود در طی روز نخواهید بود. ولی در باقی روزهای سال بادهای خنکی از سمت اقیانوس در این روستا می‌وزد که موجب شده روستا دارای آب و هوای مطبوع و خنکی باشد. به همین دلیل بهترین زمان در سال برای سفر به روستای درک از اواسط فصل پاییز تا اوایل فصل بهار است تا در روزهای سرد سال تجربه گذراندن روزهای خود را در آب و هوایی معتدل داشته باشید.

صحرای درک، جایی که دریا و ساحل به هم می‌رسند. به راستی هرچه بخواهید در مورد این منطقه اعجاب انگیز صحبت کنیم، بازهم حرف برای گفتن خواهد بود. روزها و شب‌های خاطره انگیز و خیال انگیز این صحرای زیبا همانند رویایی است که از دل کتاب داستان‌های هزار و یک شب بیرون خزیده و پا به دنیای امروز گذاشته است. همچون رویایی که در نور خورشید رنگی و در نور ماه و ستارگان رنگ دیگر دارد. بدون شک این مکان ارزش آن را دارد که بارها و بارها به آن سفر کنید و از لذت‌های وافر آن بهره برید. این بار که به این مکان رفتید، حتما با دقت بیشتری کوه‌های مریخی و ساحل جذاب را نگاه کنید. مطمئنم در زیبایی خیال انگیز و جادویی آن غرق خواهی شد.

راهنمای سفر به درک

شما می‌توانید زمینی یا هوایی به دَرَک سفر کنید. اگر زمینی سفر می‌کنید در طول مسیر از دو بندر مهم چابهار و بندرعباس عبور می‌کنید و می‌توانید از زیبایی بی‌نظیری که در مسیرتان خودنمایی می‌کند بهره‌مند شوید. اگر هوایی سفر می‌کنید می‌توانید از فرودگاه کنارک چابهار که در فاصله ۱۳۵ کیلومتری این روستا واقع شده است استفاده کنید.

همچنین با اجاره خانه روستایی در درک یا اجاره سوئیت در درک چند روزی را در این طبیعت دُردانه بگذرانید. میزبون بر آن است که مناطق کمتر دیده شده را معرفی کند. برای آشنایی بیشتر با ایران پایدار با میزبون همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید