دَرَک یا دَرَک؟ مقایسه کنید!(خواندن 4 دقیقه)

ساحل ماسه‌ای درک
روستای-درک-رزآباد-چابهار

دَرَک یا اگر بخواهم کامل‌تر اسمش را بگویم، دَرَک زرآباد، واقع در استان سیستان بلوچستان، شهرستان کنارک، بخش زرآباد، دهستان زرآباد شرقی، همسایۀ غربی شهرستان کنارک و همسایۀ شرقی منطقۀ آزاد چابهار است. دَرَک با منطقۀ آزاد چابهار ۱۷۰ کیلومتر و با شهرستان کنارک ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. و طبق سرشماری انجام شده در سال ۹۵، ۴۴۹ نفر جمعیت دارد. دَرَک در لغت به معنی سکونت در کنار دره است. (منبع: ویکی‌پدیا)

جاذبه‌های درک

اگر عاشق درخشش ستارگان در آسمان هستید، اگر عاشق آبی زنگاری دریا هستید، اگر عاشق درخشش طلایی رنگ شن‌های کویری هستید، حتماً به دَرَک بروید. دَرَک این هر سه را با هم دارد.

درخشش ستارگان در کویر

سواحل درک

ساحل درک از دیگر سواحلی که می‌شناسیم متفاوت است. چرا؟ اولین دلیل اینکه شما در دَرَک ساحل شنی، ساحل صخره‌ای، ساحل ماسه‌ای و ساحل مرجانی را در فاصله‌ای نزدیک به هم می‌بینید که شاید دست‌کم در ایران دیگر چنین شگفتی نابی نصیب نگاه‌تان نشود. دوم اینکه سکوت، آرامش و بکری را فقط می‌توانید در دَرَک تجربه کنید. چون دَرَک هنوز برای بسیاری از دوست‌داران گردشگری ناشناخته است. پس شما پیشتاز خواهید بود.

و اما سومین دلیل آسمان پاک و صاف و پرستارۀ دَرَک است. شب کنار ساحل بنشینید و در آرامش به آسمان نگاه کنید. حتی یک لحظه‌اش را از دست ندهید. چون همان‌طور که می‌دانید در آسمان شهر ستاره‌ای دیده نمی‌شود. برعکس شهر و آسمانش در دَرَک نه تنها در بالای سر و در آسمان که زیر پا و در دریا هم می‌توانید ستاره ببینید.

البته شاید در تمام سال تماشای چنین شگفتی غریبی ممکن نباشد اما مطمئن باشید که اگر اواخر اسفند یا اوایل فروردین در دَرَک باشید حتماً پلانکتون‌های دریایی را خواهید دید. این پلانکتون‌ها شب هنگام روی سطح آب می‌درخشند، درست مثل ستارگانِ آسمان.

درخشش پلانکتون‌های دریایی

عجایب درک

اما زیبایی‌های درک به همین‌جا ختم نمی‌شود. به آنچه ذکر شد کوه‌های مینیاتوری یا مریخی، باغات موز و میوه‌های گرمسیری، انواع درختان گرمسیری و از همه جالب‌تر چاه های آب شیرین و زلال را نیز اضافه کنید. درواقع وجود همین چاه‌های آب زلال است که باعث شده این درختان برویند و پوشش گیاهی خاص این منطقه شکل بگیرد.

یکی دیگر از عجایب طبیعت در دَرَک خاصیت درمانی شن‌های کنار ساحل دَرَک و تپه‌های ماسه‌ای و رمل‌های سفید است. شاید باورتان نشود اما برای درمان دردهای عضلانی و استخوانی می‌توانید روی این شن‌های طلایی درخشان حساب کنید.

کویر ماسه‌ای

طبیعت در درک

دقت کرده‌اید! تاکنون هرچه از دَرَک گفته‌ایم از طبیعت بوده است. دَرَک یعنی طبیعت؛ یعنی طبیعت بکر و دست نخورده یا به عبارتی دیگر می‌توان گفت درک یعنی تکه‌ای از بهشت خداوند که هنوز آدمی در آن دخل و تصرف زیادی نداشته است و زیبایی‌های آن را دستخوش تغییر و دگرگونی نکرده است و از آن مهم‌تر اینکه دَرَک همچنان پاک و به دور از آلودگی به سر می‌برد و این در حالی است که سایر سواحل به قدری گرفتار آلودگی و زباله هستند که سخن گفتن از زیبایی‌های طبیعی را به تعویق می‌اندازند.

پس لازم است در حفظ زیبایی و طبیعت درک کوشا باشیم. به درک سفر کنیم. از طبیعت بی‌مثال آن بهره‌مند شویم. اما به آن آسیب وارد نکنیم.

تفریحات درک

در پاسخ به این سوال که دَرَک چه تفریحاتی دارد باید از موج‌سواری، قایق‌سواری، شنا و ورزش‌های آبی ساحلی نام برد. که همه تفریحاتی پرهیجان هستند و طرفداران خاص خودشان را دارند. البته لازم است بدانید که رعایت ایمنی به عهدۀ خود شماست. اگر واقعاً در این موارد مهارت دارید دل به دریا بزنید، در غیر این صورت با خطر مواجهید.

راهنمای سفر به درک

شما می‌توانید زمینی یا هوایی به دَرَک سفر کنید. اگر زمینی سفر می‌کنید در طول مسیر از دو بندر مهم چابهار و بندرعباس عبور می‌کنید و می‌توانید از زیبایی بی‌نظیری که در مسیرتان خودنمایی می‌کند بهره‌مند شوید. اگر هوایی سفر می‌کنید می‌توانید از فرودگاه کنارک چابهار که در فاصله ۱۳۵ کیلومتری این روستا واقع شده است استفاده کنید.

همچنین با اجاره خانه روستایی در درک یا اجاره سوئیت در درک چند روزی را در این طبیعت دُردانه بگذرانید. میزبون بر آن است که مناطق کمتر دیده شده را معرفی کند. برای آشنایی بیشتر با ایران پایدار با میزبون همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید