مخمل کوه ؛ یکی از شگرف‌ترین شگفتی‌های حیات(خواندن 14 دقیقه)

طبیعت بی‌نظیر مخمل کوه در استان لرستان در حوالی شهر خرم‌آباد
طبیعت بی‌نظیر مخمل کوه در استان لرستان در حوالی شهر خرم‌آباد

کوه‌ها از دیرباز پناه‌گاه امن آدمیان و حتی سایر موجودات زنده شمرده می‌شده‌اند و به خاطر بزرگی و استحکام و هیبت و شکوهی که داشته‌اند همیشه عزیز و قابل توجه و قابل احترام بوده‌اند. کوه‌ها تکیه‌گاه‌هایی محکم و ستون‌های پرقدرت زمین محسوب می‌شوند. کوه‌ها حتی اگر از خاک خالص یا سنگ‌های سخت تشکیل شده باشند و حتی اگر به رنگ سرد خاک یا رنگ سرد سنگ هم که باشند باز باشکوه جلوه می‌کنند و بدون شک چشم‌های همگان به زیبایی و جلای بی‌مثال‌شان خیره باقی خواهد ماند. حالا در نظر بگیرید کوهی بلند، عظیم، سخت و بزرگ را که پوششی مخمل‌گون بر تن دارد و از دور درست به مثال پارچه‌ای مخمل و نفیس می‌درخشد و با درخشش الماس‌گونش دل‌ها را شیفته و اسیر خود می‌کند و درست به مثال یک آهنربای قوی قدم‌ها را به سوی خودش جذب می‌کند. درست همان طور که میزبون را به سمت خودش کشید و زیبایی غیر قابل وصفش باعث شد که میزبون لازم بداند عزیزترین همراهان خودش را به دیدار از مخمل کوه حیرت‌برانگیز دعوت کند. یاران باصفا، مثل همیشه با میزبون همراه باشید تا با یکی دیگر از شگفتی‌های حیات بیشتر و بیشتر آشنا شوید.

سفر به خرم‌آباد همراه با میزبون

محل دقیق این کوه جذاب و دلکش کجاست؟

برای رسیدن به مخمل کوه زیبا فقط و فقط کافی است به قدر ۱ ساعت از زمان جذاب سفر خودتان را به راننگی در جهت شرقی شهر جذاب و تماشایی خرم‌آباد اختصاص دهید. به عبارتی دیگر با طی‌کردن ۱۵ کیلومتر در مسیرالشتر، این کوه مقتدر را با چشم سر خواهید دید.

پ.ن اول: طبیعت سرشار است از زیبایی‌های بدیعی که شاید هیچ هنرمندی هنوز نتوانسته باشد مثل و مانندش را خلق کند. طبیعت تابلویی بی‌نظیر و چشم‌نواز، شعری دلکش و پر هیاهو، داستانی عمیق و ژرف است. طبیعت چشمۀ هنر است. چشمه‌ای که بدون وقفه در حال جوشیدن است. طبیعت خود هنر است. به طور قطع تمام هنرمندان با طبیعت سری و سرّی خواهند داشت. که اگر نداشتند موفق به خلق آثاری شرف، هم‌پایۀ طبیعت باشکوه نمی‌شدند. اگر به زندگی افراد هنرمند دقت کنید خواهید دید که بیش از سایر افراد وقت برای طبیعت در نظر می‌گیرند. خواهید دید که به نقاط ناشناختۀ جهان سفر می‌کنند. جلوه‌های ناب طبیعت را از نزدیک می‌بینند و بعد شاهکاری خارق‌العاده خلق می‌کنند.

پ.ن دوم: برعکس این ماجرا هم قابل مشاهده خواهد بود. طبیعت‌گردان پرشوق و مشتاق را در نظر بگیرید. بدون شک خواهید دید که بعد از چند طبیعت‌گردی باشکوه و تماشای چند جلوۀ ناب از طبیعت چطور چشمۀ خلاقیت و آفرینش هنری در این دسته از افراد می‌جوشد و چه آثار دلکشی از خود بر پهنۀ وسیع هنر بر جای می‌گذارد. طبیعت و هنر هرگز از هم جدا نبوده‌اند و هرگز از هم جدا نخواهند شد. شاید به همین دلیل هم باشد که طبیعت‌گردان و هنرمندان هر ساله و شاید هر روزه بیش از سایر اقشار جامعه به طرفداری و جانبداری از طبیعت می‌پردازند و با هر بهانه‌ای راهی برای دفاع و مراقبت هرچه بیشتر از طبیعت ارائه می‌دهند. شاید چون می‌دانند که در نبود طبیعت شعر هم نخواهد بود، نقاشی و عکاسی و تابلوهای زیبا هم نخواهد بود، داستان‌های دلبرانه هم نخواهد بود.

پ.ن سوم: این معادله یک عنصر دیگر هم دارد. عنصر سوم سلامت است. به عبارتی دیگر طبیعت، هنر و سلامت سه گانۀ باشکوهی هستند که حتماً باید همراه هم باشند؛ که اگر هر عنصر از معادله حذف شود دو عنصر دیگر در بلاتکلیفی، بی‌فایدگی و شاید غم فرو خواهند رفت. پس مراقب خودتان باشید؛ مراقب طبیعت باشید؛ تا هنر در جریان باشد.

پوششی مخملین و دو رنگ

یکی از شگفتی‌های شگرف حیات در این کوه‌های حیرت‌برانگیز گلسنگ‌هایی هستند که تمام سطح این کوه بزرگ و مرتفع را پوشانده‌اند. همین گلسنگ‌ها سبب می‌شوند که تن‌پوش درخشان این کوه پرهیبت در فصل سرما یعنی ماه‌های فصل خزان و زمستان به رنگ قهوه‌ای یا سیاه تبدیل شود و در فصل گرما یعنی ماه‌های فصل بهار و تابستان به رنگ سبز دیده شود.

بدون شک یکی از زیباترین تصاویر موجود در عالم، طبیعت است. طبیعتی که هر سمت آن شگفتی خارق‌العاده‌ای به چشم دیده می‌شود. کوه و دریای آن، کویر و دشت آن؛ هر کدام به نوبۀ خود زیبایی و شکوه خاصی دارند. مخمل کوه زیبا نیز یکی دیگر از همین شگفتی‌های ناب خلقت و طبیعت است. شگفتی شگرفی که توانسته منظرۀ خاص و منحصر به فردی خلق کند تا بتواند چشم‌های جهانیان را به خود خیره کند. گلسنگ‌های فراوان و وسیعی که تمام بخش‌های کوه را پوشانده سبب شده است که این منطقه جلوه و چشم‌اندازی متفاوت و متمایز پیدا کند. جلوه‌ای شبیه به مخمل براق و مرغوب که با تغییر فصل و تغییر زاویۀ تابش خورشید درخشان رخ عوض می‌کند و از رنگی به رنگی دیگر تغییر پیدا می‌کند. حالا در نظر بگیرید گردشگرانی را که به دنبال مقصدی متفاوت و منحصر به فرد می‌گردند تا بتوانند ساعاتی را در عجیب‌ترین تابلوی هستی سپری کنند. آن‌ها با کوله باری سبک و لباس‌هایی راحت و کفش‌هایی مخصوص راهی این دیار بکر خواهند شد، از کوه‌های مخملین بالا خواهند رفت و زیستن در بهشت برین را تجربه خواهند کرد. البته توجه به این نکته مهم است که بار و اسباب بسیار و سنگین می‌تواند زیبایی و شکوه این دشت وسیع و پهناور را به حاشیه براند و به جای آن خستگی و خمودگی را از خود بر جای بگذارد. نکتۀ دیگر اینکه در این منطقۀ زیبا و رؤیایی از پخت و پز و روشن‌کردن آتش پرهیز کنید. چون ممکن است شعله‌های آتش همراه باد به رقص درآیند و دامن مخملین دشت را آلوده کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد ممکن است تمام دشت بسوزد و تمام زیبایی‌های ناب این خطه را از بین ببرد. ما وظیفه داریم که از این میراث گرانبها، این پهنۀ منحصر به فرد و تماشایی به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم. چون این تابلوی بی‌نظیر نه تنها متعلق به تمام مردم مهربان ایران زمین در این عصر و دوره است بلکه باید برای دوران بعدی زندگی نیز باقی بماند. البته ناگفته پیدا است که طبیعت در تمام ابعاد و با تمام مظاهرش زیبا، عجیب، خارق‌العاده، ارزشمند و تحسین‌برانگیز است. هر گوشه و کنار این مرز و بوم سرشار است از زیبایی‌هایی خدادادی و نعمت‌هایی بی‌کران که نه تنها روح و روان و قلب را جلا می‌بخشند بلکه برای جسم و جان نیز سلامتی و نشاط به ارمغان خواهند آورد. و این معجزۀ خلقت است که اینچنین در جهان جریان یافته است.

تلاقی سه شگفتی جذاب در یک منطقه

در حوالی این کوه چشم‌نواز و مخملین که می‌توان گفت یکی از مرتفع‌ترین قله‌های کشور عزیزمان ایران باشکوه به شمار می‌رود و به اندازۀ هزار و نهصد متر ارتفاع دارد، تنگه‌ای تماشایی به نام تنگۀ شبیخون و هنچنین آبشاری دلربا به نام شبیخون نیز خودنمایی می‌کنند. حضور این سه شگفتی ناب در یک منطقه سبب شده است این محدوده به عنوان یک منطقۀ جذاب گردشگری شهرت پیدا کند و گردشگران بسیاری به این جاذبۀ ناب جذب شوند. به همین دلیل امکانات لازم برای گذراندن یک روز عالی در دشتی وسیع فراهم آمده است و افراد علاقه‌مند به طبیعت‌گردی و سبزنوردی و کوهنوردی و آبشارگردی می‌توانند با فراغ خاطر مهمان این منطقه باشند و از زیبایی‌های دل‌نواز آن با بهره‌بردن از امکاناتی از قبیل آلاچیق یا حتی باربیکیو و غیره لذت ببرند.

کوهنوردی یا سبزنوردی؟

اگر کوهنوردی حرفه‌ای باشید، اگر قرار باشد از این کوه بلند و مقتدر به سمت آسمان آبی و پاک رهسپار شوید، آن هم وقتی تن‌پوش سبزش را پوشیده است و بی‌محابا مشغول جلوه‌گری است، بیشتر جذب کوه خواهید شد یا جذب سبزی اطراف آن؟

مخمل کوه، کوهی بلند و تنومند اما جوان است. این کوه زیبا که در حال حاضر به یک پارک جنگلی تبدیل شده و حتی برای صعود از کوه، بر سطح آن راهی هموار و بی‌دردسر تعبیه شده است در دورۀ سنوزوئیک قدم به عرصۀ وجود گذاشته و بخشی از رشته کوه پرهیبت و باشکوه زاگرس شرقی به شمار می‌رود. پارک جنگلی اطراف این کوه مساحتی بالغ بر ۵۰۰ هکتار را در بر می‌گیرد. در این پهنۀ وسیع علاوه بر فرصتی برای حضور در قلب طبیعت و دوختن نگاه به بلندای حیرت‌برانگیز کوهی مقتدر تعداد بی‌شماری از درختان بلوط را خواهید دید. درختان بلند و تنومندی که بیش از چندیدن و چند دهه از عمرشان سپری شده است و هر روز که می‌گذرد بر شکوه و منزلت آن‌ها افزوده می‌گردد.

به این ترتیب چه کوهنورد باشید چه سبزنورد، این پارک جنگلی یا این کوه مخملین فرصت مناسبی است برای جلای قلب مهربان شما.

پ.ن: اگر مشتاق هستید در مورد شهر جذاب و تماشایی خرم‌آباد در استان لرستان بیشتر بخوانید فقط و فقط کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

جاذبه‌های گردشگری خرم‌آباد ؛ نگینی درخشان در استان لرستان

تنگۀ شبیخون

از کنار هم نشستن سه کوه که عبارتند از مخمل کوه و سفید کوه و کوه کمر سیاه، تنگه‌ای مهم و حیاتی ایجاد شده است. تنگه‌ای سبز و تماشایی که همان طور که از نامش پیداست در طول تاریخ بسیار جنجال‌برانگیز بوده است و در طول عمر خود هیاهوهای بسیاری را به چشم دیده است. شاهد این ماجرا کتاب‌های تاریخی متنوع هستند که هر کدام به نوعی از جنگ و جدالی در این تنگۀ سبز نوشته‌اند.

یکی از مهمترین اتفاقات تاریخی که در محل تنگۀ شبیخون رخ داده است کمین شاه عباس صفوی است که در پاسخ به شورش شاه‌وردی‌خان انجام شد. بر اساس روایات تاریخی شاه عباس به همراه سپاهیانش شب هنگام در این تنگه مستقر می‌شوند و اجازۀ عبور به هیچ فردی نمی‌دهند چون به هیچ عنوان نمی‌خواسته‌اند شاه‌وردی‌خان از کمین آن‌ها آگاه شود. همین استراتژی هوشمندانه سبب می‌شود شاه عباس بتواند با اقتدار به شاه‌وردی‌خان و سپاهیانش شبیخون بزند و لرستان سبز را آزاد کند. شاید اصلاً به همین علت باشد که نام شبیخون بر این تنگه نشسته است.

آبشار شبیخون

استان شگفت‌انگیز و تماشایی لرستان با لقب سرزمین آبشارها شناخته می‌شود و اتفاقاً اطلاق عنوان استانی با گیسوانی فیروزه‌ای نیز به دلیل وفور آبشارهای بسیار در آن بوده است. در این استان بیش از ده آبشار وجود دارد که چند تا از مهمترین آن‌ها عبارتند از آبشار بیشه، آبشار آب سفید، آبشار نوژیان، و آبشار شیرزر. یکی دیگر از این آبشارهای لطیف و تحسین‌برانگیز با نام آبشار شبیخون شناخته می‌شود و درست به مثال شاه عباس و سپاهیانش در درۀ شبیخون استقرار یافته است. این آبشار و این دره نیز دو جزء دیگر از اجزای سه گانۀ پارک جنگلی مخمل کوه را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب با رهسپارشدن به سمت این پارک جنگلی جذاب از کوه و تنگه و آبشار بهره‌مند خواهید شد. علاوه بر این شاید جالب باشد بدانید که گلسنگ‌های موجود بر سطح این کوه بلند و رفیع باعث می‌شوند آبی که از فراز آن می‌جوشد و به پای کوه می‌رسد شفاف و زلال باشد. برخلاف سایر قسمت‌های رشته کوه زاگرس که آب جاری بر سطح کوه با خاک سطح کوه ترکیب می‌شود و در نهایت آبی که به پای کوه می‌رسد گل‌آلود است. به این ترتیب آبشاری که در این قسمت از لرستان باشکوه خواهید دید شفاف، زلال و فیروزه‌ای خواهد بود. بنابراین میزبون پیشنهاد می‌کند اگر از میان تمام آبشارهای این استان تماشایی فقط فرصت دیدار از یک آبشار را داشتید از میان ده‌ها آبشار در این استان وسیع تنها آبشار شبیخون را انتخاب کنید.

پ.ن: یکی از رایج‌ترین دلایل سفر، حضور در طبیعت ناب است. به عبارتی دیگر با سفر به منطقه‌ای جذاب و دلکش مثل مخمل کوه حیرت‌برانگیز می‌توانیم برای مدتی غرق در شگفتی شگرف حیات شویم و به یاد بیاوریم جریان آبی آب را، شکوه و درخشش سبزی برگ را، قدرت و شکوه و هیبت کوه‌های بلند و سر به فلک کشیده را؛ و به یاد بیاوریم آسمان را با ابرهای سفیدی که گویی در یک سمفونی تحسین‌برانگیز شرکت دارند و تمام استعداد هنری خود را به کار گرفته‌اند تا بگویند: زندگی جاری است … و گوشزد کنند که نباید اسیر تنگنای دیوارها و ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌ها باقی ماند بلکه گاهی لازم است مهمان طبیعت ناب بود و نبض آرام و آرام‌بخش حیات را با گوش دل شنید.

بهترین زمان برای سفر به مخمل کوه

منطقه مخمل کوه را می‌توان یکی از مناطق ییلاقی شهر خرم‌آباد به حساب آورد. از آن جایی که مخمل کوه یک کوه بلند و با ارتفاع زیاد است، در فصل‌های گرم سال یعنی بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و خنک است و در فصل‌های سرد سال یعنی پاییز و زمستان دارای آب و هوای سرد است. به دلیل این ویژگی بهترین زمان برای بازدید از مخمل کوه فصل‌های بهار و تابستان است. به جز این مورد، صخره‌های کوه مخمل کوه دارای گلسنگ‌هایی است که در فصول گرم‌تر جلوه زیباتری را به نمایش می‌گذراند، در صورتی که در فصل‌های سرد سال به رنگ‌های قهوه‌ای و سیاه درمی‌آیند و به همین دلیل جلوه زیبایی را نشان نخواهند داد. در نتیجه به طور کل می‌توان متوجه شد که بهترین زمان برای سفر به منطقه مخمل کوه و بازدید از این طبیعت منحصر به فرد، از اواسط فصل بهار تا اواخر فصل تابستان است.

صعود از مخمل کوه باشکوه در حوالی شهر خرم‌آباد

یکی از جذاب‌ترین تفریحات در تمام عالم صعود از قله‌های بلند است. قله‌هایی که سر به بلندای آسمان دارند آن هم درست در حالی که روی زمین سخت و تخت نشسته‌اند. قله‌هایی که راهی برای رسیدن به آسمان برین را نشان می‌دهند و قلب‌ها را به وسوسه وامی‌دارند و قدم‌ها را وادار به بالارفتن می‌کنند و چون بر فراز آسمان و در آغوش ابرها هستند و از آن بلندیِ بی‌مثال با عطوفت نگاهت می‌کنند، به رسیدن ترغیبت می‌کنند. انگار از آن افق بی‌کران با لب‌هایی مهربان لبخند می‌زنند و می‌گویند رسیدن خیلی هم دشوار نیست، نگاه کن، ببین، من اینجا هستم، وسط آسمان آبی که دلت غنج می‌رود لحظه‌ای کنارش باشی، نترس، بیا بالا، من همین‌جا می‌نشینم به انتظارت تا تو سنگلاخ‌هایی که ساخته‌ام را پشت سر بگذاری و به این بالا برسی. کوه‌های پرهیبت، در عین شکوه و عظمت، مهربان هستند. آن‌قدر مهربان که با همان سنگلاخ‌های خشن که سر راهت قرار داده‌اند دستت را می‌گیرند و تو را بالا می‌کشانند، یا گاهی هم اجازه می‌دهند قدم‌هایت را روی سختی سنگ‌شان سفت کنی و بعد که جانی دوباره یافتی باز راهی شوی.

لابد شما هم بارها این موضوع را شنیده‌اید که می‌گویند سفر باید کرد تا پخته شود خامی. افراد عاشق سفر این مثل معروف را لوحه کار خود قرار داده و به سوی جاده رهسپار می‌شوند. از جنگل و دشت گرفته تا کوه و کمر. مخمل کوه، زمرد درخشان خرم آباد را به شما معرفی کردیم. کوهی که با همجواری دو کوه دیگر سپید کوه و کوه کمر سیاه تنگه شگفتی‌ها یعنی تنگه شبیخون را ایجاد کرده است. اگر این بار می‌خواهید کوله پشتی‌های خود را برداشته و آماده سفر شوید، چرا مقصد این بارتان مخمل کوه نباشد، این کوه زیبا شما را می‌خواند تا بر روی دامن سبز مخملی کوه قدم بگزارید، هوای پاک را به ریه‌های خود وارد کنید و اکسیژن خالص را وارد تک به تک سلول‌های خود کنید.

این کوه تماشایی در اواسط بهار یعنی ماه اردیبهشت آنقدر تماشایی و شگفت انگیز است که دل کندن از آن جزو محالات خواهد بود. جایی که روزها سبزی آن را به خاطر می‌آورید و شب‌ها خواب نسیم خنک و خوش عطر آن را خواهید دید.

مخمل کوه لرستان از تمام کوه‌های دیگر مهربان‌تر است. چون تمام تنش با گلسنگ‌های سبز و لطیف و مخمل‌گون پوشیده شده است. این کوه مقتدر و مهربان سختی‌های خشنش را با پوششی سبز و مخملین پوشانده است تا من یا شما وقتی دست کمک به سویش دراز می‌کنیم تا کمک‌مان کند تا قدمی بالاتر برویم دچار جراحت نشویم. دست از درنگ و تأمل بردارید. همین حالا دل به دریا بزنید. با اجاره سوئیت در خرم‌آباد راهی دیار بکر لرستان شوید. مهمان این کوه مهربان باشید و چشم بر تمام نامهربانی‌های جهان ببندید. دریچۀ قلب مهربان‌تان را رو به سوی فروغ بی‌نظیر خورشید باز کنید و اجازه دهید گرمای مهر و عطوفتش قلب‌تان را سرشار از جلا، عشق، امید و رهایی کند.

میزبون پرمهرترین لحظات را با رقم‌خوردن شیرین‌ترین و دلکش‌ترین خاطرات برای شما یاران جان آرزومند است …

سفر به خرم‌آباد باشکوه به سلامت …

اجاره سوئیت در مشهد

اجاره سوئیت در کیش

2 دیدگاه‌ها

  1. باسلام منطقه مخملکوه یک شاهکاربینظیر ازلطف هنرحق درغرب کشوراست من تقریبا همه جای ایران راباپدرمرحوم وخانواده سپری کردم بهترازاین خطه زیبا ندیدم مردمان خونگرم ومهربان اسباب آرامش روح وروان ماهستند یادم می آید زمان کودکی درچشمه محل رفتیم پدرم بااشتیاق مرادربرگرفت که موج آب مرانبرد اما با استقامت به استقبال امواج سرد میرفتم ایکاش میشد همیشه آنجا میماندم وخاطرات تاخ گذشته رافراموش میکردم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید