جاهای دیدنی ایران در زمستان ؛ سفری جذاب و مهیج(خواندن 16 دقیقه)

جاهای دیدنی ایران در زمستان
جاهای دیدنی ایران در زمستان

شاید در گذشته‌های خیلی دور، زمانی که هنوز دانش انسان نتوانسته بود بر جریان عادی طبیعت چیره شود تمام شش ماهۀ فصل سرد در خاموشی و سکوت فرو می‌رفت و دیگر مجالی برای سفر و گشت و گذار و تفرج باقی نمی‌ماند. اما خوشبختانه ما در عصری در حال زندگی هستیم که دانش و فناوری توانسته است سرمای زمستان را به گرمای بهاری بدل کند، برف‌های بسیار را کنار بزند، تاریکی شب‌های طولانی زمستانی را به فروغ و روشنایی خیره‌کننده و لذت‌بخش تبدیل کند. به عبارتی دیگر می‌خواهم بگویم حالا در عصر و دوره‌ای به سر نمی‌بریم که برای لذت‌بردن از زمان لازم باشد به انتظار فصل بهار بنشینیم. بلکه درست همین حالا در فصل زمستان می‌توانیم بار سفر ببندیم و قدم در راه قرار دهیم و زیباترین روزهای بهاری را برای خودمان رقم بزنیم. از آنجایی که میزبون به هر وجب از خاک پاک ایران زمین صمیمانه عشق می‌ورزد بر آن است تا به واسطۀ همین مقاله‌ای که در حال خوانش آن هستید زیباترین و دلرباترین جاهای دیدنی ایران در زمستان را نام ببرد تا اگر دل مهربان شما یاران جان آرزوی سفر و دیدار از چشم‌نوازترین مناظر طبیعت را دارد بتوانید بهتر و راحت‌تر تصمیم بگیرید و زمستان باشکوه را در دلپذیرترین حالت ممکن به بهار پیوند بزنید.

سیر و سیاحت زمستانی در ایران باشکوه و تماشایی همراه با میزبون

سفرهای زمستانی

شاید اگر قرار باشد از زمستان چیزی بگوییم همان ابتدا شروع کنیم و از سرما و شب‌های طولانی‌اش یاد کنیم. اما آیا زیبا نیست منظرۀ درخت‌هایی که از تمام برگ‌ها و پوششی که در بر داشته‌اند گذشته‌اند و با بارش برف سراسر شاخه‌های آن‌ها در پوششی سفید فرو رفته است! آیا لذت‌بخش نیست بازی با برف، اسکی روی برف، یا درست‌کردن آدم‌برفی آن هم به صورت دسته جمعی همراه با افرادی که دوست‌داشتنی هستند! بدون شک تجربۀ تمام تفریحاتی که برف می‌تواند در مرکز آن بنشیند قدرت رقم‌زدن زیباترین و دلنشین‌ترین خاطرات ممکن را خواهند داشت. در ادامه از زیبایی‌ها و شگفتی‌های زمستان و البته تماشایی‌ترین و دلپذیرترین جاهای دیدنی ایران در زمستان بیشتر خواهید خواند. به همین دلیل از شما دعوت می‌کنم تا انتها با میزبون همراه باشید.

بهار در زمستان

برخی از گردشگران عزیز ترجیح می‌دهند در فصل زمستان، یا اجازه دهید صریح‌تر بنویسم، در اوج سرمای سخت زمستان، درست زمانی که برف و یخبندان تمام نقاط اطراف محل زندگی آن‌ها را در بر گرفته است در آب و هوایی بهاری و دل‌انگیز، روزهایی شاد و لذت‌بخش را سپری کنند. میزبون برای این دسته از دوستان، فهرستی از جاهای دیدنی ایران در زمستان را ترتیب داده است که در هر کدام از این موارد ذکر شده، در اوج سرمای سخت و طاقت‌فرسای زمستانی می‌توانند بهار دلگشا را بیابند. اگر شما هم از این دسته از افراد محسوب می‌شوید این قسمت از مقاله را تا انتها دنبال کنید.

جزیرۀ هنگام

یکی از دیدنی‌ترین جزایر در آب‌های نیلگون خلیج فارس با نام جزیرۀ هنگام شناخته می‌شود. این جزیرۀ باشکوه در حوالی جزیرۀ قشم قرار دارد و به این ترتیب شما می‌توانید با اجاره سوئیت در قشم اقامت داشته باشید و سپس در یکی از روزهای سفر خود با لنج‌ها یا حتی ماشین سواری به طرف جزیرۀ هنگام رهسپار شوید. در جزیرۀ هنگام جاذبه‌های جذاب بسیاری را خواهید دید. یکی از این جاذبه‌های بسیار ساحل نقره‌گون آن است که در فصل زمستان همچون آسمان پرستاره‌اش می‌درخشد. چون در واقع در فصل زمستان فیتوپلانکتون‌هایی درخشان مهمان ساحل این جزیره هستند که بر زیبایی و شکوه آن بیش از پیش می‌افزایند. به همین دلیل اگر شما هم در فصل زمستان این جزیره را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید به راحتی می‌توانید درخشش بی‌مثال و حیرت‌برانگیز فیتوپلانکتون‌ها را بر پهنۀ ساحل جزیرۀ هنگام ببینید. بدون شک، به دور از مبالغه، می‌توان گفت یکی از زیباترین و بهاری‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان جزیرۀ هنگام است. در این جزیره گرما و پرتو خورشید را خواهید یافت و از سرما و صاعقۀ زمستان به طور کل در امان خواهید بود. جزیرۀ هنگام بسیار جذاب و تماشایی است در مقالۀ جزیره هنگام ؛ عرصۀ هنرنمایی طبیعت در خلیج فارس می‌توانید به طور مفصل و مبسوط در مورد زیبایی‌ها و جلوه‌های بی‌مثال این جزیرۀ بی‌نظیر بیشتر بخوانید.

جنگل‌های حرّا

یکی دیگر از دیدنی‌های نابی که دیدار از آن در فصل زمستان بسیار لذت‌بخش خواند بود با نام جنگل‌های حرّا شناخته می‌شوند. این جنگل‌های تماشایی و اسرارآمیز و البته بسیار مهم و حیاتی در اکوسیستم‌های طبیعی، هم در استان هرمزگان و در حوالی جزیرۀ قشم وجود دارند و هم در استان پهناور و جذاب سیستان و بلوچستان. جنگل‌های حرا در واقع درختانی کشیده قامت و تنومند هستند که در اعماق آب‌ها ریشه دارند و گاه گاه سر از آب بیرون می‌آورند. این درختان تنومند قابلیت تبدیل آب شور دریاها به آب شیرین گوارا را دارا می‌باشند. همچنین شاید جالب باشد بدانید که مخصوصاً در فصل زمستان پرندگان مهاجر بسیاری از گوشه گوشۀ جهان به این جنگل‌های تماشایی پناه می‌آورند. این پرندگان جذاب و حیرت‌برانگیز که نبض زندگی خودشان را با نبض حیات طبیعت تنظیم کرده‌اند خیلی خوب می‌دانند که در فصل سرما به کجا باید پناهنده شوند. به این ترتیب اگر در فصل سرما جنگل‌های حرّا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید نه تنها یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران در زمستان را به چشم دیده‌اید بلکه مهمانان زمستانی این جنگل‌ها را نیز از نزدیک خواهید دید. اگر مشتاق هستید در مورد این جنگل‌های باشکوه بیشتر بخوانید می‌توانید به مطالعۀ مقالۀ جنگل‌های حرا در جزیرۀ قشم یکی از شگفتی‌های طبیعت بپردازید.

زیگورات چغازنبیل

یکی از استان‌های گرم و دل‌نواز که در فصل زمستان می‌تواند مقصدی جذاب و دلنشین باشد استان تاریخی و بی‌نظیر خوزستان است. این استان از مناطق گرم کشور عزیزمان ایران زیبا به شمار می‌رود و اتفاقاً شاید در فصل‌های بهار و تابستان تحمل گرمای طاقت‌فرسای آن کار دشواری به نظر برسد. در حالی که در فصل زمستان آب و هوای این استان کاملاً بهاری است. به این ترتیب اگر مشتاق هستید نقاط جذاب و تماشایی این استان را با راحتی و در بهترین حالت ممکن سیاحت کنید بهترین انتخاب را انجام دهید و در فصل زمستان رهسپار این دیار شوید. در این استان منحصر به فرد یادگاری از ایران باستان نیز به جای مانده است که دل‌های بسیاری با به سوی خود فرا می‌خواند. این یادگار ارزنده با نام زیگورات چغازنبیل شناخته می‌شود. بنابراین اگر دوست داشتید یکی از دلکش‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان را ببینید می‌توانید با اجاره سوئیت در اهواز مهمان مردم مهربان و خونگرم استان خوزستان باشید و این شگفتی به یادگار باقی مانده از ایران باستان را از نزدیک ببینید. و البته اگر ترجیح می‌دهید پیش از راهی‌شدن در راه در مورد زیگورات چغازنبیل بیشتر بدانید می‌توانید مقالۀ زیگورات دوراونتاش (زیگورات چغازنبیل) را مطالعه کنید.

دریاچه مهارلو

یکی دیگر از جاهای دیدنی ایران در زمستان که نه تنها گردشگران مشتاق و پرنشاط را به سوی خود فرا می‌خواند بلکه آب و هوای دلکش و منظرۀ دل‌نوازش هر سال با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر را نیز به خود جذب می‌کند با نام دریاچۀ مهارلو شناخته می‌شود. این دریاچۀ جذاب و تماشایی هر سال در فصل سرما به رنگ سرخ یا با تسامح به رنگ صورتی در می‌آید و اصلاً به همین علت نام دیگر دریاچۀ مهارلو را دریاچۀ صورتی گفته‌اند. شاید جالب باشد بدانید که در سایر فصل‌های سال این دریاچه به رنگ صورتی جلوه نخواهد کرد و شاید مثل سایر دریاچه‌ها آبی، آبی و معمولی داشته باشد. برای دیدار از شگفتی و جذابیت بی حد و حصر این دریاچۀ رؤیایی و خیال‌برانگیز می‌توانید با اجاره سوئیت در شیراز زیبا و دوست‌داشتنی اقامت داشته باشید و سپس در یکی از روزهای شاد و پرانرژی سفر خود به شیراز دل‌نواز و محبوب راهی دریاچۀ جذاب و خوش‌منظرۀ مهارلو شوید. همچنین اگر ترجیح می‌دهید پیش از قدم‌گذاشتن در راه، در مورد این دریاچۀ صورتی‌رنگ دلبرانه بیشتر بخوانید می‌توانید مقالۀ دریاچه مهارلو در شیراز زیبا؛ شگفتی طبیعت را مطالعه کنید.

شهر فردوس در استان خراسان جنوبی

یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایران زمین که از آب و هوایی کویری و گرم بهره دارد شهر فردوس است. شاید جالب باشد بدانید که این شهر جذاب و تماشایی به لقب شهر حمام‌ها شهرت پیدا کرده است و نام دیگر آن پیش از آن که نام فردوس بر دروازه‌اش نوشته شود تون به معنای گلخن حمام بوده است. شهر فردوس شهر بزرگان است و مردان بزرگی از خاک این شهر به عرصۀ علم و دانش قدم گذاشته‌اند و نام عزیزشان برای همیشه در قلب‌ها و در تاریخ به ثبت رسیده است. هر زمان به شهر عزیز فردوس سفر کردید به قسمت تاریخی این شهر بروید و از شهر تاریخی تون نیز دیدن کنید. چون شهر تون در واقع به همان صورتی که پیش از حملۀ مغول وجود داشته است هنوز در جوار شهر فردوس قرار دارد. با اجاره سوئیت در فردوس این شهر عزیز و دوست‌داشتنی می‌توانید هر چند روز که مایل بودید اقامت داشته باشید. قدر لحظه لحظۀ این سفر زیبا را بدانید چون مقصد سفر شما یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان است. البته اگر ترجیح می‌دهید پیش از راهی‌شدن به سمت فردوس محبوب در مورد آن بیشتر بخوانید می‌توانید مقالۀ فردوس یا شهر تاریخی تون؛ جاهای دیدنی فردوس را مطالعه کنید.

لذّت گردش در فصل سرد زمستان

یکی از تفریحات جذاب و دلپذیر، گردش در فصل زمستان در زمینی سفید، پوشیده از برف است. به عبارتی دیگر به همان اندازه که فصل بهار با سبزه و شکوفه‌های صورتی و سفیدش تماشایی و تحسین‌برانگیز است، یا تابستان با گل‌های شکفته و میوه‌های متنوع و رنگارنگش دلبری می‌کند، یا فصل خزان با برگ‌های نارنجی و زرد و مخصوصاً صدای خش‌خش برگ‌ها وقتی روی آن‌ها قدم می‌گذاریم مدهوش‌کننده است و حیات ناب را در رگ‌های‌ ما به جریان وا می‌دارد؛ فصل زمستان هم با برف‌های سفید و زمین لغزنده و صدای فشرده‌شدن برف یا شکستن یخ زیر قدم‌ها بسیار لذت‌بخش است. رنگ زمستان سفید است با هاله‌ای از آبی روشن؛ درست برعکس فصل خزان که تمام رنگ‌های گرم را در خود جمع کرده است و هر طرفش را که نگاه کنی یا قرمز می‌بینی یا نارنجی، خیلی که تیره شود می‌رسد به زرشکی یا در نهایت به قهوه‌ای. اما زمستان، این خواهرخواندۀ خزان خودش لباسی زیبا به رنگ سفید پوشیده است و با سفیدی بسیارش تمام رنگ‌های دیگر را زیر لحاف ضخیمش پنهان کرده است.

شاید خیلی منطقی و عاقلانه به نظر برسد که در فصل زمستان در خانه بمانیم و راهی سفر نشویم. اما آن وقت چطور می‌توانیم از لذت بازی با برف، قدم‌گذاشتن روی برف‌های سفید، سُرخوردن و شاید حتی اسکی روی برف چشم بپوشیم! در ادامه میزبون قصد دارد برخی از بهترین و جذاب‌ترین مقاصد سفر که می‌توان گفت از زیباترین جاهای دیدنی ایران در زمستان به شمار می‌روند را معرفی کند. برای آشنایی بیشتر با سفیدپوش‌ترین و لذت‌بخش‌ترین و متفاوت‌ترین مقاصد سفر های زمستانی از شما یاران همیشگی دعوت می‌کنم همچنان با میزبون همراه باشید.

پیست اسکی پیام در استان آذربایجان شرقی

یکی از جذاب‌ترین تفریحات زمستانی اسکی روی برف است. برخی از افراد به صورت حرفه‌ای ورزش کاملاً تخصصی اسکی روی برف را انتخاب می‌کنند اما برخی دیگر از افراد به صورت تفریحی دوست دارند این تفریح ناب و مهیج را تجربه کنند. خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران تماشایی چند پیست اسکی مجهز وجود دارد. یکی از این پیست‌ها با عنوان پیست اسکی پیام شناخته می‌شود این پیست اسکی روی برف در حوالی شهر تبریز و در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. برای رسیدن به این پیست اسکی که یکی از مهیج‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان به شمار می‌رود می‌توانید از شهر مبدأ خود به شهر تبریز سفر کنید و با اجاره سوئیت در تبریز اقامت داشته باشید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید در سه روز آخر هفته مهمان پیست اسکی پیام شوید و اسکی روی برف را تجربه کنید. این پیست اسکی علاوه بر اینکه شرایط لازم برای یک اسکی جانانه را فراهم آورده است لوازم اسکی را با پرداخت کرایه در اختیار گردشگران عزیز قرار می‌دهد، با این تمهید دیگر نیازی به خرید امکانات لازم، چه به صورت تفریحی و چه به صورت حرفه‌ای، برای اسکی نخواهد بود. علاوه بر لوازم و امکانات مخصوص برای اسکی روی برف، این پیست به بوفه و پارکینگ نیز مجهز است و شرایط مساعدی برای استراحت مهمانان خود فراهم آورده است. برای رسیدن به این پیست اسکی جذاب لازم است از شهر تبریز به سمت مرند حرکت کنید. پس از ۲۰ کیلومتر روستایی زیبا از نوع روستاهای پلکانی را خواهید دید. این روستا که با نام یام خوانده می‌شود، محل قرار گرفتن پیست اسکی است و در دامنۀ کوه می‌شو جای دارد.

پ.ن: پیست اسکی پیام فقط در سه روز آخر هفته فعال است.

پیست اسکی پاپایی در حوالی شهر زنجان

یکی دیگر از پیست‌های اسکی روی برف در کشور عزیزمان ایران باشکوه در حوالی شهر زنجان واقع شده است. این پیست اسکی با نام پاپایی خوانده می‌شود. پیست اسکی پاپایی در جهت جنوب غربی شهر زنجان قرار گرفته است. این پیست که در منطقه‌ای کوهستانی جای دارد از شهر زنجان به اندازۀ ۴۵ کیلومتر و از شهر ایجرود به قدر ۳ کیلومتر فاصله دارد. برای تجربۀ اسکی روی برف در پیست پاپایی می‌توانید با اجاره سوئیت در زنجان اقامت داشته باشید و سپس در یکی از روزهای سفر خود راهی پیست اسکی پاپایی شوید و از اسکی روی برف لذت ببرید. این پیست از وسعتی به اندازۀ ۸۰ هکتار برخوردار است و تنها پیست اسکی استاندارد در استان زنجان به شمار می‌رود. اگر در زمینۀ اسکی روی برف حرفه‌ای نیستید اما بسیار مشتاق هستید که این تفریح مفرح را تجربه کنید پیشنهاد میزبون پیست اسکی پاپایی است چون این پیست از شیبی آرام برخوردار است و تمام اصول استاندارد در آن رعایت شده است. با این شرایط اغراق نخواهد بود اگر بگویم زنجان یکی از مهیج‌ترین و مفرح‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان است. اما اگر مشتاق هستید بیش از این در مورد شهر تماشایی زنجان بخوانید می‌توانید مقالۀ مردان نمکی، از شگفتی‌های تاریخ و جهان، در معدن نمک زنجان را مطالعه کنید.

آبگرم معدنی در شهر اردبیل

یکی دیگر از جاذبه‌های جذاب زمستانی حضور در آبی گرم و حتی شاید بتوان گفت جوشان است، آن هم درست در حالی که دارد از آسمان برف می‌بارد. لذت‌بخش نیست! آیا تلاقی دو تضاد جوشان و برف‌باران در یک لحظه در یک مکان جالب نیست! اگر شما هم با میزبون موافق هستید، می‌توانید شهر جذاب و منحصر به فرد اردبیل را به عنوان مقصد سفر خود در فصل زمستان انتخاب کنید و با اجاره سوئیت در اردبیل مهمان یکی از بی‌مثال‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان باشید. در حال حاضر در شهر اردبیل بر فراز چشمه‌های آبگرم معدنی بناهایی مشابه استخر ساخته شده است به این ترتیب گردشگران عزیز از امکانات مدرن استخرها بهره خواهند برد آن هم در حالی که آب موجود در استخر آبی معدنی است که از اعماق زمین می‌جوشد و به سطح می‌رسد. این آبگرم درمان بسیاری از دردهای استخوانی، اعصاب، عضلانی و حتی برخی از بیماری‌های پوستی به شمار می‌رود. در ایران زمین تعداد بی‌شماری از چشمه‌های آبگرم معدنی وجود دارد که هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران برای بهره‌بردن از خواص بسیاری که دارند به سمت آن‌ها راهی می‌شوند اما شاید بتوان گفت بهترین و مشهورترین و محبوب‌ترین چشمه‌های آبگرم معدنی چشمه‌های موجود در شهر و استان اردبیل هستند. البته اگر مایل باشید در مورد اردبیل و جذابیت‌های آن بیشتر بخوانید می‌توانید مقالۀ اردبیل شهر اصالت و زیبایی را مطالعه کنید.

آبگرم می اندشت در استان خراسان شمالی

اما اگر مشتاق هستید همچنان به صورت قدیمی مهمان آبگرمی دیرینه باشید میزبون پیشنهاد می‌کند راهی دیار خراسان شمالی شوید. در استان خراسان شمالی در حدفاصل میان بجنورد تا گیفان یا به عبارتی دیگر با طی‌کردن ۹۵ کیلومتر از شهر بحنورد در شمال روستایی به نام حاجی عبدالوهاب چشمه‌ای از آبگرم معدنی خواهید یافت. این چشمۀ آبگرم معدنی با دو نام شناخته می‌شود. یک نام آن می اندشت و نام دیگر آن چشمه آبگرم ایوب پیامبر (ع) است. اگر از افراد محلی در مورد نام این چشمه بپرسید خواهند گفت که چون مقبرۀ موجود در کنار این چشمه به حضرت ایوب (ع) تعلق دارد این نام برای آن انتخاب شده است. در هر صورت شاید جالب باشد بدانید که آبگرم معدنی ایوب پیامبر (ع) به سقف یا دیوارهایی در اطرافش مجهز نشده است و کاملاً به صورت طبیعی، همان طور که در قرن‌های پیش بوده، باقی مانده است. این چشمۀ آبگرم در مقایسه با چشمه‌های آبگرم موجود در شهرهایی از قبیل شهر اردبیل یا سرعین بسیار خلوت‌تر است. بنابراین اگر ترجیح می‌دهید مهمان چشمه‌ای سنتی و خلوت باشید می‌توانید با اجاره سوئیت در بجنورد به این شهر جذاب و تماشایی سفر کنید و برف‌های دلبرانه را در یکی از آرام‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان ببینید.

روستای شیخ موسی یا ییلاق مازنی‌ها در استان مازندران

یکی دیگر از دیدنی‌های جذاب زمستانی در ایران زیبا و دل‌نواز با نام روستای شیخ موسی یا ییلاق مازنی‌ها شناخته می‌شود. در این روستای تماشایی و چشم‌نواز که یکی از محبوب‌ترین ییلاقات در استان مازندران به شمار می‌رود بیشتر اهالی شهر بابل اقامت دارند. سایر گردشگران عزیز نیز، از سایر نقاط ایران زمین می‌توانند با اجاره ویلا در بابلسر اقامت داشته باشید و سپس در یکی از روزهای زیبای زمستانی سفر خود به سمت این منطقۀ ییلاقی باشکوه رهسپار شوید. برای ورود به این روستای دل‌نواز لازم است از شهر بابل به سمت گلوگاه رانندگی کنید. هر زمان به گلوگاه رسیدید ۲۰ کیلومتر دیگر نیز پیش بروید. پس از طی‌کردن این ۲۰ کیلومتر به روستای شیخ موسی خواهید رسید. مناطق ییلاقی همیشه در مقایسه با سایر مناطق از آب و هوای خنک‌تری برخوردار هستند. به این ترتیب می‌توان گفت ییلاق مازنی‌ها در مقایسه با شهرهای اطراف آن از هوای سردتری بهره دارد. همین آب و هوای خنک‌تر سبب می‌شود مناطق ییلاقی در فصول گرم سال دلپذیر و لذت‌بخش باشند و در فصل سرد زمستان نسبت به سایر نقاط از برف بیشتری پوشیده شده باشند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر جلوه می‌کند که در شهرهای بزرگ برف نمی‌بارد و ساکنان این شهرها حاضرند چندین و چند کیلومتر سفر کنند تا در زمستان بتوانند برف ببینند. این روستای جذاب در فصل زمستان زیباترین مناظر طبیعی سپیدپوش را به تصویر می‌کشد و یکی از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی ایران در زمستان به شمار می‌رود. البته به غیر از مناظر ناب طبیعی در این روستا امامزاده برای زیارت و همچنین چندین و چند آبشار منجمد برای سیاحت نیز وجود دارند.

پ.ن: چندین و چند سال است که در شهرهای بزرگ آن طور که انتظار می‌رود بارش برف را شاهد نیستیم. امید که برف ببارد، باران ببارد، اما آرام و نرم؛ مهربان، …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید