زیبایی‌ها در تقویم جای دارند (روز ملی گل و گیاه)(خواندن 3 دقیقه)

روز ملی گل و گیاه
روز ملی گل و گیاه
  • امروز ۲۵ خرداد ماه، روز ملی گل و گیاه است. با میزبون همراه باشید تا بیشتر با این روز آشنا شوید.

انسان‌ بر اساس ساختار ذاتی خویش همواره طالب زیبایی و تنوع است. این زیبایی‌ها در تمام حوزه‌ها نمود پیدا کرده و آدمی را به سوی خویش جذب می‌نماید. در تمام دوره‌ها، آن‌چه بسیار مشهود است این امر می‌باشد که در فرهنگ و ادبیات مختلف، طبیعت همیشه الهام‌بخش خلق زیباترین آثار هنری بوده است. نقاشان و عکاس‌ها از طبیعت تصاویری ثبت کرده‌اند که میلیون‌ها چشم را به خود خیره می‌کند. شاعران چه شعرها که در وصف طبیعت و خالق توانایش سروده‌اند. جهانگردان بهترین خاطراتشان را آن‌جایی دانسته‌اند که زیبایی‌هایش زبانزد بوده است و حتی هنرمندان حیطه فرش، چشم‌نوازترین فرش‌ها را با الهام از طبیعت و رنگ و لعاب گل‌هایش طراحی کرده‌اند. در پهنه وسیع طبیعت با رنگ‌های بی‌شمارش آنچه در میان سرسبزی‌ها نقش عروسی زیبا را ایفا می‌‌کند گل است. گل‌هایی با گونه‌های بی‌شمار که هر کدام مخصوص جغرافیایی خاص می‌باشند. تنوع رنگ، شکل و اندازه‌های گل‌ها آن‌قدر فراوان است که عده زیادی در سراسر دنیا همواره مشغول پژوهش و شناخت آن‌ها هستند.

در میان تمامی کشورها، کشور هلند با وجود نداشتن خاک و اقلیم مناسب برای پرورش گل و گیاه و وسعت کم، به کشور گل‌ها شهرت یافته است! این کشور به کمک ساختارهای مناسب باغبانی و تکنیک‌های کشت هیدروپونیک، صنعت گل‌کاری را به صورت پیشرفته راه‌اندازی نموده و امروزه بهترین تولید کننده گل در جهان می‌باشد.

روز ملی گل و گیاه
روز ملی گل و گیاه

گل‌ها در تقویم

قرن‌هاست که گل‌ها این گیاهان زیبا و دوست داشتنی، جز جدایی‌ناپذیر سنت‌ها و آیین مختلف کشورها هستند. از این رو در تقویم جهانی ۱۵ ژوئن روز جهانی گل و گیاه نام‌گذاری شده است. این تاریخ طبق تقویم ما مصادف با ۲۵ خرداد ماه می‌باشد که از سال ۱۳۸۴ در تقویم رسمی کشورمان به ثبت رسیده است.

هر سال مصادف با روز ملی گل و گیاه در شهرهای مختلف کشور نمایشگاه‌های گل برگزار می‌شود و شهروندان می‌توانند با مراجعه به این نمایشگاه‌ها در میان انواع مختلف گل‌ها، گل مورد علاقه خود را تهیه نمایند. یکی از این نمایشگاه‌ها، نمایشگاه گل و گیاه در باغ گل‌های اصفهان است که هر ساله جشن ملی گل در آن برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان فراوانی از شهرهای مختلف دارد. بسیاری از مسافران اصفهان سفر خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در این روز با اجاره سوئیت در اصفهان اقامت داشته باشند و این نمایشگاه را از دست ندهند.

روز ملی گل و گیاه
روز ملی گل و گیاه

معانی گل‌ها

زیبایی گل‌ها سبب شده تا بخش مهمی از زندگی ما با گل‌ها گره بخورد. بسیاری از مراسم مذهبی، شادی و اندوه ما مزیّن به گل‌ها می‌باشند. به مرور زمان و در فرهنگ‌های مختلف، گل‌ها برای ما انسان‌ها معانی مختلفی پیدا کرده‌اند. تعدادی از این معانی در فرهنگ ما عبارتند از:

گل شکرپاره

معنای تحول، تنوع و شجاعت دارد و نشان دهنده جسارت و خوب فکر کردن است.

گل سوسن یا لیلیوم

به معنای عظمت و پاکی است. نمادی از خلوص و زیبایی که در اندازه و رنگ‌های متنوع یافت می‌شود.

گل یاس

نماد شادابی و شوخ طبعی است. این گل نشانه‌ای از دلبستگی، متانت و فروتنی می‌باشد.

گل آفتابگردان

آفتابگردان نماد عشق توام با احترام و همراه با فداکاری است. البته آفتابگردان نماد غرور نیز می‌باشد.

گل زنبق

زنبق نماد خرد و ایمان است و در یونان باستان الهه رنگین‌کمان بوده است.

گل رز

رز قرمز نماد عشق و احترام است و رز صورتی نماد نجابت و متانت.

روز ملی گل و گیاه
روز ملی گل و گیاه. تصاویر از رحیم نوبخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید