دیدنی های طبیعت سراب آذربایجان(خواندن 7 دقیقه)

طبیعت سراب

شهر سراب یکی از زیباترین شهرهای استان آذربایجان است که در بین دو رشته کوه سبلان و بزقوش قرار گرفته است. در این شهر جاذبه‌های طبیعی زیبایی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود پر از شگفتی هستند و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند. در این مقاله به معرفی دیدنی های طبیعت سراب آذربایجان پرداخته‌ایم، پس اگر قصد سفر به این شهر را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کوه بزقوش

کوه بزقوش در جنوب شهرستان سراب و در بین رودهای آجی چای و شهر چای قرار دارد. این کوه به نام کوه بزکش نیز معروف است. کوه بزقوش یکی از زیباترین دیدنی‌های طبیعت سراب است که ابتدای مسیر صعود آن در روستای اسب‌فروشان قرار دارد. بهترین زمان برای کوه‌نوردی و صعود در این کوه از خرداد تا اواسط مرداد است.

روستای اسب‌فروشان و چشمه آب گرم آن

اسب‌فروشان یکی از روستاهای معروف شهر سراب است که مردم محلی آن را به نام‌های اشوشان و ارشان نیز می‌شناسند. این روستا در دامنه بزقوش قرار گرفته و دارای اقلیم سردسیری است از این رو در فصل‌های سرد سال سرمای شدیدی داشته و در فصل‌های گرم سال دارای آب و هوای معتدلی است. مهم‌ترین جاذبه‌ی روستای اسب‌فروشان برخورداری از چشمه‌های آب گرم معدنی و درمانی است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت این روستای زیبا می‌کشاند. دلیل وجود این جشمه‌های آب گرم در این روستا، به قرارگیری این روستا در دامنه کوه بزقوش که از کوه‌های آتشفشانی است برمی‌گردد.

در بین آب گرم‌های روستای اسب‌فروشان و به طور کل شهر سراب، آب گرم اسب‌فروشان به دلیل داشتن خواص معدنی از باقی آن‌ها معروف‌تر محسوب می‌شود، به طوری که گردشگران بیشتری در سفر به شهر سراب از آن استفاده می‌کنند. این آب گرم در ۵ کیلومتری مرکز روستای اسب‌فروشان و ۱۸ کیلومتری مرکز شهرستان سراب قرار دارد. گفتنی است مسیر دسترسی تا این آب گرم معروف، آسفالت است به همین دلیل دسترسی به آن را برای افراد راحت کرده است. در آب گرم اسب‌فروشان دو استخر مخصوص آقایان و بانوان با ابعاد ۴*۸ به صورت سرپوشیده وجود دارد. دمای این آب گرم به صورت متغیر بین ۳۵ تا ۵۰ درجه است که البته در برخی از روزهای سال دمای آن تا ۸۵ درجه نیز بالا می‌رود.

آب گرم شالقون

یکی دیگر از آب گرم‌های معروف طبیعت سراب آب گرم شالقون است که در روستای شالقون و در ۱۸ کیلومتری سراب واقع شده است. این آب گرم از قدیمی‌ترین آب گرم‌های شهرستان سراب محسوب می‌شود. سرچشمه آّ گرم شالقون از دل کوه بیرون می‌آید و راه خود را از لایه‌های ماگمای زیر زمین به سطح زمین باز می‌کند. این آب گرم دارای خواص معدنی و درمانی است و دمای آن در حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد محاسبه می‌شود.

آب گرم الله حق

از دیگر آب گرم‌های شهر سراب، آب گرم الله حق است که در جنوب غربی روستای الله حق واقع شده است. این چشمه آب گرم در دامنه بزغوش قرار گرفته و به همین دلیل در اطراف آن آب و هوای معتدل و خوبی در جریان است. از آن جایی که این روستا در یک منطقه کوهستانی واقع شده است، تابستان‌ها و بهارها دارای آب و هوای معتدلی است و می‌تواند به عنوان لیلاقی مناسب برای شهرنشین‌ها تلقی شود. آب گرم الله حق دارای خواص درمانی بوده و برای درمان رماتیسم و سنگ کلیه مناسب است. خوب است بدانید که در این آب گرم دو حوضچه تعبیه شده است تا بانوان و آقایان به صورت اختصاصی از فضای آب گرم الله حق بهره ببرند.

آب گرم جلده باخان

آب گرم جلده باخان که به خواص درمانیش معروف است، در روستای جلده باخان قرار گرفته و از کوه‌های آتشفشانی منطقه بزقوش سرچشمه می‌گیرد. آب چشمه این آب گرم در زمره آب گرم‌های سولفات سدیم قرار می‌گیرد و دمای آن بین ۳۵ تا ۷۵ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. برای این که بانوان و آقایان به راحتی بتوانند از این چشمه آب گرم بهره ببرند، استخری در این چشمه تعبیه شده و در دو سانس مختلف در اختیار بانوان و آقایان قرار می‌گیرد.

منطقه گردشگری آغمیون – سهزاب

از دیگر دیدنی های طبیعت سراب آذربایجان، منطقه گردشگری آغمیون ‌سهزاب است که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق سراب قرار دارد. منطقه گردشگری آغمیون ‌سهزاب دارای مساحتی برابر با ۵۰ هکتار است و از دیدنی‌های بکر و فوق‌العاده‌ی شهرستان سراب به حساب می‌آید. این منطقه زیبا به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ی کوه سبلان دارای آب و هوایی پاکیزه و نشاط آور است و همچنین به دلیل ییلاقی بودن در فصل‌های گرم سال دارای آب و هوای خنک و در فصل‌های سرد سال دارای آب و هوای برفی است.

در منطقه گردشگری آغمیون ‌سهزاب رودخانه آغمیون چای وجود دارد که از کوه سبلان نشات می‌گیرد. این رودخانه یکی از اصلی‌ترین دلایل سرسبزی منطقه آغمیون – سزاب است به طوری که در این منطقه پوشش گیاهی متنوعی دیده می‌شود. در برخی از قسمت‌های منطقه مذکور به صورت خودرو درختانی به وجود آمده است. همچنین باغ‌های میوه بسیاری نیز در آغمیون – سزاب دیده می‌شود. خوب است بدانید که به دلیل جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد و پتانسیل‌های گردشگری که این منطقه داراست، در سال ۱۳۸۸ منطقه گردشگری آغمیون ‌سهزاب به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد.

منطقه گردشگری و کمپینگ اردها

یکی دیگر از مناطق گردشگری سراب که دارای آب و هوای فوق‌العاده و طبیعت بکر و زیبایی است، منطقه گردشگری و کمپینگ اردها است. این منطقه در ۳ کیلومتری روستای اردها و ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی سراب و در دامنه کوه بزقوش واقع شده است. منطقه اردها دارای باغ‌های میوه متعددی مانند زردآلو و گردو است و در آن چشمه آب گرمی نیز وجود دارد که آب آن در زمره آب‌های سولفات سدیم قرار می‌گیرد. گفتنی است این آب گرم دارای دو استخر مجزا مخصوص آقایان و بانوان است که به صورت سنتی ساخته شده‌اند.

سنگ نوشته رازلیق 

در دوران قدیم، به دلیل نبود کاغذ از سنگ برای ثبت تاریخ استفاده می‌کردند. ایران زمین، سرزمینی کهن و سرشار از تاریخ است. در شهر سراب سنگ نوشته‌هایی وجود دارد که راوی تاریخ این سرزمین‌اند. سنگ نوشته رازلیق یکی از آن‌ها است. بر روی سنگ داستان‌ها و روایاتی از کشور گشایی و فتوحات پادشاهانی است که زمانی بر این منطقه حکومت می‌کردند.

سنگ نوشته با خط میخی اوراتویی نوشته شده و بر روی کوه زاعالان قرار گرفته است. کتیبه در ۱۶ سطر داستان جنگ‌ها و پیروزی‌های آرگیشی دوم، پادشاه اوراتو و تسخیر کشورها و سرزمین‌هایی مانند آرهوفشولو، بوقو، گیردو، گیتوهانی، توایشدو و روتومنی را روایت می‌کند.

برای بازدید این کتیبه تاریخی باید به رازلیق سفر کنید. همچنین از آنجا به روستای دیزهج سفیا بروید. در شمال غربی روستا و روی کوه زاغالان سنگ نوشته قرار گرفته است. این روستای خوش آب و هوا جای مناسبی هم برای دیدن از این اثر باستانی است و هم فرصتی عالی برای دیدن طبیعت زیبا و کوهای سر به فلک کشیده منطقه است.

سخن پایانی

شهر سراب آذربایجان دارای جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی است که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداختیم. در صورتی که به دنبال شهری ییلاقی برای گذراندن روزهای تابستان خود هستید و یا برای درمان بیماری‌های خود به دنبال چشمه‌های آب گرم معدنی و درمانی هستید، بازدید از این شهر و دیدنی‌های طبیعت سراب به ویژه چشمه‌های آّ گرم آن را از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید