روستای کردان ؛ روستای سبز، همسایۀ کرج و هم‌جوار تهران بزرگ(خواندن 13 دقیقه)

کردان
کردان

روستای کردان، روستایی خوش آب و هوا و زیبا در ۱۵ کیلومتری کرج است. این روستای باشکوه و بی‌نظیر در شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. امروزه این شهرستان و به تبع این روستای دل انگیز در حوزۀ استان البرز ایران زمین محسوب می‌گردد. پیش از سال ۱۳۸۵ کردان از توابع چندار بوده است. پس از سال ۱۳۸۵ و ابدال چندار به شهر کوهسار عناوین شهری این منطقه دستخوش تغییر و تبدیل شدند. این روستای سبز از لطافت، ظرافت و طراوت بی‌مثالی برخوردار است. همین لطافت و طراوت طبیعت سبب شده است که این روستا به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل شود و صد البته همین امر باعث شده است که از میان هزاران هزار روستای زیبا در خاک پاک ایران زمین میزبون به معرفی روستای سبز کردان بپردازد. بدون شک کردان برای گردشگران تجربه‌ای ناب از طبیعت خواهد بود. برای بیشتر خواندن از کردان با میزبون همراه باشید.

روستای کردان پیش از دوران ما

مستندات موجود و اشیاء کشف شده و نقشه‌های قدیمی، رازهای بسیاری از این دهکدۀ بی‌نظیر را فاش می‌کنند که در دل این رازها ادعا می‌شود که این روستای زیبا قدمتی هزار ساله دارد و گویی پیشینه و هنگام ایجاد آن به پیش از قرن ششم هجری قمری می‌رسد. یعنی چیزی حول و حوش سال‌های ۴۰۰ تا ۵۰۰ هجری قمری که می‌شود قرن پنجم هجری. گفته‌اند در این زمان کردان مرکز سیاسی و نظامی کرج بوده است.

روستای کردان در دوران ما

در دوران جنگ تحمیلی، وقتی مردم از ترس جنگ و تبعاتش به گوشه و کنار خاک پهناورمان ایران پناه می‌بردند، بسیاری از تهرانی‌ها کردان را برای زندگی به عنوان پناه گاه انتخاب کردند. این هجرت اجباری باعث شد این روستای ییلاقی خوش آب و هوا به منطقه‌ای حاشیه‌ نشین تبدیل شود.

برج آرامگاهی روستای کردان
برج آرامگاهی روستای کردان

به‌ مرور زمان، با افزایش رفت و آمد مردم و توجه به این منطقه، این روستا به یک‌ قطب اقتصادی تبدیل شد. واحدهای آلومینیوم‌سازی، کارتن‌سازی، ریسندگی، بافندگی و مرغداری در این منطقه مشغول به فعالیت شدند. این سازندگی هم به نفع میزبانان بود و هم به نفع مهمانان چون اهالی ساکن کردان و توابع آن در همین کارخانه‌ها مشغول به کار شدند و تمام این ماجرا سبب شد که امروز این منطقه قطب اقتصادی کرج باشد.

ویلا قلعه مانند در اطراف روستای اغشت ، جاده کردان_برغان ،کرج
ویلا قلعه مانند در اطراف روستای اغشت ، جاده کردان_برغان ،کرج

رفت و آمد مهمانان به این روستا به همین جا ختم نشد بلکه ادامه یافت تا حدی که امروزه قیمت زمین‌ها و باغ‌های کردان با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده و امروز کردان به منطقه‌ای لوکس تبدیل‌شده که ویلاهای گران‌ قیمت زیادی در آن ساخته‌ شده است. رفت و آمد مهمانان هنوز ادامه دارد و اتفاقاً روز به روز بیشتر و بیشتر می‌گردد. مردم تهران هر هفته برای تعطیلات با اجاره ویلا کردان را مأمن امنی برای خود می‌دانند تا چند روز آخر هفته را به استراحت بپردازند و اول هفته با نشاط و شادابی بیش از پیش به امور زندگی و شغلی خود برسند.

پ.ن: نیاز انسان به طبیعت یک نیاز اجتناب‌ناپذیر است. مگر می‌شود زنده بود و نفس کشید و دل به قلب طبیعت نسپرد! آیا تا به حال لحظاتی را تجربه کرده‌اید که احساس خستگی و ملال چنان در عمق جان و روح شما نفوذ کرده باشند که مانع از پیشبرد اهداف متعالی شما شده باشند! در چنین لحظاتی چه رفتاری از خودتان نشان می‌دهید؟ اهداف متعالی و ارزشمندی که مدت‌های بسیاری است برای تحقق‌شان رنج برده‌اید و زحمت کشیده‌اید و وقت صرف کرده‌اید را کنار می‌گذارید؟ خسته و ناامید، سرشار از یأس و بدبینی، گوشه‌ای می‌نشینید و به حال فرصت‌های از دست رفته غصه می‌خورید؟ میزبون هیچ کدام از این رفتارها را نمی‌پسندد؛ چون اعتقاد دارد که گردش، سفر و تفریح و مخصوصاً حضور در قلب طبیعت حق تمام انسان‌ها است. به همین دلیل پیشنهاد ویژه‌ای برای شما دارد و آن پیشنهاد ویژه این است که در صورت مشاهدۀ هر نوع علائم خستگی، ملال یا غم؛ به مدت محدود و مشخص تمام امور و اهداف و وظایف را به حال خود رها کنید، ابزار و وسایل و تجهیزات سفر را آماده کنید، با عزیزترین همراهان سفری خود تماس بگیرید (مراقب باشید همسفرانی خوش‌مشرب و خوش‌سفر انتخاب کنید، این یکی از مهمترین اصول سفر به شمار می‌رود.) و با در نظرگرفتن بهترین زمان ممکن راهی روستای دل‌نواز و منحصر به فرد کردان شوید. مطمئن باشید که پس از بازگشت از این سفر زندگی‌بخش سرحال و قبراق و پرانرژی قادر خواهید بود کورترین گره‌های کاری خود را به راحتی باز کنید.

چطور به روستای کردان بروید!

برای سفر به این روستای زیبا و خوش آب‌ و هوا کافی است به سمت کرج حرکت کنید. پس‌ از عبور از کرج مسیر آزادراه قزوین-کرج را ادامه دهید. ۲۰ کیلومتر دیگر را که طی کردید با تابلو خروجی کردان مواجه می‌شوید. پس از وارد شدن به این مسیر به جاده روستای سرسبز کردان می‌رسید.

پ.ن: برای رسیدن به این بهشت زمینی که کردان نامیده می‌شود تنها یک راه وجود دارد و آن هم رانندگی با ماشین سواری است. البته و صد البته که رانندگی در این جادۀ سبز و پر طراوت تجربه‌ای بی‌نظیر خواهد بود. گذشتن از چنین تجربه‌ای محال است.

روستای سبز کردان
روستای سبز کردان

منطقه مسکونی کردان برابر با ۱۰۴ هکتار مساحت دارد، کردان با هشتگرد ۱۵ کیلومتر، با کوهسار ۵ کیلومتر و با شهر کرج ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. این روستای دل انگیز بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن ۴۵۰۰ نفر جمعیت دارد. برای سفر به این روستای زیبا و با طراوت با اجاره ویلا در کردان آرامش و دل نوازی سفر خود را صد چندان کنید.

پ.ن: در هنگام انتخاب ویلا به امکانات ویلا توجه داشته باشید. از آنجایی که برای رسیدن به کردان باید از ماشین سواری خودتان استفاده کنید پس داشتن پارکینگ برای ماشین از ضرورات محسوب می‌شود. هنگام انتخاب ویلا این امر مهم را از یاد نبرید.

چرا روستای کردان این همه مورد توجه قرار می‌گیرد؟

رودخانۀ کردان
رودخانۀ کردان

میزبون در این قسمت می‌خواهد به سؤال مُقدّری که ممکن است در ذهن شما بدرخشد پاسخ دهد. مگر روستای کردان چه دارد که گردشگران خوش سلیقه از هر کجای ایران و جهان به این روستای با شکوه سفر می‌کنند؟ در پاسخ باید عرض کنم روستای کردان زمین‌های حاصلخیزی بسیار دارد. باغ‌های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت در این منطقه به وفور پیدا می‌شود.

رودخانه کردان
رودخانه کردان

به علاوه باید اضافه کنم یکی از دلایل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی زمین‌های روستای زیبای کردان رودخانه ارتفاعات کهار است. رودخانه کردان از شمال شرق این روستا به سمت جنوب غربی آن جریان پیدا می‌کند و زمین‌های کردان را سیراب می‌کند. این رودخانه پر برکت و بخشنده از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور می‌کند و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه شور می‌شود. اگر مایل هستید بیشتر در مورد رودخانۀ آبی کردان بخوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

رودخانه کردان ؛ شریان حیات روستای کردان

رودخانۀ کردان
رودخانۀ کردان

آب مایۀ حیات است. هر کجا که هست سبزی و طراوت و زیبایی هم هست. امان از روزی که نباشد. به حتم زیبایی و دلکشی جای خود را با خشکی و ترکیدگی زمین بدل خواهد کرد. مگر نبوده‌اند دریاچه‌های بی آب که ترک خورده‌اند و به شوره‌زار بدل گشته‌اند! امید که آسمان آبی همیشه ببارد و زمین تشنۀ ایران زیبا را سیراب گرداند و ما ایرانیان از برکت و سبزی وجودش وجد را احساس کنیم.

رودخانۀ کردان
رودخانۀ کردان

جاهای دیدنی کردان

کردان، روستای سبز
کردان، روستای سبز

روستای کردان در زیبایی و لطافت و ظرافت بی‌مثال است. این روستای دل‌انگیز و روح‌نواز علاوه بر زیبایی‌ها و ظرافت‌های طبیعت که در دل خود گرد آورده است، بنای تاریخی هم دارد. برج مقبره یک بنای تاریخی در این روستا به شمار می‌رود. لازم است اضافه کنم که برج مقبره یک کیلومتر با روستا فاصله دارد. اما این یک کیلومتر فاصله باعث نمی‌شود که دیدار از این برج تاریخی را به تعویق بیندازید. اگر در یک ویلا در کردان اقامت داشته باشید می‌توانید خیلی راحت قدم‌زنان به برج مقبره برسید. در این صورت از طبیعت لطیف روستا نیز بهره‌مند شده‌اید.

قدمت برج مقبره

برج مقبره در کردان
برج مقبره در کردان

باستان‌شناسان قدمت این برج را به دورۀ سلجوقیان نسبت داده‌اند. سلجوقیان پس از حکومت امیرمسعود غزنوی حاکم بخش‌های بسیاری از ایران زمین شدند. آن‌ها توانستند با شکست امیرمسعود غزنوی غزنویان را به گوشه‌ای از ایران محدود کنند و خود بر بخش اعظم کشور غالب و حاکم شوند.

معماری برج مقبره

برج مقبره در کردان
برج مقبره در کردان

برج مقبره از جنس آجر ساخته شده است. این برج آجری مدور است و هیچ زاویه‌ای در این بنا به چشم نمی‌خورد. سقف برج مقبره به شکل کلاه‌خود طراحی و ساخته شده است. بر روی دیوارهای برج منافذی دیده می‌شود. به نظر می‌رسد این منافذ وظیفۀ تهویۀ هوا و خارج‌کردن رطوبت را بر عهده داشته‌اند.

برج مقبره در کردان
برج مقبره در کردان

جالب است بدانید که حتی حالا پس از گذر این هم سال مشخص نیست که این برج که به برج مقبره شهرت دارد مقبرۀ چه کسی بوده است. حتی مشخص نیست که این برج، مقبره بوده است یا مورد استفادۀ نظامی قرار می‌گرفته است!

برج مقبره در کردان
برج مقبره در کردان

البته بدون شک مشخص نبودن کاربری این برج از زیبایی و شکوه آن هرگز نخواهد کاست. قدیمی‌ها یعنی اهالی روستا بر این باور هستند که این برج مقبرۀ امامزاده حسین است. ساکنان روستا به منظور زیارت امامزاده حسین به این برج آمد و شد دارند.

پ.ن: برج مقبره در راستای رودخانۀ کردان واقع شده است. شک نداشته باشید که قدم‌زدن در راستای رودخانۀ کردان بسیار باشکوه خواهد بود. از روزهای سفر خود به کردان نهایت استفاده را ببرید. دیدار از برج مقبره را هم غنیمت بدانید.

تفریحات ویژۀ کردان هدیه‌ای ممتاز برای گردشگران

روستای کردان، این منطقۀ ییلاقی خوش آب و هوا و بی‌نظیر، علاوه بر زیبایی‌های وصف‌ناپذیر طبیعی تفریحات ویژه‌ای برای گردشگران در نظر گرفته است. بر این اساس به جرأت می‌توانم ادعا کنم که سفر به کردان از بهترین سفرهای ممکن خواهد بود. چون در این سفر که اتفاقاً راه صعب‌العبوری هم ندارد و راه دسترسی به آن بسیار آسان و راحت است هم از طبیعت ناب بهره خواهید برد، هم در ویلایی مجهز اقامت خواهید کرد، هم اینکه از تفریحات ناب و بی‌مثالی بهره‌ خواهید برد.

تفریحات کردان منحصر به فرد هستند. یکی از دلایل ویژه‌بودن این تفریحات، خاص بودن آن‌هاست. برای مثال امکان پرواز از تفریحاتی به شمار می‌رود که در تمام شهرها به چشم نمی‌خورد.

امکان پرواز در کردان؛ یک تفریح هیجان‌انگیز

شاید برخی از افراد باشند که نسبت به پرواز در یک آسمان آبی در حالی که زیر پای خود سبزی زمین را می‌بینند هیجان‌زده نشوند. اما به تبع هستند افرادی که برای قرارگرفتن در چنین موقعیتی لحظه‌شماری می‌کنند. شما از کدام دسته هستید؟

پاراگلایدر سواری در کردان
پاراگلایدر سواری در کردان

اگر از دستۀ اول هستید اصلاً نگران نباشید، چون زیبایی‌های کردان در پرواز در آسمان بی‌مثالش محدود نمی‌شود. شما می‌توانید در کنار رودخانۀ خروشانش قدم بزنید یا حتی بنشینید و هم‌زمان آبی رودخانه و آبی آسمان را همراه با هاله‌ای از سبزی برگ درخت‌ها و تیرگی سایه روشن شاخه‌ها و سفیدی ابرها و تلألؤ خورشید فروزان ببینید.

اگر از دستۀ دوم هستید در سفر به کردان در یکی از روزهای آفتابی به سایت پروازی البرز بروید. سایت پروازی کردان استان البزر در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۶ به عنوان اولین سایت پروازی استان البزر افتتاح شد. این سایت پروازی به یاری مدیر کل ورزش و جوانان البرز و همچنین ۱۰۰ خلبان و جمعی از علاقمندان به هوانوردی به وجود آمد تا علاقمندان به ورزش پاراگلایدرسواری بتوانند از این مجموعه به خوبی استفاده کنند. در صورتی که در زمینه پاراگلایدرسواری تجربه‌ای ندارید، نگران نباشید زیرا در این سایت ابتدا آموزش‌های لازم به شما ارائه خواهد شد. سپس شما امکان پرواز را خواهید یافت. شما سوار پاراگلایدر خوهید شد و خواهید توانست زیبایی‌های کردان را از زاویه‌ای دیگر ببینید. یعنی شما در آسمان آبی و آرام کردان شناور خواهید بود و از جوار ابرها به سبزی و طراوت زمین دیده خواهید دوخت. لازم به ذکر است در صورتی که می‌خواهید برای استفاده از سایت پروازی در کردان به این روستای زیبا سفر کنید، نیاز است که در روزهای آفتابی به آن جا بروید زیرا در روزهایی که هوا بارانی و یا برفی است و همچنین در روزهایی که باد به شدت می‌وزد، به شما اجازه استفاده از پاراگلایدر و پرواز در آسمان‌ها داده نخواهد شد.

کوهنوردی در روستای کردان

چقدر به کوهنوردی علاقه دارید؟ اگر بدانید کوهی که قرار است از آن صعود کنید رودی جاری و خروشان دارد و سبزی گیاه تزئینش کرده است چطور؟ رغبت شما در این صورت به صعود از کوه بیشتر نخواهد شد؟

رودخانه‌نوردی در کردان
رودخانه‌نوردی در کردان

در شرق روستای بی‌مثال و سبز کردان کوه‌های طالقان جا خوش کرده‌اند. برای کوهنوردی در کردان باید کوه‌های طالقان را بپیمایید. یکی از قله‌های کوه‌های طالقان که اتفاقاً رودخانۀ کردان نیز از همین غله سرچشمه می‌گیرد و جریان پیدا می‌کند قلۀ کهار است. قلۀ کهار ۴ هزار و ۵۰ متر ارتفاع دارد. در تمام این ارتفاع رودخانۀ کردان در جریان است.

طبیعت پر لطافت و طراوت کردان گردشگران را برای کوهنوردی به وجد خواهد آورد. شما هم کوهنوردی در کردان را تجربه کنید. شاید اگر کوهنورد حرفه‌ای نباشید صعود به قلۀ کهار دشوار به نظر برسد اما به هر حال تا بخشی از آن می‌توانید بالا بروید.

خوب است بدانید که سالیان بسیاری است گروه کوهنوردی سنگ سو مسئولیت تورهای کوه‌نوردی در این روستا را برعهده دارند.

پ.ن: از این تجربۀ پر شگفتی راحت عبور نکنید. حتماً کوهنوردی در کردان را تجربه کنید.

دهکده‌های تفریحی در روستای منحصر به فرد کردان 

همان طور که از ابتدای مقاله بارها و بارها اشاره شد، روستای بی‌مثال کردان در مقایسه با برخی دیگر از روستاها از امکانات ویژه‌ای برخوردار است. در واقع لازم است بگویم امکانات این روستا برای گردشگری منحصر به فرد و غیر قابل قیاس با سایر روستاهاست.

مجموعۀ ورزشی ایثار در کردان
مجموعۀ ورزشی ایثار در کردان

از آنجایی که روستای سبز و آبی و چشم‌نواز کردان از آب و هوایی مطلوب و پاک برخوردار است برای ورزش و تفریح بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. چون همان طور که خوب می‌دانید ورزش در محیطی با هوای آلوده باعث آسیب به دستگاه تنفسی می‌شود. در واقع لازم است محیطی که برای ورزش انتخاب می‌شود هوایی پاک برای تنفس داشته باشد، در صورت آلودگی هوا بهتر است ورزش‌کردن را به تعویق بیندازید.

بر این اساس اگر به ورزش و تفریحات مهیج علاقه دارید این تفریحات و ورزش‌ها را در کردان انجام دهید. با توجه به هوای مطلوب کردان در این روستای ییلاقی زمین‌های مخصوص به منظور ورزش‌های مهیج اختصاص داده شده‌اند. به عنوان نمونه می‌توانم از مجموعۀ ورزشی ایثار یاد کنم. در این مجموعۀ ورزشی استخر، زمین فوتبال و سالن‌های تخصصی برای ورز‌ش‌های تیمی در نظر گرفته شده است.

سفر به کردان

این روستای دل نواز و دلکش سراسر جاذبه و شگفتی و زیبایی است. مگر می‌توان نامش را شنید و در برابرش مقاومت کرد! مگر می‌توان وصف زیبایی و دلرباییش را شنید و هوای دیدارش را نداشت! به گمانم که شدنی نباشد. خاک این روستا، روزها و روزها، بهتر است بگویم در سخت‌ترین روزها مأمن و ملجأ مردم تهران بوده است و امروز تفرج گاه آن‌ها و فرزندان آن‌هاست. البته این روستای جذاب تنها به اهالی تهران اختصاص نخواهد داشت. مردم ایران زیبا یا حتی گردشگران سراسر دنیا می‌توانند مهمان این روستای دلگشا باشند. اگر در شهر تهران یا حوالی تهران ساکن نیستید و دوست دارید مهمان روستای کردان باشید فقط و فقط کافی است شهر و دیار خود را به سمت تهران ترک کنید و در حوالی تهران بزرگ به سمت روستای کردان بروید تا به کردان برسید. میزبون در این روستای سبز در انتظار میزبانی از شماست. سراسر خاک وطن را ببینید. در تمامش زندگی کنید. هوای ییلاقی این روستای سبز را هم تنفس کنید. وطنم چشم بد دور از تو.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید