تنکابن یا شهسوار زیبا و سبز، مروارید مازندران(خواندن 4 دقیقه)

شهسوار در لغت به معنی شاه سوار، شوالیه یا عیار است. این شهرستان در غربی‌ترین قسمت مازندران قرار دارد. از غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر محدود می‌شود.

استان مازندران به تفکیک شهرستان‌ها

تنکابن یا شهسوار، از نظر بزرگی با ۲۱۴۰ کیلومتر وسعت، پنجمین شهر، و از حیث جمعیت، پرجمعیت ترین شهر غرب استان مازندران است. شهسوار، با عجایبی که دارد، مرکز گردشگری مازندران محسوب می‌شود.

شهسوار زیبا مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است. همچنین بزرگترین مرکز پرورش‌دهنده و صادرکنندۀ انواع گل‌های زینتی است. به علاوه، این شهر با داشتن مراکز متعدد پرورش ماهی در شیرود و دوهزار و … به قطب پرورش ماهی ایران تبدیل شده است. در ضمن تنکابن یا شهسوار زیبا مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور نیز هست.

مناطق ییلاقی دیدنی در تنکابن مازندران

تنکابن یا شهسوار زیبا مناطق ییلاقی، جنگل و دشت بسیار دارد که یکی از یکی زیباتر و دلکش‌تر هستند. از جمله: منطقۀ ییلاقی دو هزار و سه هزار، دینارسرا و داکو، مسیر جنگلی لیره‌سر و آغوزدارکوتی، و دشت دریاسر با قلۀ سرافراز سیالان.

شهسوار

خشکه‌دران

خشکه‌دران

خشکه‌دران، تنها جنگل جلگه‌ای و بکر، از آخرین بازمانده‌های جنگل‌های جلگه‌ای شمال ایران است. این جنگل جلگه‌ای بکر، تقریباً ۲۶۰۰۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. گونه‌های گوناگون از گیاهان و جانوران در این منطقه زندگی می‌کنند. گونه‌های گیاهی از قبیل: توسکا، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی، لرگ، ملج، شمشادها، ازگیل جنگلی، یاس وحشی.

خشکه‌دران

گونه‌های جانوری از جمله: شغال، گرگ، خوک، گربۀ وحشی؛ پرندگانی مثل: حواصیل، قره، غاز، مرغابی، دارغاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک.

نمونه‌ای از پرندگان خشکه‌دران

خشکه‌دران شگفت‌انگیز علاوه بر موارد مذکور از ساحل آبی دریای خزر نیز برخوردار است. در ضمن یک موزه تاریخ طبیعی هم در حاشیۀ آن وجود دارد که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحشی این منطقه را به نمایش گذاشته است.

خشکه‌دران

با این تفاسیر خشکه‌دران زیبا هم جاذب و جالب گردشگران است و هم محققان و پژوهشگران. این بهشت سبز و بکر در کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس بعد از نشتارود و قبل از عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد.

چشمه و آب گرم معدنی

تنکابن دو آب گرم معدنی دارد؛ یکی فلکده لیره‌سر و دیگری سه هزار. آب گرم معدنی فلکده لیره‌سر را تصور کنید، یک چشمۀ آب گرم با درجۀ حرارت معتدل که در کنار رودخانۀ لیره‌سر و یک چشمۀ آب سرد قرار گرفته و کنارش جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت است. می‌شود دیدار از چنین بهشتی را به تعویق انداخت؟

آبگرم فلکده در روستای لیره‌سر تنکابن

اما آب گرم معدنی سه هزار، که معروف است به آبگرم حضرت سلیمان یا نرگس. منطقه‌ای زیبا در دره سه هزار تنکابن و در جوار تخت سلیمان. این چشمۀ آب گرم، آبی زلال و گرم (حدود ۴۰ درجه سانتی گراد) دارد، هرزگاهی قطرات آب از سقف به پایین و روی کف پوشی از ریگ و شن می‌چکد.

چشمه آب معدنی دیگر، شلف است.  Ph مواد قلیایی، نمکی، آهکی، فسفر، اکسید آهن، سیلیس، پتاس، آلومین، کلر، سود، کربنات، منیزیم و اسید سولفوریک باعث ایجاد خواص طبی فراوان برای درمان بیماری‌های مختلف، نظیر امراض کلیوی سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد روماتیسم شده است. بر خواص درمانی، زیبایی مناظر اطراف را هم اضافه کنید. در این صورت چشم‌پوشی از چشمۀ شلف غیر ممکن می‌گردد. در ضمن ناگفته نماند این چشمه یکی از محدود چشمه‌های آب گازدار در جهان است. 

غار‌های تنکابن

این شهر بی‌مثال دو غار دارد. یکی غار دانیال و دیگری غار کبود آبی ور. در مورد غار دانیال جالب است بدانید که داخل آن بسیار سرد است و همچنین آب گوارا و سردی در آن جریان دارد. اصولاً داخل غارها دمای ثابت ۲۵ درجه‌ای دارد اما غار دانیال با سایر غارها تفاوت دارد. پهنای غار از ۲ تا ۵ متر متغیر است ولی طول آن معلوم نیست. بومیان می‌گویند ۶۰۰۰ متر طول دارد.

غار دانیال، تنکابن

آبشارهای تنکابن

علاوه بر جاذبه‌های جالب که ذکر شد، این شهر بهشتی، دو آبشار هم دارد. یکی آبشار فرهادجوی و دیگری آبشار کوهسر. در مورد آبشار فرهادجوی باید بگویم که این آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد و ارتفاع آن می‌تواند به ۵۰ متر هم برسد.

آبشار کوهسر، تنکابن

سفر به تنکابن یا شهسوار

در تنکابن می‌توانید طبیعت بکر را تجربه کنید. بیهوده نبوده است که این شهر یگانه را شهسوار خوانده‌اند. به حتم شاهان قدیم برای سواری و تفرج و گشت و گذار تنکابن زیبا را انتخاب می‌کرده‌اند و از زیبایی‌های آن لذت می‌برده‌اند. شاید هم به این دلیل این مکان را شهسوار خوانده‌اند که چون هرکس به این منطقه سفر کند و زیبایی‌های آن را ببیند هم‌چون سواری چابک و پیروز، خوشبختی و خوشحالی را با تمام وجود احساس می‌کند.

در سفر به تنکابن، میزبون، همراه شماست. به تنکابن سفر کنید و با اجاره ویلا در تنکابن یا اجاره سوئیت در تنکابن یا حتی  اجاره ویلا لاکچری در رامسر چند روزی را در بهشت بگذرانید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید