بازار رضا مشهد ، بهترین بازار برای خرید سوغات(خواندن 6 دقیقه)

بازار رضا در مجاورت حرم
بازار رضا در مجاورت حرم

بازار رضا مشهد بازاری کهن سال و دیرینه است. این بازار سرشناس و صاحب نام در جوار آستان مبارک حرم مطهر رضوی واقع شده است. هر زمان به مشهد مقدس سفر کردید پس از زیارت حرم مطهر به بازار رضا که بسیار به حرم نزدیک است بروید. توصیه می شود از این بازار که به سبب مجاورت و همسایۀ دیوار به دیوار بودن با حرم امام رضا (ع) متبرک شده است. برای عزیز ترین عزیزان تان سوغات بخرید. در ادامه به انواع سوغاتی که می توانید از این بازار تهیه کنید اشاره خواهد شد. با میزبون همراه باشید.

پیشینۀ بازار رضا مشهد

بازار رضا در مشهد در سال ۱۳۵۵ ساخته شد. داریوش بوربور مسئول طراحی و ساخت این بازار بود. او توانست در مدت یازده ماه این بازار را تمام و کمال بسازد و تحویل دهد. این بازۀ زمانی کوتاه برای ساخت یک بازار بزرگ خود به تنهایی یک رکورد محسوب می شود. ساخت بازار رضا در دوران پهلوی با باز سازی حرم مطهر رضوی همراه بود. برای باز سازی حرم مطهر در دوره های مختلف از گذشته تا به امروز اندک اندک بافت اطراف حرم به حرم اضافه شده است. به همین دلیل شهرداری مشهد املاک اطراف حرم را از مالکان آن ها خریداری می کند. بر همین مبنا در همان سال ساخت بازار رضا برخی از مغازه های بازار رضا به کسبه و مالکان اطراف حرم واگذار شد. بر این اساس می توان گفت قدمت و دیرینگی این بازار به پیش از ساخت آن بر می گردد.

بزرگی و ابعاد بازار رضا

بازار رضا در مشهد ۹۶۰ متر طول و ۳۳ متر عرض دارد. این بازارِ دو طبقه با ۲۳۶۸ متر زیر بنا به ۱۷۱۱ باب مغازه مجهز است. طول بازار در دو دالان و دو طبقۀ بازار تقریباً به حدود ۳ کیلومتر می رسد. این بازار دو رشته ساختمان دو طبقه با دو دالان موازی مسقف، ۱۷ چهارسوق، ۱۱ سرا دارد. این ۱۱ سرای جنبی به بازار رضا راه دارند و به صورت پیچ در پیچ به هم می رسند. اگر بخواهیم مساحت بازار رضا و سرا ها را با هم در نظر بگیریم باید گفت این بازار ۷۲۰۰۰ متر زیر بنا دارد.

آدرس بازار و درب های ورودی بازار رضا

بازار رضا در مشهد با بافت و ساختاری سنتی در جنوب شرقی حرم مطهر امام رضا (ع) در ضلع شرقی خیابان امام رضا قرار گرفته است. این بازار بزرگ و وسیع با مغازه های بسیارش توانسته است پاسخگوی انواع و اقسام سلایق باشد. به همین دلیل از رونق بسیار برخوردار است. این بازار قدیمی و اصیل که خود یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود دو درب ورودی و خروجی اصلی دارد. یک درب این بازار در میدان بیت المقدس واقع شده و دیگری در میدان ۱۷ شهریور.

بازار رضا مشهد یکی از جاهای دیدنی شهر

حضور در بازار های کهن سال و قدیمی در وجود گردشگران شور و حالی وصف ناپذیر می آفریند. قدم زدن در این بازار اصیل و مخصوصاً هزارتو بودن آن بسیار جالب و معماری کهن آن بسیار دیدنی است. همان طور که ذکر شد از صحن حرم مقدس به بازار رضا راه است. میزبون توصیه می کند پس از زیارت از حرم به سوئیت در مشهد نروید بلکه از همان راه وارد بازار رضا شوید.

ارجحیت بازار رضا به سایر بازارها

در بازار رضا در مشهد انواع و اقسام سوغاتی های این شهر را می توانید خریداری کنید. سنگ های قیمتی و نقره جات، انواع عطر، پارچه و چادر نماز، سجاده و جا نماز، انواع مُهر و تسبیح. به حتم در بازار های دیگر مشهد نیز می توانید از چنین اجناسی خریداری کنید. از جمله بازار الماس شرق یا زیست خاور و سایر بازار ها. اما بازار رضا به بازار های دیگر ارجحیت دارد. چون در این بازار علاوه بر خرید می توانید از معماری بازار نیز دیدن کنید. این بازار در واقع به نوعی یک بنای تاریخی هم محسوب می شود که تماشای آن خالی از لطف نیست.

کارگاه های هنر های دستی در بازار رضا

نکتۀ دیگر که باعث می شود این بازار نسبت به سایر بازار ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد وجود کارگاه های مختلف در طبقۀ دوم بازار است. این کارگاه‌ های کوچک صنایع دستی عبارتند از: طلا کاری، انگشتر سازی، فیروزه تراشی و گلدوزی.

در ضمن در این بازار بنا به خواست شما بر روی سنگ انتخاب شما خوش نویسی صورت می گیرد. افراد خِبره در این بازار با خط خوش بر روی سنگ های زینتی آیه یا عبارت مورد نظر شما را می نویسند.

خرید سوغات از بازار رضا مشهد

بنابراین یکی از جاهای دیدنی مشهد که در ضمن سیاحت به شما امکان خرید سوغات مشهد را می دهد بازار رضا مشهد است. از این بازار می توانید  انگشترهای عقیق و فیروزه و طلا و نقره و همچنین انواع عطریات، زعفران، نبات، پوستین، مهر و سجاده و تسبیح، لباس، بدلیجات به عنوان سوغات خریداری کنید. یکی از سوغات های معروف مشهد چادر نماز های دوخته است که در بازار رضا به وفور یافت می شود و شما با توجه به سلیقه خود می توانید رنگ و مدل دلخواه خود را انتخاب کنید.

انگشترهای عقیق در بازار رضا

گونه‌ ای از سنگ های گران‌ بها عقیق یا آگات نام دارد. گران بها ترین عقیق ها عقیق یمن است. یکی از راه های شناخت عقیق اصل و سره از ناسره تراش دار بودن سطح عقیق است. امروزه در ایران تراش‌ های متعددی قابل توجه اساتید قرار می گیرد. معروف ترین این تراش ها تراش ثبتی و تراش قطعی است. عقیق های یمنی نگین هایی هستند که سمبه‌ های دایره و هلالی یا اصطلاحاً سمبهٔ ناخنی و نشان هایی مخصوص بر سطح خود دارند. عقیق اصیل را از بازار رضا در مشهد می توانید خریداری کنید. همچنین می توانید از هنرمندان زبردست و خبره در این بازار بخواهید عقیق انتخابی شما را بر قالب انگشتر یا گردنبند انتخابی شما قرار دهند.

فیروزه در بازار رضا

یکی دیگر از سنگ های زینتی پر طرفدار که اتفاقاً معدن آن در نیشابور است و در مشهد بسیار یافت می شود سنگ فیروزه است. فیروزه سنگی آبی متمایل به سبز است. از این سنگ زیبا به عنوان نگین برای زینت هرچه بیشتر زیور آلات از قبیل انگشتر، گردنبند و دستبند استفاده می شود. خوشبختانه در بازار رضا در مشهد فیروزه به وفور یافت می شود. اگر به دنبال یک سوغات ویژه هستید بهتر است فیروزه را انتخاب کنید. چون در عین حال که زیباست، سوغات مخصوص مشهد است و از سنگ های مهم محسوب می گردد.

سفر به مشهد مقدس و حضور در بازار رضا

سفر به مشهد مقدس یک سفر زیارتی سیاحتی ناب و دل پذیر محسوب می گردد. در بازار رضا مشهد عطر مخصوص گل های محمدی پیچیده است و مجاورت این بازار با حرم مطهر باعث شده است این بازار نیز از روحی معنوی برخوردار باشد. آویختگی انواع و اقسام تسبیح ها از سر در مغازه ها، چیده شدن مُهر ها در سایز ها و انواع مختلف در کنار هم، سنگ های زینتی و انگشتر های سنتی بر پیشخوان مغازه ها، همه و همه بر معنویت هر چه بیشتر این بازار می افزایند. به همین دلیل افسوس و صد افسوس که مهمان مشهد باشید و با بازار رضا در مشهد سر نزنید.

سفر به مشهد مقدس و دیدار از بازار رضا مشهد به سلامت.

زیارت حرم مطهر مقبول درگاه حق.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید