جاهای دیدنی شیراز ( ۲۰ جای دیدنی شیراز )(خواندن 18 دقیقه)

شیراز زیبا
شیراز زیبا

اکثر مردم ایران شیراز را شهر حافظ و سعدی، شهر شاه‌چراغ و خواجوی کرمانی، گنجینه تاریخ و تمدن آریایی و شهر عاشقانه‌ها و شاعرانه‌ها می‌دانند. شهری که بهارش دلفریبی می‌کند و عطر بهارنارنج را به جان مشتاق گردشگران هدیه می‌د‌هد. شیراز دیار بهشت‌گونه‌ای است که به هر سویش بنگری دسته دسته گل‌های رنگارنگ صحنه روزگارش را نقاشی کرده‌اند. شهری از جنس مهربانی‌ها. در این مطلب میزبون را همراهی کنید تا ۲۰ جای دیدنی شیراز را به شما معرفی کنیم.

۱- موزه پارس شیراز

ساختمان موزه پارس شیراز
ساختمان موزه پارس شیراز

موزه پارس همان عمارت کلاه‌فرنگی می‌باشد که در باغ نظر شیراز قرار گرفته است. در سال ۱۳۱۵ نام این مکان به موزه پارس تغییر یافت. از همان سال مردم توانستند به این مکان بروند و از آن‌جا بازدید کنند. تا قبل از آن تنها بزرگان سیاسی مجوز تردد در این منطقه را داشتند.

این موزه قدیمی‌ترین موزه شیراز است و اشیاء بسیار قدیمی و ارزنده‌ای در آن نگهداری می‌شود. در قسمت بیرونی موزه انبوهی از درختان بسیار قدیمی سر به آسمان کشیده‌اند و فضایی دل‌نشین را در کنار ساختمان آجری موزه پدید آورده‌اند. نمای داخلی موزه دارای گنبدی زیباست که تداعی کننده صنعت معماری ایران است و بر دیوارها و طاق‌های بنا نقوش گل و پرنده دیده می‌شود.

در این موزه قرآن‌های قدیمی، نقاشی‌های ارزشمند و منحصربه‌فرد، قباله‌های ازدواج مربوط به قرون ده و یازده و دیگر اشیاء گرانبهاء نگهداری می‌شود. موزه پارس در خیابان کریم‌خان زند، بین بازار وکیل و ارگ کریم‌خانی قرار دارد. 

۲- پارک قلعه بندر

پارک قلعه بندر شیراز
پارک قلعه بندر شیراز

اگر می‌خواهید شهر شیراز را از نمایی بسیار زیبا مشاهده کنید به پارک قلعه بندر سری بزنید. این پارک توسط شهرداری در بالای کوهی مشرف به شهر ساخته شده است و حدود ده هکتار مساحت دارد. در میان پارک آبشاری مصنوعی قرار داده شده که جلوه‌ای دل‌پذیر را همراه با فضای سبز پارک پدید آورده است. در دل این کوهستان پارک نیز مانند بسیاری مکان‌های دیگر شیراز اثراتی از زمان زندیه مشاهده می‌شود. در جنوب پارک قلعه بندر تاب و سرسره سنگی دیده میشود که بنابر اطلاعات محلی مخصوص فرزندان لطف‌علی‌خان زند بوده است. پارک قلعه بندر یکی از زیباترین مکان‌های شیراز است که در روزهای تعطیل شیرازی‌ها را به سوی خود فرا می‌خواند. 

۳- خانه شاپوری

خانه شاپوری در شیراز
خانه شاپوری در شیراز

خانه شاپوری در میان باغی سرسبز و زیبا قرار دارد. این خانه با معماری اروپایی‌اش تفاوت زیادی با دیگر خانه‌های قدیمی شیراز دارد. عمارت شاپوری مساحتی حدود ۴۶۰۰ مترمربع داشته که ۸۴۰ مترمربع آن زیربنای خانه است. صاحب خانه عبدالصاحب شاپوری نام داشته و ساخت این بنای دو طبقه در سال ۱۳۱۵ به پایان رسیده است. معماری بنا به صورت ستون‌های قرینه و تزیینات رنگارنگ به همراه راه پله‌های دو سویه می‌باشد. در حال حاضر کاربری این بنا ترکیبی از رستوران، کافی‌شاپ و نمایشگاه صنایع دستی می‌باشد.

خانه شاپوری در سال ۱۳۷۹ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت در محله انوری، خیابان کریم‌خان زند قرار دارد.

۴- کاروانسرای گمرک

این کاروانسرا جزء بناهای کریم‌خان زند محسوب می‌شود و در بخش شمال شرقی بازار وکیل ساخته شده است. کاروانسرا شامل دو طبقه می‌باشد که در هر طبقه تعدادی حجره بنا کرده‌اند. حجره‌ها در چهار ضلع کاروانسرا قرار دارند و سطح آن‌ها کمی بالاتر از زمین است. در میان حیاط کاروانسرای گمرک حوضی به رنگ سرخ قرار گرفته که از سنگ حجاری ساخته شده است. در میان کاروانسرا مسجدی به نام مسجد حسین‌بن‌علی ساخته شده که تاریخ احداث آن مربوط به سال ۱۳۱۹ هجری قمری می‌باشد. در حال حاضر کاروانسرای کمرگ به مرکز عمده فروشی محصولات نساجی تغییر کاربری داده است.

۵- آرامگاه تاج‌الدین غریب

آرامگاه تاج‌الدین غریب در شیراز
آرامگاه تاج‌الدین غریب در شیراز

این بنا آرامگاه جعفربن فضل‌بن علی ابن ابی‌طالب می‌باشد که لقب تاج‌الدین غریب را به ایشان داده‌اند. بنای آرامگاه در زمان قبل از قاجاریه ساخته شده و به دروازه کازرون بسیار نزدیک است. آرامگاه یکی دیگر از نوادگان حضرت علی (ع) نیز در این بقعه متبرکه قرار دارد. بقعه تاج‌الدین غریب با گنبد نیلوفری رنگش در کوچه بازار میوه فروش‌ها خودنمایی می‌کند. در قسمت ورودی بقعه از کاشی هفت رنگ برای سر در استفاده شده که به تصویر گل و بوته مزیّن است. برخی کاشی‌ها نیز با آیات قرآنی تزيین شده‌اند و برخی دیگر تصاویری از کربلا را نشان روایت می‌کنند.

در میان حرم دو قبر در دل یک ضریح نقره جای گرفته‌اند و بالای آن گنبد قرار دارد. سقف حرم آینه‌کاری است و دیوارها تا ارتفاع بیش از یک متر با سنگ مرمر تزیین شده‌اند. حسینیه امام‌زاده نیز در سمت چپ حرم قرار گرفته است.

۶- سعدیه

مزار شاعر بزرگ سعدی شیرازی که به سعدیه شهرت دارد در انتهای خیابان بوستان در کنار باغ دلگشا قرار گرفته است. قبل از فوت سعدی اینجا محل عبادات و دورهمی‌های او و همراهانش بوده است. آرامگاه سعدی در میان یک باغ بسیار زیبا و با صفا قرار گرفته است. در نزدیکی بنا حوضی پر از ماهی وجود دارد که آب آن از چشمه‌ای که از زیر بنا می‌جوشد، تأمین می‌شود.

معماری بنای آرامگاه تلفیق معماری سنتی و امروزی است. طراح این اثر محسن فروغی بوده است. نمای بیرونی بنا هشت ستون دارد که از سنگ‌های قهوه‌ای ساخته شده‌اند. آرامگاه به شکل گنبد با کاشی‌های فیروزه‌ای می‌باشد. خود بنا از سنگ سفید است و به شکل ماهرانه‌ای کاشی‌کاری شده است. نمای داخلی نیز هشت ضلعی بوده و هفت کتیبه در آن دیده می‌شود. این کتیبه‌های خطی که توسط ابراهیم بوذری نوشته شده‌اند، مزیّن به ابیاتی از سعدی می‌باشند. اگر در فصل بهار به سعدیه بروید، ساعت‌ها در آن ماندگار می‌شوید. زیبایی سعدیه خیره کننده است.

۷- حافظیه

نمایی از داخل مقبره خواجه شیرازی
نمایی از داخل مقبره خواجه شیرازی

حافظیه نام مجموعه‌ای است که آرامگاه حافظ شیرازی، شاعر بزرگ قرن ۸ در آن قرار گرفته است. حافظیه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است و بسیاری از مردم دنیا شیراز را به واسطه حافظ و حافظیه می‌شناسند. محال است مسافری به شیراز بیاید و از حافظیه دیدن نکند. 

این بنا در طول تاریخ دستخوش تغییرات فراوانی شده است. جالب است بدانید که نخستین بنا بر مزار این شاعر حدود ۶۵ سال پس از فوتش ساخته شد. در دوره صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه این بنا بارها و بارها مرمت شد. در آن دوران بنا به سبک معماری سنتی ایران بود. در زمان پهلوی، در سال ۱۳۱۴ معمار مشهوری به نام آندره گدار برای این مجموعه طرحی را طراحی کرد که با نظارت مسئولین اداره فرهنگ فارس اجرا شد و در سال ۱۳۱۵ ساخت بنای کنونی آرامگاه به اتمام رسید.

حافظیه بین چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه شیراز قرار دارد.

۸- آرامگاه کوروش کبیر

مقبره کوروش در پاسارگاد
مقبره کوروش در پاسارگاد

کوروش نخستین پادشاه هخامنشیان و یکی از عادل‌ترین و محبوب‌ترین پادشاهان ایران است. او به حاکم مهربان، مردم‌دوست و عادل شهرت دارد. آرامگاه او در شیراز، یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های این شهر است. این آرامگاه در پاسارگاد، یکی از دیدنی‌ترین و تاریخی‌ترین مناطق شیراز قرار دارد. بنای آرامگاه کوروش که در میان دیگر بناهای تاریخی پاسارگاد درخشان و برجسته است در قسمت جنوبی مجموعه پاسارگاد قرار گرفته است. در هر کجای دشت وسیع پاسارگاد که بایستید، بنای مقبره کوروش برای‌تان قابل رؤیت است.

مجموعه پاسارگاد با شهر شیراز حدود ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. برای بازدید از مقبره کوروش کبیر، هم می‌توانید از خودروی شخصی استفاده کنید و هم از حمل و نقل عمومی.

۹- آرامگاه شاه شجاع

این آرامگاه مربوط به یکی از دلاورترین شاهان آل مظفر به نام ابوالفوارس جلال‌الدین فرزند مبارزالدین محمدبن امیرمظفر است. وی را به دلیل شجاعت‌ها و دلاوری‌هایش شاه شجاع لقب داده‌اند. سلسله آل مظفر پس از اتابکان فارس روی کار آمد. در سال ۱۱۵۷ هجری شمسی میرزا مجید کرمانی از نوادگان شاه شجاع سنگی بر روی قبر جدّ خود نصب کرد. در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی فردی به نام علی سامی با تلاش فراوان توانست آرامگاه امروزی را برپا کند. این بنا در سال ۱۳۵۴ به عنوان اثری ملی در فهرست آار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۱۰- آرامگاه خواجوی کرمانی

مجسمه خواجوی کرمانی در آرامگاهش
مجسمه خواجوی کرمانی در آرامگاهش

کمال‌الدین ابوالعطامحمودبن علی‌بن محمود ملقب به خواجوی کرمانی یکی از بزرگ‌ترین ساعران قرن ۸ است که تأثیرات چشم‌گیری بر روی شاعران هم عصر و پس از خود داشته است. مضامین آثار وی بیشتر عرفانی می‌باشد. از او پنج مثنوی به جای مانده که به خمسه خواجو معروفند به نام‌های روضه‌الانوار، همای و همایون، گل و نوروز، کمال‌نامه و گوهرنامه.

آرامگاه این شاعر ارزنده در دامنه کوه صبوی یا همان کوه باباکوهی قرار دارد. بنای آرامگاه در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی ساخته شده و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. معماری بنا خاص و جذاب است و همین امر موجب می‌شود تا گردشگران ساعاتی را به بازدید و بررسی معماری آرامگاه سپری کنند. در نزدیکی آرامگاه ۳ غار وجود دارد. در داخل غارها نقوش برجسته‌ای دیده می‌شود که اساطیر ایرانی و وقایع تاریخی را تصویر کرده‌اند. گویا این غارها محل عبادت مریدان خواجوی کرمانی بوده است.

نزدیک‌ترین جاذبه‌های شیراز به آرامگاه خواجوی کرمانی، دروازه قرآن، حافظیه و باغ موزه جهان نما است.

۱۱- باغ دلگشا

باغ دلگشای شیراز
باغ دلگشای شیراز

باغ‌های شیراز همان جاذبه‌هایی هستند که این شهر را از دیگر شهرهای ایران متمایز کرده‌اند. هر کدام از این باغ‌ها می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم زیبایی‌ها و دلفریبی‌های خود کنند. باغ دلگشا نیز از این قاعده مستثنا نیست. دلگشا واقعا دلگشاست! با هر تنش ذهنی و دغدغه‌ای که وارد این باغ بشوید، دلتان باز می‌شود و حالتان به سرعت تغییر می‌کند. در بهار عطر خوش بهارنارنج در تمام باغ می‌پیچد به گونه‌ای که گویی اینجا نارنجستان قوام است! این باغ حدود شش هکتار مساحت دارد و به سعدیه بسیار نزدیک است. آبی که از چشمه سعدیه جریان دارد، از میان این باغ گذر می‌کند. درختان پرتقال و نارنج و سرو و کاج و نخل باغ دلگشا در هر فصلی از سال زیبایی منحصربه‌فرد خود را دارند.

این باغ در طول تاریخ خوشی‌ها و ناخوشی‌های زیادی را تجربه کرده و کمتر از پنجاه سال است که به تملک شهرداری در آمده است. 

عمارتی که در دل باغ قرار دارد در حال حاضر تبدیل به موزه شده است. این مکان با آرامگاه سعدی فاصله کمی دارد و پیاده هم می‌توانید به آن‌جا بروید.

۱۲- باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز، در واقع معروف‌ترین باغ این شهر است. در میان باغ‌های بی‌نظیر شیراز باغ ارم بازدیدکنندگان بیشتری را جذب خود می‌کند. روزگاری این باغ محل رفت و آمد عده‌ای خاص بود و همه مردم حق ورود و بازدید از آن را نداشتند. زیبایی‌های این باغ که آن را به مانند تکه‌ای از بهشت کرده، تمام نشدنی است. هر چقدر در آن قدم بزنی و مناظرش را به نظاره بنشینی بازم دل کندن و رفتن از آن بسیار سخت است. درخت‌های سرو و نارنج به همراه حوض زیبا در کنار آن عمارت شگفت‌انگیز، دل شما را برای همیشه می‌رباید. از آن پس هر کجا که بروید، شوق دیدار با باغ ارم در گوشه‌ای از قلبتان جا خوش کرده است.

این باغ همراه با ۸ باغ دیگر در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند. اسناد مشخصی وجود ندارد که تاریخ دقیق تأسیس باغ را معین کند. اما آنچه به نظر می‌رسد این است که باغ ارم در زمان سلجوقیان هم بوده است. این باغ توسط پهلوی‌ها بازسازی شد و به دانشگاه شیراز اهدا گردید. هم‌اکنون نیز باغ ارم در اختیار دانشکده کشاورزی و حقوق شیراز است.

عمارت چشم‌نواز داخل باغ مربوط به دوره قاجار است و جزء شاهکارهای معماری ایران به شمار می‌رود. در میان باغ نیز یک درخت سرو وجود دارد که به سرو هزار ساله مشهور است. این درخت آنقدر زیباست که به راحتی نمی‌توانید از کنارش بگذرید.

باغ ارم شیراز در خیابان ارم قرار گرفته و با ایستگاه نمازی مترو فقط ده دقیقه پیاده‌روی دارد.

۱۳- باغ جهان نما

باغ جهان‌نما در شیراز
باغ جهان‌نما در شیراز

باغ جهان‌نما یکی دیگر از باغ‌های زیبای شیراز است. این باغ حدود دو و نیم هکتار مساحت دارد. وجود درختان نارنج، سرو و شمشاد در کنار گل‌های اطلسی، داوودی و رز با آن رنگ‌های بی‌نظیرشان، جلوه بی‌همتایی به باغ بخشیده است. عمارتی تابستانی در وسط باغ قرار دارد که حوضی بزرگ در آن به چشم می‌خورد. این باغ به همراه عمارت داخلش کاملا بر اساس ویژگی‌های معماری سنتی ایرانی بنا شده است.

در میان باغ چهار خیابان وجود دارد که جوی آب در آن‌ها روان است و درخت‌های سرو آن‌ها را احاطه کرده‌اند.

تیمور گورکانی آن‌چنان شیدای این باغ شد که در سمرقند، زادگاه خود باغی با همین نام و با همین خصوصیات ظاهری بنا نهاد.

این باغ تاریخی نیز مانند دیگر باغ‌های تاریخی شیراز در طول تاریخ دست‌خوش تحولات خوب و بد زیادی بوده است. هم‌اکنون این باغ به یک موزه تبدیل شده است. باغ جهان‌نما در نزدیکی حافظیه و دروازه قرآن قرار گرفته است.

۱۴- بارگاه شاه چراغ

بارگاه شاه چراغ در شیراز
بارگاه شاه چراغ در شیراز

شاه چراغ لقب برادر بزرگوار حضرت رضا(ع)، احمدبن موسی کاظم(ع) است. این آرامگاه ابتدا در زمان اتابکان ساخته شد و تاریخ آن مربوط به قرن شش هجری قمری است. در قرن هفتم مادر حاکم فارس بارگاه شاه چراغ رو مرمت کرد و با ساخت مدرسه و استراحتگاه مسافران، آن را توسعه بخشید. همچنین دستور داد تا بر روی بارگاه گنبدی زیبا و بزرگ ساختند. در قرن نهم هجری قمری نیز بارگاه توسط شاه اسماعیل صفوی ترمیم و بازسازی شد.

در زمان نادرشاه علاوه‌بر مرمت، یک قندیل طلایی با وزن ۷۲۰ مثقال در زیر گنبد آویخته شد که بعد از زلزله سال ۱۲۰۲ هجری شمسی در شیراز و تخریب آرامگاه، قندیل برای بازسازی بارگاه فروخته شد.

در حال حاضر این مکان علاوه‌بر جنبه معنوی و مذهبی به عنوانی اثری تاریخی با معماری سنتی به عنوان جاذبه‌ای خاص مورد توجه گردشگران اقصی نقاط جهان قرار می‌گیرد.

۱۵- پاسارگاد

قسمتی از محوطه تاریخی پاسارگاد
قسمتی از محوطه تاریخی پاسارگاد

پاسارگاد یکی از آن مکان‌های تاریخی‌ای است که با وجود فاصله ۱۲۰ کیلومتری‌اش با شیراز ارزش زیادی برای بازدید دارد. مخصوصا اگر به تاریخ و تمدن هخامنشیان علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم این شهر شگفت‌انگیز را از دست ندهید. پاسارگاد منطقه‌ای با آب و هوای کوهستانی و معتدل است و مناظر سرسبزی دارد. درست است که بسیاری از افراد پاسارگاد را فقط به خاطر وجود مقبره کوروش کبیر می‌شناسند اما آثار تاریخی بسیاری در این منطقه به جای مانده است.

آرامگاه کمبوجیه، کاخ اختصاصی، پل سنگی، کاخ بارعام، کاروانسرای مظفری، تل تخت، کوشک، کاخ دروازه، تندیس انسان بالدار و باغ شاهی از دیگر آثاری است که در پاسارگاد مشاهده می‌شود.

مجموعه پاسارگاد که در شهرستان پاسارگاد قرار دارد در سال ۱۳۸۳ با صد در صد آرا افراد حاضر در نشست یونسکو در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

۱۶- تخت جمشید

شهر باستانی تخت جمشید
شهر باستانی تخت جمشید

تخت جمشید که نام دیگرش پارسه است، یکی از شهرهای باستانی ایران است. این شهر بزرگ که امروز میراثی گران‌بهاء برای ما ایرانیان محسوب می‌شود، در نزدیکی مرودشت قرار دارد. بر اساس آن‌چه تاریخ‌نویسان روایت کرده‌اند، ساخت تخت جمشید چیزی حدود ۱۲۰ سال طول کشید. در ابتدا ساخت آن در زمان داریوش کبیر آغاز شد. وسعت کامل این مجموعه حدود ۱۲۵ هزار متر مربع بوده و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه، ساختمان‌های خزانه، کاخ صدستون و کاخ شورا بخش‌های مهمی از مجموعه تخت جمشید هستند.

این مجموعه به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و آن‌همه شکوه و عظمت تبدیل به ویرانه‌ای شد که امروز تنها گوشه‌ای از همان ویرانه برای ما به یادگار مانده است. در زمان پهلوی توجه فراوانی به این مجموعه گردید و جشن‌های پادشاهی در این مجموعه برگزار می‌شدند. مجموعه تخت جمشید که برترین میراث تاریخی ایران محسوب می‌شود، در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

۱۷- دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز
دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز باقی‌مانده از زمان آل‌بویه است. این درواز در زمان برخی حکّام تخریب و برخی دیگر بازسازی شده است. دروازه‌ای که در حال حاضر مورد توجه گردشگران است را فرد نیکوکاری به نام حسین ایگار بنا نهاده است. در گذشته بالای دروازه یک اتاق وجود داشت که دو قرآن خطی در آن نگه‌داری می‌شد. این قرآن‌ها توسط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری نوشته شده‌اند. در حال حاضر این دو قرآن که از بی‌نظیرترین قرآن‌های خطی هستند در موزه پارس شیراز نگه‌داری می‌شوند.

دروازه قرآن شیراز از لحاظ مسافت به آرامگاه خواجوی کرمانی و تفریح‌گاه گهواره شیراز بسیار نزدیک است.

۱۸- نقش رستم

گوردخمه‌های نقش رستم
گوردخمه‌های نقش رستم

این اثر تاریخی با تخت جمشید حدود پنج کیلومتر فاصله دارد. نقش رستم آرامگاه داریوش اول و بسیاری از پارشاهان دیگر و خانواده‌هایشان است. داریوش اول در دل کوه گور دخمه‌ای ساخت که تعدادی قبر در آن جا می‌شدند. بعد از او تعداد دیگری از پادشاهان هخامنشی در این محل گور دخمه‌های دیگری ساختند. نمای گوردخمه داریوش مانند کاخ تچر که محل زندگی او و خانواده‌اش بود ساخته شده است.

در نقش رستم بنای زیبایی وجود دارد که به کعبه زرتشت مشهور است. همچنین سنگ نگاره‌هایی مربوط به دوره ساسانی نیز در این مکان قرار دارند. در سردر ورودی مقبره داریوش اول سنگ نگاره‌هایی وجود دارد که مربوط به دوران حیات او است. در این سنگ نگاره‌ها مشخصات و اطلاعات پراهمیتی از ایران در زمان هخامنشیان وجود دارد. جلوی مقبره‌ها ساختمان بزرگی بنا شده که مصالح آن سنگ‌های تکه تکه می‌باشد. اصلا مشخص نیست که این ساختمان به چه منظوری استفاده می‌شده است اما قدمت آن را حدود ۲۵ قرن تخمین زده‌اند. با این وجود هنوز هم بنایی سالم و شکوهمند است.

برای آشنایی کامل با نقش رستم اینجا کلیک کنید

در نقش رستم آثار تاریخی دیگری هم مشاهده می‌شود که هر کدام قصه مربوط به خود را دارند. ارزش و اهمیت نقش رستم کمتر از دیگر بناهای تاریخی این منطقه از جمله تخت جمشید نیست. این آثار در رساندن صدای پیشینیان به ما، مکمل یکدیگرند.

۱۹- ارگ کریم‌خانی

ارگ کریم‌خانی در شیراز
ارگ کریم‌خانی در شیراز

قدمت این ارگ به سال ۱۰۷۵ هجری شمسی باز می‌گردد. این بنا توسط کریم‌خان زند ساخته شده و از مهم‌ترین آثار معماری به جای مانده از سلسله زندیه است. ارگ کریم‌خانی به زندان کریم‌خان نیز شهرت دارد. البته این بنا در زمان کریم‌خان که شیراز پایتخت زندیان شد، محل زندگی او بوده اما در زمان حکومت پهلوی به عنوان زندان استفاده می‌شده است. ارگ کریم‌خانی در سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پ.ن: هر زمان مهمان شهر تماشایی و زیبای شیراز بودید به دیدار از ارگ کرم خان بروید و روزهایی را تصور کنید که کریم خان در این ارگ زندگی می‌کرده است. در بخش‌های مختلف این بنا قدم بزنید. به نوع زندگی و ویژگی‌های اخلاقی و البته زمانۀ کریم خان زند بیشتر فکر کنید. به نظر شما چرا بنایی که زمانی خانه و کاشانۀ پادشاهی بوده است باید به عنوان زندان مورد استفاده قرار بگیرد! آیا احتیاط بیش از اندازه یا سختگیری کریم خان زند یا شاید هم ساده‌زیستی این مرد نامی سبب شده است که این بنا به عنوان مکانی برای نگهداری از مرتکبان به اشتباه مناسب به نظر برسد؟ به نظر شما مرتکبان به خطا و اشتباه پس از خروج از این زندان چشم‌نواز چگونه رفتاری را پیش گرفته‌اند؟ آیا ممکن است راهی دیار هنر و نگارگری نشده باشند؟ بعید نیست که به هنرمندانی چیره‌دست و ماهر تبدیل شده باشند. در هر صورت این بنا بسیار تماشایی است. در هر دیوارۀ این بنا صدها یا شاید حتی هزاران نقش و نگار دیده می‌شود که بدون شک هر کدام از این خط و خطوط معنای قابل توجهی خواهند داشت. اگر بخواهید تمام این نقش و نگار را با توجه ببینید لازم است یک روز کامل از روزهای سفر خود به شهر شیراز را به این بنای ناب اختصاص دهید. بنابراین از همین حالا برنامه‌ریزی سفر را دقیق پیش ببرید و روزهای سفر را به درستی بین جاهای دیدنی شیراز دل‌نواز تقسیم کنید.

۲۰- حمام وکیل شیراز

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز

حمام وکیل یکی از بهترین و تکامل یافته‌ترین بناهای دوران زندیه در زمینه معماری است. این حمام در دوره کریم‌خان زند در سال ۱۰۸۵ هجری شمسی ساخته شد و به عنوان حمام عمومی مورد استفاده قرار گرفت. این بنا به واسطه معماری بسیار زیبا و تزئینات به کار گرفته شده در داخل آن به شهرت رسیده است.

به عبارتی دیگر باید گفت، یکی دیگر از اماکنی که در وطن عزیزمان ایران زمین، از معماری قابل توجه و تحسین‌برانگیزی برخوردارند حمام‌ها هستند. در حال حاضر برخی از این حمام‌ها به رستوران یا چای‌خانه تبدیل شده‌اند و به این ترتیب همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتفاقاً علاقه‌مندان به سنت و ابنیۀ تاریخی نیز صرف چای یا غذا را در این رستوران‌ها ترجیح می‌دهند. اما حمام وکیل به دلیل ساختار خاص بنا و همچنین سایر یادگارهایی که از عهد زندیه باقی مانده‌اند؛ در عصر و دورۀ ما به یک موزه تبدیل شده است. در واقع هنگام قدم زدن در دالان‌های مختلف این بنای ارزشمند نه تنها می‌توانید شکوه معماری دورۀ زندیه را تماشاگر باشید بلکه می‌توانید سایر ادوات و ابزار مربوط به آن دوره را نیز از نزدیک ببینید. به همین دلیل دیدار از حمام وکیل می‌تواند یکی از مهیج‌ترین بازدیدهای سفر به شهر دلنواز شیراز به شمار رود. میزبون توصیه می‌کند این فرصت عالی را به هیچ قیمتی از دست ندهید و در یکی از روزهای سفر حتماً مهمان حمام وکیل باشید و از بخش‌های مختلف آن بازدید کنید.

این حمام در بلوار کریم‌خان زند شیراز، خیابان آیت‌اللّه طالقانی و در کنار بازار وکیل قرار دارد. نام حمام وکیل شیراز در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد.

چگونه در شیراز اقامت کنیم؟

با توجه به وسعت شهر شیراز، اقامتگاه‌های مختلف این شهر در تمام سطح شهر پراکنده هستند. حمل و نقل شیراز اعم از اتوبوس، مترو و تاکسی در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و همین امر سبب شده تا دسترسی به نقاط مختلف شهر و جاذبه‌های گوناگون برای مسافران به راحتی امکان‌پذیر باشد. با توجه به این موضوع خیلی فرقی نمی‌کند که شما برای اجاره سوئیت در شیراز کدام قسمت شهر را انتخاب نمایید. نکته مهم در اجاره روزانه خانه در شیراز این است که انواع خانه‌ها اعم از ویلا، آپارتمان، هتل آپارتمان، بومگردی و سوئیت در میان اقامتگاه‌های شیراز به وفور یافت می‌شود و این امر موجب سهولت انتخاب محل اقامت برای مسافران شده است. همچنین به دلیل وجود تعداد زیادی سوئیت ارزان در شیراز بیشتر مسافران این شهر در سوئیت‌های شیراز اقامت می‌کنند. سفر به شیراز یکی از خاطره‌انگیزترین و جذاب‌ترین سفرهای همه مردم جهان است.

یک دیدگاه

 1. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://issuu.com/slotomaniacoins2021/docs/free_slotomania_coins_ebook_2021-2022

  They offer both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They after that allow a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, taking into consideration you remodel to be skilled to play a part for real money, you cannot subsequently go encourage to the free mode.So, create clear that you are ready to bet genuine keep since taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that attain not allow US players to partner and play.This is due to relatively further legislation in the united States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly alternative amongst states and it is important to be familiar of the do its stuff in the permit in which you reside.The Microgaming casinos that complete permit US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, new Jersey, supplementary York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will give in the region of 300 games.These may put in the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, release ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scrape card, sic bo, slots and video poker.They provide a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will present their entire package of games, however, there are acceptable games for each casino to still manage to pay for a wide variety and each game that is offered is of the similar tall feel and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Free Cards
  SLOTOMANIA Free Coins UPDATED
  SLOTOMANIA Free Coins
  Free SLOTOMANIA Coins Without Survey 2021
  SLOTOMANIA Free Cards 2021
  SLOTOMANIA Free Coins 2021

 2. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://giphy.com/channel/lilipekson

  They offer both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They in addition to have the funds for a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, gone you restore to be clever to appear in for genuine money, you cannot later go put up to to the free mode.So, create certain that you are ready to bet real child maintenance before taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that complete not allow US players to associate and play.This is due to relatively new legislation in the united States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly alternating amongst states and it is important to be au fait of the act out in the own up in which you reside.The Microgaming casinos that complete allow US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, further Jersey, other York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will have enough money in the region of 300 games.These may intensify the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, clear ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scrape card, sic bo, slots and video poker.They offer a wide variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not every casino that uses Microgaming software will give their entire package of games, however, there are passable games for each casino to yet pay for a wide variety and each game that is offered is of the thesame high atmosphere and standard.

  KW:
  Free Coins SLOTOMANIA
  SLOTOMANIA Free Coins Link 2021
  SLOTOMANIA Generator 2021
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Coin

 3. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://www.mathworks.com/matlabcentral/profile/authors/21576134

  They pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They as a consequence present a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, considering you reorganize to be skillful to performance for genuine money, you cannot later go support to the forgive mode.So, create clear that you are ready to bet real allowance since taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that realize not allow US players to link and play.This is due to relatively new legislation in the united States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly alternative surrounded by states and it is important to be up to date of the doing in the let in in which you reside.The Microgaming casinos that do permit US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, other Jersey, other York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will give in the region of 300 games.These may enlarge the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, clear ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scrape card, sic bo, slots and video poker.They manage to pay for a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will come up with the money for their entire package of games, however, there are tolerable games for each casino to nevertheless give a broad variety and each game that is offered is of the similar high air and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Free Coins UPDATED
  SLOTOMANIA Free Casino Slots 2021
  SLOTOMANIA Hack No Survey 2021
  SLOTOMANIA Free Coins Facebook 2021
  Free SLOTOMANIA Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Coins iPhone 2021

 4. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://www.mathworks.com/matlabcentral/profile/authors/21576134

  They manage to pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They then meet the expense of a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, later than you modernize to be dexterous to discharge duty for real money, you cannot then go incite to the free mode.So, make sure that you are ready to bet real keep back taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that accomplish not permit US players to associate and play.This is due to relatively supplementary legislation in the associated States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly exchange in the middle of states and it is important to be aware of the produce an effect in the divulge in which you reside.The Microgaming casinos that pull off allow US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, additional Jersey, new York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will pay for in the region of 300 games.These may increase the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, pardon ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scuff card, sic bo, slots and video poker.They provide a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will allow their entire package of games, however, there are sufficient games for each casino to still allow a wide variety and each game that is offered is of the same high character and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Free Coins Link 2021
  Free Coins SLOTOMANIA
  SLOTOMANIA Hack No Survey 2021
  SLOTOMANIA Hack
  SLOTOMANIA Free Spins
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins 2021

 5. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://issuu.com/slotomaniacoins2021

  They come up with the money for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They next provide a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, with you modernize to be adept to comport yourself for real money, you cannot then go support to the forgive mode.So, create definite that you are ready to bet genuine money before taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that realize not permit US players to partner and play.This is due to relatively additional legislation in the allied States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly every second with states and it is important to be au fait of the produce a result in the permit in which you reside.The Microgaming casinos that do allow US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, new Jersey, other York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will pay for in the region of 300 games.These may complement the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, pardon ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scuff card, sic bo, slots and video poker.They pay for a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will give their entire package of games, however, there are tolerable games for each casino to nevertheless give a broad variety and each game that is offered is of the similar high quality and standard.

  KW:
  Free SLOTOMANIA Coins Without Survey
  Free SLOTOMANIA Coins Links 2021
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins
  SLOTOMANIA Free Chips
  SLOTOMANIA Free Coins UPDATED

 6. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://anaconda.org/kliemons

  They pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They plus have enough money a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, gone you restore to be nimble to undertaking for real money, you cannot after that go help to the pardon mode.So, make certain that you are ready to bet real child maintenance past taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that get not allow US players to partner and play.This is due to relatively extra legislation in the associated States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly every other together with states and it is important to be familiar of the enactment in the give leave to enter in which you reside.The Microgaming casinos that realize allow US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, new Jersey, further York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will provide in the region of 300 games.These may affix the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, release ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scrape card, sic bo, slots and video poker.They provide a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will provide their entire package of games, however, there are ample games for each casino to yet find the money for a broad variety and each game that is offered is of the thesame tall air and standard.

  KW:
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Chips 2021
  SLOTOMANIA Free Casino Slots 2021

 7. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://urlscan.io/result/f23e77db-a655-40a1-9688-decdc95c6e71/

  They offer both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They as a consequence have enough money a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, taking into consideration you amend to be practiced to work for real money, you cannot after that go back up to the pardon mode.So, make clear that you are ready to bet genuine grant back taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that accomplish not permit US players to associate and play.This is due to relatively extra legislation in the joined States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly exchange in the middle of states and it is important to be familiar of the measure in the give leave to enter in which you reside.The Microgaming casinos that pull off allow US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, extra Jersey, new York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will give in the region of 300 games.These may put in the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, release ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, graze card, sic bo, slots and video poker.They have enough money a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will give their entire package of games, however, there are tolerable games for each casino to nevertheless have enough money a broad variety and each game that is offered is of the same high environment and standard.

  KW:
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA 2021
  SLOTOMANIA Free Coins UPDATED
  SLOTOMANIA Hack No Survey 2021
  Free SLOTOMANIA Coins Links 2021
  Free Coins SLOTOMANIA Link
  SLOTOMANIA Free Coins Iphone

 8. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://issuu.com/slotomaniacoins2021/docs/free_slotomania_coins_ebook_2021-2022

  They give both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They along with allow a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, gone you restore to be able to statute for genuine money, you cannot after that go back to the pardon mode.So, make positive that you are ready to bet real grant in the past taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that accomplish not permit US players to partner and play.This is due to relatively further legislation in the joined States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly different amid states and it is important to be familiar of the take effect in the divulge in which you reside.The Microgaming casinos that pull off permit US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, new Jersey, further York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will come up with the money for in the region of 300 games.These may adjoin the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, free ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scratch card, sic bo, slots and video poker.They allow a wide variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not every casino that uses Microgaming software will offer their entire package of games, however, there are sufficient games for each casino to yet provide a broad variety and each game that is offered is of the same high feel and standard.

  KW:
  ۱۰۰۰۰۰۰ Free SLOTOMANIA Coins
  SLOTOMANIA Free Chips
  Free Coins SLOTOMANIA Link 2021
  SLOTOMANIA Free Coins iPhone 2021
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Coins FREE HACK

 9. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://www.pinterest.com/pin/1142788474164741698/

  They come up with the money for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They next present a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, as soon as you remodel to be practiced to behave for real money, you cannot then go put up to to the pardon mode.So, make distinct that you are ready to bet genuine child support previously taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that do not allow US players to link and play.This is due to relatively supplementary legislation in the united States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly stand-in surrounded by states and it is important to be up to date of the con in the allow in in which you reside.The Microgaming casinos that get allow US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, supplementary Jersey, new York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will manage to pay for in the region of 300 games.These may combine the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, forgive ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scrape card, sic bo, slots and video poker.They find the money for a wide variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will allow their entire package of games, however, there are ample games for each casino to still present a broad variety and each game that is offered is of the thesame tall feel and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Free Coins iPhone 2021
  SLOTOMANIA Free Slots 2021
  SLOTOMANIA Free Coins
  SLOTOMANIA Free Coins Facebook
  SLOTOMANIA Free Instant 1 Million Coins
  Free SLOTOMANIA Coins

 10. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://marekadinewelos.medium.com/hot-slotomania-free-coins-2021-ios-android-pc-unique-80fbfab9f00b

  They manage to pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They next have enough money a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, with you remodel to be accomplished to appear in for genuine money, you cannot later go assist to the release mode.So, create determined that you are ready to bet real maintenance previously taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that attain not allow US players to join and play.This is due to relatively additional legislation in the allied States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly substitute in the company of states and it is important to be aware of the action in the let in in which you reside.The Microgaming casinos that realize allow US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, additional Jersey, supplementary York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will manage to pay for in the region of 300 games.These may count up the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, forgive ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, graze card, sic bo, slots and video poker.They give a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will meet the expense of their entire package of games, however, there are ample games for each casino to nevertheless come up with the money for a wide variety and each game that is offered is of the same high quality and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Hack No Survey 2021
  SLOTOMANIA Free Spins
  SLOTOMANIA Free Instant 1 Million Coins
  SLOTOMANIA Free Coins UPDATED 2021 ANDROID
  SLOTOMANIA Free Spins 2021
  SLOTOMANIA Free Casino Slots 2021

 11. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://urlscan.io/result/f23e77db-a655-40a1-9688-decdc95c6e71/

  They have the funds for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They as a consequence come up with the money for a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, later you revolutionize to be practiced to play a part for genuine money, you cannot later go assist to the pardon mode.So, create sure that you are ready to bet genuine maintenance since taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that attain not permit US players to partner and play.This is due to relatively further legislation in the allied States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly alternating between states and it is important to be familiar of the exploit in the permit in which you reside.The Microgaming casinos that attain permit US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, extra Jersey, supplementary York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will pay for in the region of 300 games.These may add up the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, release ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scratch card, sic bo, slots and video poker.They have enough money a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not every casino that uses Microgaming software will manage to pay for their entire package of games, however, there are plenty games for each casino to yet provide a wide variety and each game that is offered is of the same tall mood and standard.

  KW:
  SLOTOMANIA Free Chips
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA Without Surveys
  SLOTOMANIA Free Slots
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA Without Surveys
  SLOTOMANIA Hack No Survey
  SLOTOMANIA Hack

 12. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://slotomaniafreecoins2021.teamapp.com/clubs/605529/articles/5304472?_detail=v1

  They pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They plus present a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, gone you revolutionize to be able to put-on for real money, you cannot next go urge on to the clear mode.So, create definite that you are ready to bet genuine child maintenance back taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that attain not permit US players to join and play.This is due to relatively new legislation in the associated States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly substitute between states and it is important to be aware of the performance in the acknowledge in which you reside.The Microgaming casinos that accomplish allow US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, new Jersey, supplementary York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will meet the expense of in the region of 300 games.These may enhance the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, forgive ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scuff card, sic bo, slots and video poker.They come up with the money for a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not every casino that uses Microgaming software will offer their entire package of games, however, there are ample games for each casino to still manage to pay for a broad variety and each game that is offered is of the similar tall tone and standard.

  KW:
  Free SLOTOMANIA Coins
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA 2021
  SLOTOMANIA Free Coins Link
  SLOTOMANIA Generator
  SLOTOMANIA Free Spins
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins 2021

 13. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://www.spreaker.com/user/14052641

  They pay for both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They also present a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, in the manner of you modernize to be nimble to accomplish for real money, you cannot later go support to the free mode.So, make positive that you are ready to bet genuine money past taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that reach not permit US players to associate and play.This is due to relatively extra legislation in the united States that does not allow online gambling for residents of the US.The laws are slightly alternative between states and it is important to be up to date of the behave in the state in which you reside.The Microgaming casinos that realize permit US players, in general, will not permit US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, other Jersey, other York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will manage to pay for in the region of 300 games.These may improve the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, free ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, cut card, sic bo, slots and video poker.They present a broad variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not every casino that uses Microgaming software will come up with the money for their entire package of games, however, there are satisfactory games for each casino to yet have the funds for a wide variety and each game that is offered is of the same tall mood and standard.

  KW:
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins
  ۱۰۰۰۰۰۰ Free SLOTOMANIA Coins 2021
  SLOTOMANIA Hack No Survey 2021
  How To Get Free SLOTOMANIA Coins
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  Free SLOTOMANIA Coins 2021

 14. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  https://www.pinterest.com/pin/1142788474164741698/

  They offer both a downloadable casino and a Microgaming flash casino.The two versions appear to be identical in their rules.They along with offer a “fun mode.” Players can practice their Microgaming games and strategies for various casino games for free.However, following you reorganize to be clever to exploit for real money, you cannot next go encourage to the clear mode.So, create sure that you are ready to bet real grant before taking the plunge and upgrading.There are a number of Microgaming casinos that do not permit US players to belong to and play.This is due to relatively extra legislation in the allied States that does not permit online gambling for residents of the US.The laws are slightly substitute surrounded by states and it is important to be up to date of the do its stuff in the welcome in which you reside.The Microgaming casinos that accomplish permit US players, in general, will not allow US players from the eleven states that have stricter controls ?those are Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Nevada, further Jersey, supplementary York, Oregon, South Dakota, Washington and Wisconsin.A typical Microgaming casino will give in the region of 300 games.These may improve the following: various versions of baccarat, various versions of blackjack, casino war, craps, various versions of poker, release ride, keno, pai gow poker, pontoon, red dog, roulette, scuff card, sic bo, slots and video poker.They find the money for a wide variety of games which makes playing in their casinos fun and entertaining.Not all casino that uses Microgaming software will present their entire package of games, however, there are plenty games for each casino to yet give a broad variety and each game that is offered is of the similar high tone and standard.

  KW:
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA 2021
  Free Coins SLOTOMANIA
  How To Get Free Coins On SLOTOMANIA
  SLOTOMANIA Free Coins 2021
  SLOTOMANIA Free Chips
  SLOTOMANIA Free Coins Iphone

 15. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular Fashion Area DIAMONDS Online Free

  ۲٫be sure you compare their prices and capabilities among sites: Compare their price, be sure your wholesale jewellery buying are stunning high quality and not pricey price.The jewellery gives can come in alternative colors, shapes and elements, roughly valuable, and they demand a skilled eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewellery making gives is not a difficulty unless you have an interest in the cost as well.Jewelry gives can be purchased from local shops or fairs or they are often ordered online.This last answer is the coolest as a result of quality is assured and so is online buying groceries safeguard.The price is essentially the most decisive factor.In US the specialty agents have a powerful hold in the jewellery market.55% of sales of diamond jewelry are in US, and half of the income is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a continuing rise, mountain climbing a 5.7% augment every year, making it essentially the most demanded product during the period 2003 2008.With steady financial growth since 2009, things have modified once again for the jewelry industry after the big impact of recession.The year 2010 is with crammed with guarantees, the growth is said to increase considerably.The styles and patterns of jewellery are continually altering with altering mind-set of folks.With economic growth, there is also a change in perspective against buying; buying diamond jewelry is now a standing symbol to boot; for diamond marriage ceremony rings, people don’t prefer some thing not up to a diamond ring which not just displays the energy and bond of the couple getting married but also how deep their pockets are.In the US market, the sales of diamond jewellery account for around 55% of total jewelry sales; the increase in sales were quite steady and substantial until 2007.The industry experts had in fact expected a steady and tremendous rise even though all their hopes and beliefs went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewelry in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US accounts for the largest percentage of market for jewelry.The raw ingredients are basically introduced in from Africa, Canada, Russia and Australia; even though the nations which are concerned in jewellery production and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewellery was at a steady increase globally and experts predicted it to stay the same; however with the downfall taking place.

  KW
  Lady Popular DIAMONDS Generator
  Lady Popular Fashion Arena Free Dollars and Diamonds Hack
  Lady Popular Fashion Area HACK Android
  Lady Popular HACK Android
  Lady Popular Fashion Arena Grab Unlimited Dollars and Diamonds Free!
  Lady Popular Fashion Area DIAMONDS Free Generator 2021

 16. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular Fashion Area DOLLARS CHEATS

  ۲٫you should definitely evaluate their prices and features among sites: Compare their price, make sure your wholesale jewelry purchasing are astounding high quality and low-budget price.The jewelry provides can are available various colors, shapes and elements, more or less valuable, and they demand a talented eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewelry making gives is not an issue unless you are interested in the cost to boot.Jewelry gives can be purchased from local shops or fairs or they are often ordered online.This last solution is the best because quality is assured and so is online buying groceries safety.The price is the most decisive factor.In US the strong point marketers have a robust hold in the jewellery market.55% of sales of diamond jewellery are in US, and half of the revenue is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a continuing rise, mountain climbing a 5.7% augment each year, making it probably the most demanded product in the course of the period 2003 2008.With steady financial growth since 2009, things have changed again for the jewellery industry after the enormous impact of recession.The year 2010 is with full of guarantees, the growth is said to increase significantly.The styles and patterns of jewelry are forever altering with altering attitude of people.With economic growth, there is also a metamorphosis in attitude against buying; buying diamond jewellery is now a standing symbol in addition; for diamond wedding rings, people don’t prefer whatever not up to a diamond ring which not just reflects the power and bond of the couple getting married but also how deep their pockets are.In the US market, the sales of diamond jewelry account for around 55% of total jewellery sales; the increase in sales had been quite steady and substantial until 2007.The industry experts had truly predicted a gentle and huge rise even though all their hopes and ideology went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewellery in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US money owed for the largest percentage of market for jewelry.The raw constituents are primarily brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; though the international locations that are worried in jewellery production and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewelry was at a gradual increase globally and experts expected it to remain a similar; though with the downfall going down.

  KW
  Lady Popular Fashion Area DIAMONDS Hack NO SURVEY FREE 2021
  Lady Popular EMERALDS CHEATS 2021
  Lady Popular Fashion Arena Astuces Dollars and Diamonds free for Lady Popular Fashion Arena
  Lady Popular DIAMONDS Free Generator
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS Online Free 2021
  Lady Popular Fashion Area HACK iOS

 17. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular Fashion Area HACK Free

  ۲٫you’ll want to evaluate their prices and services among sites: Compare their price, be certain your wholesale jewellery purchasing are superb high quality and most economical price.The jewelry provides can come in different colors, shapes and constituents, roughly valuable, and they demand a skilled eye to become an decoration or a jewel.Where to buy such jewellery making gives is not a problem unless you are interested in the cost as well.Jewelry provides can be bought from local shops or fairs or they are often ordered online.This last solution is the best as a result of good quality is guaranteed and so is online buying groceries safeguard.The price is probably the most decisive factor.In US the strong point agents have a strong hold in the jewelry market.55% of sales of diamond jewellery are in US, and half of the earnings is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a continuing rise, hiking a 5.7% increase each year, making it the most demanded product during the period 2003 2008.With steady financial growth since 2009, things have changed again for the jewellery industry after the big impact of recession.The year 2010 is with filled with promises, the growth is asserted to increase considerably.The styles and styles of jewelry are forever altering with altering frame of mind of folk.With economic growth, there also is a change in angle in opposition t buying; buying diamond jewelry is now a status symbol in addition; for diamond wedding rings, people don’t prefer whatever not up to a diamond ring which not just reflects the power and bond of the couple getting married but also how deep their pockets are.In the US market, the sales of diamond jewelry account for around 55% of total jewellery sales; the increase in sales had been quite steady and really extensive until 2007.The industry experts had in fact predicted a steady and giant rise though all their hopes and ideology went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewellery in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US money owed for the largest percent of marketplace for jewelry.The raw ingredients are essentially brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; even though the countries that are worried in jewellery manufacturing and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewelry was at a gradual increase globally and experts predicted it to remain an analogous; although with the downfall taking place.

  KW
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS CHEATS Android
  Lady Popular Fashion Area DIAMONDS CHEATS 2021
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS Online Free
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS CHEATS
  Lady Popular Fashion Area HACK Diamonds Free
  Lady Popular HACK Free 2021

 18. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular DIAMONDS CHEATS Android 2021

  ۲٫make sure to examine their prices and functions among sites: Compare their price, be sure your wholesale jewellery buying are mind-blowing quality and least expensive price.The jewellery gives can come in different colors, shapes and components, more or less precious, and they demand a talented eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewellery making gives is not a problem unless you are interested in the price besides.Jewelry provides can be purchased from local shops or fairs or they are often ordered online.This last solution is the coolest as a result of quality is assured and so is online shopping safety.The price is the most decisive factor.In US the distinctiveness retailers have a powerful hold in the jewellery market.55% of sales of diamond jewellery are in US, and half of the revenue is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a continuing rise, mountaineering a 5.7% increase every year, making it the most demanded product in the course of the period 2003 2008.With steady economic growth since 2009, things have modified again for the jewellery industry after the large impact of recession.The year 2010 is with full of promises, the expansion is declared to increase significantly.The styles and styles of jewelry are forever changing with altering attitude of folk.With financial growth, there is also a transformation in attitude towards buying; buying diamond jewelry is now a status symbol as well; for diamond marriage ceremony rings, people don’t prefer whatever not up to a diamond ring which not only displays the energy and bond of the couple getting married but additionally how deep their pockets are.In the US market, the sales of diamond jewellery account for around 55% of total jewelry sales; the increase in sales have been quite steady and considerable until 2007.The industry specialists had basically expected a steady and massive rise although all their hopes and ideology went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewellery in the worldwide market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US bills for the biggest percentage of market for jewelry.The raw materials are primarily brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; though the nations that are involved in jewelry production and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewelry was at a gentle augment globally and specialists anticipated it to remain an identical; even though with the downfall taking place.

  KW
  Lady Popular Fashion Area HACK
  Lady Popular DIAMONDS Free Generator 2021
  Lady Popular EMERALDS Free 2021
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Online Free
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS Generator
  Lady Popular EMERALDS Free Generator

 19. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular DIAMONDS CHEATS iOS

  ۲٫remember to compare their prices and capabilities among sites: Compare their price, be certain your wholesale jewelry buying are dazzling good quality and cheap price.The jewellery supplies can come in alternative colors, shapes and ingredients, more or less valuable, and that they demand a talented eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewellery making supplies is not an issue unless you are interested in the cost to boot.Jewelry supplies can be purchased from local shops or fairs or they can be ordered online.This last solution is the good because good quality is guaranteed and so is online buying groceries security.The price is essentially the most decisive factor.In US the uniqueness retailers have a robust hold in the jewellery market.55% of sales of diamond jewellery are in US, and half of the income is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a constant rise, mountain climbing a 5.7% augment every year, making it probably the most demanded product in the course of the period 2003 2008.With steady financial growth since 2009, things have modified again for the jewelry industry after the enormous impact of recession.The year 2010 is with full of guarantees, the expansion is asserted to augment considerably.The styles and patterns of jewelry are consistently changing with changing mind-set of folks.With economic growth, there also is a transformation in angle in opposition t buying; buying diamond jewellery is now a standing symbol as well; for diamond marriage ceremony rings, people don’t prefer anything less than a diamond ring which not only reflects the power and bond of the couple getting married but additionally how deep their wallet are.In the US market, the sales of diamond jewellery account for around 55% of total jewelry sales; the increase in sales have been quite steady and substantial until 2007.The industry specialists had basically expected a gradual and colossal rise although all their hopes and ideology went down the drain in the year 2007.It has been seen that the increase in sales of jewelry in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US debts for the largest percent of market for jewellery.The raw parts are basically brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; however the countries that are worried in jewelry manufacturing and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewellery was at a gentle augment globally and experts expected it to remain a similar; although with the downfall going down.

  KW
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS CHEATS
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS CHEATS iOS 2021
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS CHEATS Android 2021
  Lady Popular HACK
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS CHEATS iOS 2021
  Lady Popular Fashion Area HACK

 20. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular Fashion Area DOLLARS Generator

  ۲٫be sure you compare their prices and functions among sites: Compare their price, make certain your wholesale jewellery buying are mind-blowing quality and cheap price.The jewellery supplies can come in various colors, shapes and components, kind of precious, and they demand a skilled eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewellery making supplies is not an issue unless you have an interest in the price as well.Jewelry provides can be bought from local shops or fairs or they are often ordered online.This last answer is the good as a result of good quality is assured and so is online buying groceries protection.The price is essentially the most decisive factor.In US the area of expertise dealers have a strong hold in the jewelry market.55% of sales of diamond jewelry are in US, and half of the earnings is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a relentless rise, hiking a 5.7% increase each year, making it the most demanded product in the course of the period 2003 2008.With steady economic growth since 2009, things have modified again for the jewellery industry after the enormous impact of recession.The year 2010 is with filled with guarantees, the growth is asserted to augment considerably.The styles and patterns of jewelry are perpetually altering with changing frame of mind of people.With economic growth, there is also a metamorphosis in perspective towards buying; buying diamond jewellery is now a status symbol in addition; for diamond marriage ceremony rings, people don’t prefer whatever not up to a diamond ring which not just displays the power and bond of the couple getting married but also how deep their wallet are.In the US market, the sales of diamond jewelry account for around 55% of total jewellery sales; the augment in sales had been quite steady and substantial until 2007.The industry specialists had in reality expected a gradual and massive rise however all their hopes and ideology went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewelry in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US bills for the largest percentage of market for jewellery.The raw ingredients are essentially brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; however the countries that are worried in jewellery production and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewellery was at a gentle increase globally and specialists anticipated it to stay a similar; though with the downfall happening.

  KW
  Lady Popular HACK Diamonds Free
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS CHEATS iOS 2021
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Hack NO SURVEY FREE
  Lady Popular DIAMONDS Free
  Lady Popular Fashion Area DIAMONDS CHEATS iOS
  Lady Popular DIAMONDS CHEATS Android

 21. دیدگاه شما در انتظار بررسی می‌باشد

  Lady Popular EMERALDS Generator

  ۲٫you’ll want to evaluate their prices and features among sites: Compare their price, be certain your wholesale jewellery purchasing are stunning quality and cost-effective price.The jewelry provides can are available in alternative colors, shapes and parts, kind of valuable, and they demand a skilled eye to become an ornament or a jewel.Where to buy such jewelry making supplies is not a problem unless you are interested in the cost in addition.Jewelry supplies can be purchased from local shops or fairs or they are often ordered online.This last answer is the best as a result of good quality is guaranteed and so is online shopping security.The price is the most decisive factor.In US the strong point retailers have a robust hold in the jewelry market.55% of sales of diamond jewellery are in US, and half of the earnings is contributed by the sales of top 50 chains.The demand was on a relentless rise, hiking a 5.7% augment every year, making it the most demanded product in the course of the period 2003 2008.With steady economic growth since 2009, things have modified again for the jewellery industry after the large impact of recession.The year 2010 is with full of promises, the expansion is asserted to increase considerably.The styles and styles of jewelry are always changing with altering mindset of folks.With economic growth, there is also a metamorphosis in angle against buying; buying diamond jewellery is now a status symbol as well; for diamond marriage ceremony rings, people don’t prefer some thing not up to a diamond ring which not only reflects the strength and bond of the couple getting married but in addition how deep their wallet are.In the US market, the sales of diamond jewellery account for around 55% of total jewellery sales; the increase in sales had been quite steady and substantial until 2007.The industry specialists had truly predicted a gentle and large rise even though all their hopes and beliefs went down the drain in the year 2007.It has been seen that the augment in sales of jewellery in the global market was mere 1.7% during 2007 2008.Globally, US accounts for the largest percent of market for jewelry.The raw ingredients are primarily brought in from Africa, Canada, Russia and Australia; though the countries which are involved in jewellery production and diamond processing are India, China, Turkey and Italy.The major retail markets are in US, Europe, Middle East and Asia.The demand of diamond jewelry was at a gradual augment globally and specialists anticipated it to stay a similar; although with the downfall going down.

  KW
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Online Free 2021
  Lady Popular Fashion Area DOLLARS CHEATS iOS 2021
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Generator
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Hack NO SURVEY FREE 2021
  Lady Popular Fashion Area EMERALDS Online Free
  Lady Popular HACK Free 2021

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید