جاهای دیدنی آستارا ؛ مروارید شهرهای گیلان(خواندن 7 دقیقه)

آستارا
آستارا

جاهای دیدنی آستارا نیاز به معرفی ندارند چون بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارند و طبیعت‌گردان از دور و نزدیک هر ساله برای لذت‌بردن از طبیعت و زیبایی‌ها و جاذبه‌های بی‌مثالش به این شهر دوست‌داشتنی سفر می‌کنند. اما به هر حال برشمردن این جلوه‌های درخشان و چشم‌نواز طبیعت به شناخت بهتر این شهر و جاذبه‌های گردشگری آن کمک شایانی خواهد کرد.

به عنوان یک معرفی کلی باید بگویم آستارا یا مروارید شهرهای گیلان، در قلب تالش جا خوش کرده است. شهرستان آستارا شمالی‌ترین شهرستان استان گیلان به شمار می‌رود. این شهر دُرمانند بین رشته کوه‌های البرز و دریای مازندران قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی این شهر به وضوح گویای حال و هوا و آب و هوای شهر خواهد بود. همین موقعیت خاص جغرافیایی و زیبایی منحصر به فرد شهر میزبون را بر آن داشت که از میان انبوه شهرهای خوش‌منظره و پر جاذبه مروارید شهرهای استان گیلان یعنی آستارای دل‌نواز را به عنوان مقصدی مفرح برای سفر انتخاب کند. با میزبون همراه باشید تا بیشتر از آستارا بخوانید.

آستارا شهری با بام‌هایی از جنس سفال

هر زمان که به آستارا سفر کردید از قدم‌زدن در کوچه‌های پیچ در پیچ این شهر زیبا غافل نباشید. این کوچه‌های زیبا و خوش آب و هوا لبریزند از خانه‌هایی با سقف‌هایی از جنس سفال. این سقف‌های سفالی زیبایی و جلوه‌ای بی‌مثال به کوچه‌های خوش رنگ آستارا بخشیده‌اند. اما زیبایی تنها دلیل سفال‌بودن این سقف‌ها نیست. این سقف‌های سفالی به خنک‌شدن فضای داخل خانه‌ها در تابستان که گرما طاقت ساکنان خانه را طاق می‌کند، کمک شایان توجهی خواهد کرد. لازم است اضافه کنم که سقف‌های سفالی از سقف‌های شیروانی بسیار خنک‌تر هستند.

پ.ن: کوچه‌های قهر و آشتی شیراز و کوچۀ آشتی‌کنان یزد نیز از جنس سفال هستند و در خنک‌شدن کوچه‌ها در فصل گرما تأثیر به سزایی دارند.

برای بیشتر خواندن در مورد کوچه‌های سفالی قهر و آشتی روی لینک زیر کلیک کنید:

کوچۀ قهر و آشتی در سه شهر: شیراز، یزد و بوشهر

جاهای دیدنی آستارا

به حتم تنها جاذبۀ گردشگری مروارید شهرهای گیلان، سقف‌های سفالی و آب و هوای خوش آن در زمستان و تابستان نخواهد بود. این شهر بی‌شمار جاذبۀ گردشگری دارد. زیرا در اطرافش سرشار است از کوه و جنگل و دریا و برکه؛ و در مرکزش مراکز خرید و بازارهای پر رونق و دیگر دیدنی‌های دلبرانه. از میزبون می‌شنوید آستارا می‌تواند بهترین مقصد برای سفر آتی شما باشد. از آنجایی که میزبون در هر ادعا، تمام جوانب امر را به دقت می‌سنجد و ادعای گزاف نمی‌کند با پیشنهاد اجاره ویلا در آستارا آسودگی سفر شما را تضمین می‌کند.

تالاب بین المللی استیل

یکی از جاهای دیدنی آستارا که بسیار توجه گردشگران را به خود جذب می‌کند تالاب بین المللی استیل نام دارد. این تالاب زیبا و چشم‌نواز فقط ۴ کیلومتر با آستارا فاصله دارد. در واقع این تالاب بی‌مثال در حاشیۀ جادۀ آستارا به تالش قرار گرفته است. این تالاب همچون بسیاری از دیگر تالاب‌های کشور عزیزمان ایران از اهمیت و ارزش اکوتوریستی بسیاری برخوردار است.

اما لازم است اضافه کنم که این تالاب نسبت به دیگر تالاب‌ها شگفتی‌های شگرفی دارد. از جمله اینکه این تالاب در موقعیت جغرافیایی خاصی واقع شده است که چشم‌اندازهای منحصر به فردی می‌آفریند. تصور کنید تالابی که با کوه‌های البرز و جنگل‌های سبز و مزارع پر بار و کشتزارهای بر قرار هم‌سایه و هم‌خانه شده است. اما این چشم‌انداز خاص تنها شگفتی این تالاب نیست. شگفتی شگرف‌تر حرکت درختان در تالاب است. حتی تصور این امر دشوار و غیر قابل باور است. لازم و واجب است از نزدیک این شکفتی را ببینید تا بلکه باورش کنید.

از آنجایی که درختان در این تالاب در آب ریشه دوانده‌اند همراه با حرکات نرم و لطیف آب ریشه‌ها نیز به جنبش در می‌آیند. این رفتار آرام و ملیح مسبب شگفتی عظیم و حرکت درختان تنومند در پهنۀ تالاب است.

پ.ن: اگر در یک کارتون یا یک داستان تخیلی ببینید درختی حرکت می‌کند چه واکنشی نشان می‌دهید! داستان را باور می‌کنید؟

روستای دربند

اما اگر در همان جهت یعنی در سمت جنوب غربی آستارا، این مروارید زیبای شهرهای گیلان، فقط ۷ کیلومتر پیش بروید به یکی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین روستاهای گیلان که چه عرض کنم ایران می‌رسید. روستای دربند به علت هم‌سایه‌بودن با تالاب خوش منظرۀ استیل و مجاورت با کوهپایه‌های سبز و لطیف و باطراوت رشته کوه البرز و شالیزارهای سبز برنج بهشتی است که در زمین مثل و مانندی نخواهد داشت. در سفر به آستارا دیدار از این همه زیبایی خلقت را پشت گوش نیندازید.

گردنه حیران

از آنجا که نقطه‌ای در گیلانِ بهشتی می‌درخشد که هر بیننده‌ای را حیران خود می‌کند نامش را حیران نهاده‌اند. گردنه حیران روستایی است در بهشتِ گیلان که بهشتی رنگ است و اتفاقاً نهری شیرین از آن در گذر است. این گردنۀ حیرت‌انگیز از طرفی به کوه‌های سبز جنگلی و از طرفی دیگر به دره‌ای نرم و لطیف محدود می‌شود. نهر شیرین و گوارایی که گفتم از میان همین درۀ لطیف عبور می‌کند. این نهر شیرین و گوارا رود آستارا یا آق چای خوانده می‌شود.

ابرها در این نقطۀ بهشتی به قدری به زمین نزدیک هستند که این روستای جذاب در اکثر اوقات لحافی از مه بر خود کشیده است و فقط در تابستان‌های گرم است که این لحاف را پس می‌زند و با گل‌ها و شکوفه‌ها بستر خود را آذین می‌بندد.

منظرۀ چشم‌نواز و آب و هوای خوش این روستا درست مثل یک آهن‌ربا گردشگران طبیعت‌دوست را به خود جذب می‌کند. اگر شما هم از گردشگران طبیعت‌دوست هستید شک نداشته باشید که در میدان مغناطیسی جاذبۀ این روستای سبز گرفتار خواهید بود.

تله کابین حیران

اگر در چنین چشم‌انداز رؤیاگونه‌ای قرار بگیرید چه آرزویی در سر می‌پرورید؟ یکی از آرزوهای محتمل در چنین شرایطی تماشای این چشم‌انداز چشم‌نواز از فراز ابرها خواهد بود. برای تحقق این آرزو بر فراز این گردنه یک تله کابین مرتفع و طولانی در نظر گرفته شده است. این تله کابین ۱۵۰۰ متر از این بهشت سبز حیرت‌انگیز حیران‌کننده را پشت سر می‌گذارد و در نهایت به شرقی‌ترین نقطۀ پارک جنگلی فندقلو از حرکت باز می‌ایستد.

پ.ن: این تله کابین ۱۷۳۰ متر از طسح دریا فاصله دارد.

آبشار لاتون

اگر برای شما جالب است بلندترین آبشار استان گیلان را از نزدیک ببینید کافی است ۱۵ کیلومتر در سمت جنوب آستارا رانندگی کنید. با رسیدن به روستای دیدنی کوته‌کومه نه تنها از یک بهشت زمینی دیگر دیدن کرده‌اید بلکه بلندترین آبشار استان گیلان را که لاتون نام دارد را از نزدیک دیده‌اید.

روستای کوته‌کومه

همان طور که در بند پیش ذکر شد روستای کوته‌کومه یکی دیگر از بهشت‌های زمینی گیلان سبز و خوش منظره است. این بهشت زمینی کوچک بیشتر به خاطر آبشار لاتون شهرت گردشگری دارد اما در کنار بلندترین آبشار گیلان، یک چشمۀ آبگرم کوچک هم دارد.

ساحل صدف

یکی دیگر از جاهای دیدنی آستارا که بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. ساحل صدف نام دارد. لازم است اضافه کنم ساحل صدف یکی از دیدنی‌ترین و تمیزترین ساحل‌های دریای مازندران به شمار می‌رود. این ساحل زیبا و دیدنی و بکر فقط ۱۰ کیلومتر با آستارا فاصله دارد. برای رسیدن به این ساحل زیبا کافی است از آستارا ۱۰ کیلومتر به سمت رشت رانندگی کنید. این ساحل در کنار زیبایی و تمیزی به امکانات ویژه‌ای برای گردشگران مجهز است. از جملۀ این امکانات عبارتند از: زمینی مخصوص برای بازی و تفریح کودکان، طرح سالم‌سازی و محلی محافظت‌شده مختص به شنا، استراحت‌گاه‌هایی موقت، پلاژهایی جهات عرضۀ خدمات به گردشگران، امکان کمپینگ، حضور اکیپی جهت امداد، غریق نجات و همچنین امکان ماهیگیری برای گردشگران.

سفر به آستارا

یکی از شهرهای دیدنی ایران زمین در استان گیلان که به زیبایی و شکوه شهرت دارد شهر آستارا است. با سفر به شهر آستارا طبیعت را با جلوه‌ای متفاوت خواهید دید. طبیعتی بی‌نظیر و چشم‌نواز و دلبرانه که شکوهش به بهشت پهلو می‌زند و زیبایی زندگی را صدچندان به نمایش می‌گذارد.

سفر به آستارا به سلامت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید