غار یاغی لوکا در رامسر ؛ حیرت‌برانگیز و پرماجرا(خواندن 9 دقیقه)

غار یاغی لوکا در رامسر
غار یاغی لوکا در رامسر

غار یاغی لوکا در رامسر یکی از جذاب‌ترین و مهیج‌ترین جاهای دیدنی به شمار می‌رود. شاید این جذابیتِ قابل توجه و وسوسه‌برانگیز بیشتر به خاطر ماجراهای پر فراز و نشیبی باشد که در مورد این غار حدس زده می‌شود. به عبارتی دیگر نام این غار که به زبان فارسی به معنای سوراخ راهزن است باعث می‌شود داستان‌های بسیاری در مورد آن در ذهن داستان‌ساز ما انسان‌ها شکل بگیرد. روزگاری بسیار دور در گذشته را در ذهن خود مجسم کنید که راهزن‌های بسیاری در کوه‌ها به کمین کاروان‌ها می‌نشسته‌اند و برای دیده نشدن در دهانۀ این غار پنهان می‌شده‌اند. یا لحظاتی را در نظر بگیرید که چندین و چند راهزن به خاطر رهایی از مأموران دولتی و امنیتی خودشان را با هراس و دلهره از کوه بالا می‌کشیده‌اند و با دیدن دهانۀ غار نفس راحتی می‌کشیده‌اند و به آن پناه می‌برده‌اند. اینکه آیا کار راهزن‌ها درست بوده است یا نه، در حال حاضر موضوع بحث ما نیست. مهم ماجرای پر فراز و نشیب و جذابی است که اینچنین شکل می‌گیرد. درست مثل یک فیلم قوی سینمایی که می‌تواند دست کم دو ساعت تمام بیننده را مبهوتِ ماجرای خود کند. میزبون در این سفر، غار یاغی لوکا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده است. مقصدی که نه تنها زیبایی و شکوه طبیعت و زمین را به رخ می‌کشد بلکه قدرت ذهن داستان‌ساز آدمی را بیش از هر مقصد گردشگری دیگر به منصۀ ظهور می‌رساند. اگر روزی، روزگاری؛ سریال محبوب روزی روزگاری را دیده‌اید بدون شک مِهر خواهید داشت به راهزن‌هایی که در دل کوه‌ها کمین می‌کرده‌اند در روزی و روزگاری بسیار پیش از این. با میزبون همراه باشید، اگر مشتاق هستید یکی از این غارهای کمین‌گاهی را بیشتر بشناسید. یا حتی روزی، روزگاری، این کمین‌گاه حیرت‌برانگیز را از نزدیک ببینید.

دیدار از غار یاغی لوکا در شهر رامسر همراه با میزبون

اندکی بیشتر در مورد غار یاغی لوکا …

بر فراز کوهی بلند در جبهۀ شمال غربی شهر تحسین‌برانگیز رامسر در استان بهشتی مازندران زیبا چاهی به چشم می‌خورد که دیوارۀ داخلی آن به طور کامل از سنگ تشکیل شده است. اینکه آیا این چاه سنگی به دست انسان‌هایی در قرن‌هایی پیش از این ساخته شده است یا طبیعت به این شیوه سنگ‌ها را بر فراز هم چیده است و این چاه را شکل داده است مشخص نیست. اگر پای حرف محلی‌های این منطقه بنشینید و از آن‌ها در این مورد سؤال بپرسید خواهند گفت که در گذشته‌های خیلی خیلی دور، زمانی که ساکنان دژ محکم ایلمیلی در این ناحیه سکونت داشتند این چاه را به عنوان راهی پنهانی و زیرزمینی ایجاد کرده‌اند. بنا بر همین ادعا اضافه خواهند کرد که در آن دوره از تاریخ این سرزمین این چاه سنگی یا غار پنهان تا ساحل دریا امتداد داشته است. به عبارتی دیگر این چاه از یک سو به دژ و از سوی دیگر به ساحل دریا راه داشته و در مواقع لزوم برای ساکنان دژ فرصت و امکان خروج از قلعه را فراهم می‌آورده است. اما پس از اینکه دژ ایلمیلی دیگر مثل سابق وجود نداشت؛ و شاید زمانی که مسیر باز و در دسترس میان دژ و ساحل از بین رفت و این راه زیرزمینی به یک چاه بسته تبدیل شد راهزن‌ها آن را به عنوان محلی برای اختفایی موقت انتخاب کردند و باعث شدند نام یاغی لوکا برای آن انتخاب شود. اتفاقاً بر زبان راندن واژۀ دز در کنار واژۀ دژ که در زبان گیلکی بسیار رواج دارد شاید به ارتباطی ظریف و عمیق میان دژهایی که از سوی امیران به حال خود رها شده‌اند با دزدها و راهزن‌هایی که در همان دژها پناه می‌گرفته‌اند اشاراه داشته باشد. غار یاغی لوکا در رامسر یکی از همین دژها محسوب می‌شود. یاغی لوکا واژه‌ای گیلکی است که در زبان فارسی به معنای سوراخ راهزنان ترجمه می‌شود.  

در روایت‌های محلی گیلکی به صراحت بیان می‌شود که غار یاغی لوکا در رامسر روزگاری محل پنهان‌شدن راهزن‌ها و عیارانی بوده است که بر ضد حاکمان آن ناحیه سر به شورش برداشته بوده‌اند. این امر از نام غار نیز به وضوح پیدا است. به عبارتی دیگر گفته می‌شود ایلمیلی‌ها نیز گروهی بوده‌اند که بر حاکمان وقت شورش کرده بودند و این دژ استوار را هم به عنوان پناهگاهی امن برای خود ساخته بودند. بر اساس اسناد و مدارک تاریخی جنگی هفت ساله میان قوم ایلمیلی و حاکمان وقت در جریان بوده است. شاید باورش دشوار باشد که در روزگارانی پیش از این، چند قرن پیش، بر سر این دژ که حالا تنها چاهی، و نامی، با دهانه‌ای به قطر ۳ متر از آن باقی مانده است خون‌هایی بسیار ریخته شده است. و آدم‌هایی در داخل آن و آدم‌هایی خارج از آن برای به کرسی نشاندن حرف و خواستۀ خود چه تیرها که به سمت هم پرتاب نکرده‌اند.

اما دلیل این که راهزنان و یاغیان این غار را برای پنهان شدن انتخاب می‌کردند، راه سخت و شیب تندی بود که برای رسیدن به غار باید می‌پیمودند. افرادی که عیاری و یاغی‌گری می‌کردند، اغلب مردم محلی بوده و منطقه را مانند کف دست خود می‌شناختند. افراد حکومتی غالبا از شهرهای دیگر به آنجا برای کارشان در ماموریت بودند. بنابراین ترجیح می‌دادند زیاد وارد محیط‌های ناآشنا نشوند.

جالب است در مورد غار یاغی لوکا در شهر رامسر بدانید که …

شاید جالب باشد بدانید که غار یاغی لوکا در رامسر یکی از صعب‌العبورترین غارهای موجود در سراسر ایران زمین است. این غار پرماجرا از سطح دریا به اندازۀ ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد. این غار تاریخی که با شیبی ۹۵ درجه بر فراز این کوه بلند قرار گرفته است با وجود اینکه دهانه‌ای به بزرگی ۳ متر دارد بسیار تاریک است و می‌توان گفت به مقدار بسیار اندکی از نور خوشید را به درون خود راه می‌دهد. شاید شیب ۹۵ درجه‌ای علت تاریکی بیش از اندازه در داخل غار باشد. علاوه بر آن شاید همین تاریکی بسیار سبب شده است که غار یاغی لوکا سایر ویژگی‌ها را نیز داشته باشد. به عبارتی دیگر همین تاریکی شدید عاملی برای پنهان شده یاغی‌ها در این لوکا بوده است و البته همین تاریکی مفرط باعث گردآمدن و تجمع خفاش‌ها در این غار شده است. چون تاریکی محبوب خفاش‌ها است و تاریکی محل مناسبی برای پنهان‌شدن است. نور همه چیز را برملا می‌کند و رازدار خوبی نیست. درست برعکس تاریکی و سکوت که همه چیز را در خود پنهان می‌کند و به هیچ عنوان لب به افشای اسرار باز نمی‌کند.

پ.ن: در زبان محلی گیلکی لوکا به معنای سوراخ است. همچنین همان طور که پیدا است یاغی به معنای راهزن، یا همان یاغی و سرکش است.

غار یاغی لوکا در رامسر به دلیل صعب‌العبوربودن، شیب بسیار، تاریکی مفرط و ارتفاع بسیارش همیشه در تمام دوران حیاتش محل مناسبی برای پنها‌ن‌شدن محسوب می‌شده است. گاه پنهان‌شدن افراد، راهزن‌ها یا یاغی‌ها و گاه پنهان‌کردن گنج‌ها و عتیقه‌ها به این غار نسبت داده شده است. در هر صورت آنچه به وضوح آشکار است اسرارآمیزبودن و وسوسه‌برانگیزبودن این غار است که سبب می‌شود نظرها و قدم‌ها به سمتش جذب شوند. غار یاغی لوکا در حوالی شهر رامسر، عروس شهرهای ایران زمین قرار دارد. این غار علاوه بر آب و هوای دلکش اطرافش ماجراجویی و هیجان قابل توجه و جذاب را برای گردشگران کنجکاو به ارمغان خواهد آورد. بدون شک سفر به شهر رامسر و دیدار از این غار جنجال‌برانگیز ساعاتی سرشار از هیجان و شگفتی را خلق خواهد کرد. به این ترتیب شایسته است که هر زمان مهمان شهر رامسر بودید از این غار شگرف هم دیدن کنید. شاید بتوانید در این دیدار از اسرار سر به مُهرش گرهی باز کنید.

دیدار از غار یاغی لوکا در حوالی شهر بهشتی رامسر

یکی از جذاب‌ترین شهرهای ایران زمین که بسیار مورد توجه گردشگران خوش‌ذوق قرار می‌گیرد. شهر ساحلی و شمالی رامسر است. زیبایی و شکوه غیر قابل وصف این شهر سبب شده است که لقب عروس شهرهای ایران زمین را به خود اختصاص دهد که اتفاقاً بسیار برازنده و شایسته در نظر جلوه می‌کند. در حوالی شهر تماشایی و تحسین‌برانگیز رامسر دیدنی‌های بسیاری وجود دارند که شاید انتخاب یکی از آن‌ها از میان این همه طراوت و زیبایی کاری بس دشوار و حتی غیرممکن به نظر برسد. از میان این همه دیدنی و شکوه، در حوالی این شهر زیبا، غاری وجود دارد به نام غار یاغی لوکا که شاید بتوان گفت یکی از جنجالی‌ترین نقاط دیدنی در شمال ایران زمین و یکی از محبوب‌ترین غارهای شمالی به شمار می‌رود. به عبارتی دیگر غار یاغی لوکا در رامسر که شاید کمتر مورد توجه گردشگران علاقه‌مند به طبیعت قرار گرفته باشد زیبای پنهانی است که خود را از نظرها به دور داشته است و کسی چه می‌داند شاید همین میل به پنهان‌بودن باعث شده است ارزش این غار به عنوان یک مخفی‌گاه مورد توجه قرار بگیرد و به عنوان یک محل اختفا انتخاب شود. به این ترتیب میزبون پیشنهاد می‌کند اگر اهل ماجراجویی هستید، اگر مشتاق هستید تجربه‌های جدید و پرهیجان را پشت سر بگذارید در سفر آتی خود به شهر بهشتی رامسر حتماً از غار یاغی لوکا دیدن کنید. این غار بی‌نظیر و تماشایی است و لحظات نابی را برای شما رقم خواهد زد. البته میزبون همیشه و در تمام پیشنهادات وسوسه‌برانگیز حتماً آرامش شما یاران مهربان را در نظر خواهد داشت. برای این سفرِ سرشار از هیجان و شکوه می‌توانید با اجاره ویلا در رامسر انرژی کافی برای صعود از کوهی بلند و ورود به غاری پرماجرا را به دست بیاورید.

میزبون همیشه آرزو دارد که زیباترین لحظه‌ها از آنِ شما باشد …

سفر به رامسر تماشایی به سلامت …

زندگی‌تان سرشار از سفر …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید